Haber Detayı
27 Ocak 2019 - Pazar 16:42 Bu haber 2598 kez okundu
 
ESNAF’IN UMUDU ‘KREDİ’
GÜNDEM Haberi
ESNAF’IN UMUDU ‘KREDİ’

Döviz fiyatlarındaki dalgalanma sonrası esnafın kendini düzeltme mücadelesi devam ediyor.

Ekonomik krizin en çok vurduğu kesimlerin başında esnaf kesimi geliyor. Kepenk kapatanlar, konkordato ilan edenler yanında büyük kesim de borcu borçla kapatmaya çalışıyor.

Türkiye genelinde kredi bakiyesi bulunan esnaf ve sanatkar sayısının 2018 yılı sonu itibarıyla 500 bine yakın ve30 milyar üzerinde olduğu öğrenildi.

Kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla 2018 yılında esnaf ve sanatkarlara kullandırılan toplam kredi miktarı 18 milyar 715 milyon lira oldu. Bu önceki yıllara göre yüzde 44 artış demek.

Ülke genelinde 2 milyona yakın esnaf içinde krizden en çok etkilenen grup içinde beyaz eşya, elektronik ve mobilya sektörü bulunuyor.

Zonguldak’ta da Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 2018 yılı itibarıyla bin 578 esnaf kredi kullandı. Bu sayı Bartın:606 kişi, Karabük: bin 435 esnaf olarak belirlendi.

Ocak 2019 itibarıyla Zonguldak Bölgesine(Alaplı, Çaycuma, Devrek, Filyos, Gökçebey, Ereğli, Kozlu Zonguldak) gelen plasman miktarı ise30 milyon 400 bin lira oldu.

Bartın Bölgesine (Amasra, Bartın, Kurucaşile, Ulus) gelen para:15 milyon 250 bin lira, Karabük Bölgesi’ne(Eflani, Eskipazar, Karabük. Karabük2, Safranbolu, Yenice, Yortan Pazarı)23 milyon750 bin lira oldu.

Kooperatif yetkilileri,  ‘Genelde esnafın durumu kırık… Geri ödeme yapabileceklere kredi verilmeye çalışılıyor’ şeklinde görüş belirtti.

Gözlemciler, ‘Seçim öncesi başlatılan kredi dağıtma işleminin seçim sonrası piyasa dönüşleri nasıl olacak belli değil’ diyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ESNAF’IN, UMUDU, ‘KREDİ’,
Yorumlar
Haber Yazılımı