“EZBERE YAZMAKLA HABERCİLİK OLMUYOR” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
26 Kasım 2020 - Perşembe 13:19 Bu haber 6239 kez okundu
 
“EZBERE YAZMAKLA HABERCİLİK OLMUYOR”
GÜNDEM Haberi
“EZBERE YAZMAKLA HABERCİLİK OLMUYOR”

-ÖZEL İÇERİK-

Kozlu Belediyesi'nin taşımacılık ihalesini alan Kozlu Taşımacılık (KOZTAŞ) Kooperatif Başkanı Engin Kızılkan, hakkında çıkan iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Engin Kızılkan, KOZTAŞ hakkında çıkan D4 Belgesi ve araç sayıları ile ilgili haberlere tepki gösterdi. Haberi yapan yayın organının D4 Belgesi ile ilgili tam anlamıyla bilgiye sahip olmadıklarını ifade eden Kızılkan, “D4 ile alakalı yasaları kanunları öğrensinler ve öyle haber yapsınlar.” dedi.

“ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ KAPSAM DIŞINA ÇIKARILMIŞTIR”

4D Belgeli Taşıma Hizmetleri ile ilgili konuşan Engin Kızılkan, “Özel halk otobüsü olarak tescili yapılmış otobüslerin, ayakta yolcu taşıma hakkı verilmiştir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından ayakta taşıma hakkı bulunan araçlara, belge düzenlenemez. Güzergah düzenleme yetkisi belediyelere ait olup, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından özel halk otobüsü olmasından dolayı, gelir desteği ödemesi yapılmaktadır.D4 belgeli taşıma hizmetleri yapan araçlar bu destekten faydalanamaz. Mücavir alan sınırları içinde, il içi özel halk otobüsü taşımacılığı, yönetmelik kapsamında belge düzenlenmesi gereken, taşımacılık faaliyetinden sayılmamaktadır.5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve 5393 sayılı Belediye Kanunu hükümleri gereği özel halk otobüsü taşımacılığı, Karayolları Taşıma Yönetmeliği veya Kanunu kapsamında belge alınması gereken taşımacılık türlerine girmemektedir. 15 Kasım 2019 tarih ve 30949 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan değişiklik ile il içi taşımalar A bendinde düzenlenmiş, mücavir alan içinde yapılan özel halk otobüsleri kapsam dışına çıkarılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

“KONTAK KAPATMADIK, İNSANLARI MAĞDUR ETMEDİK”

Pandemi döneminde vatandaşların mağdur olmamaları için hizmetlerini sürdürdüklerini belirten Kızılkan, “Biz bu zor günlerde bile halkımıza hizmet etmeye devam ettik, kontak kapatmadık, insanları mağdur etmedik ve 10 ton mazot harici hiçbir yardımda almadık. Sağlıkçıları 3 ay boyunca ücretsiz taşıdık.” dedi.

“HABERCİLİKTEN PEK ANLADIĞI YOK”

Hakkında çıkan haberler ile ilgili konuşan Kızılkan, “Bu haberi yapan arkadaşımız sanırım benim soyadımı da bilmiyor. Soyadım Kızıltaş değil Kızılkan! Yönetmeliği de bilmiyor! D4 belgesi halk otobüslerinde kaldırılmıştır. Kaç araçla çalışacağımızı da bilmiyor. 33 araç demiş ama 32 araç. Anlaşılan o ki habercilikten de pek anladığı yok. Bence herkes mesleğini, anladığı işi yapsın. Öyle kalemi eline alıp da ezbere yazmakla habercilik olmuyor. D4 ile alakalı yasaları kanunları öğrensin, öyle haber yapsın. Biz burada ne kanunları çiğnedik ne belediyeyi ne de kendimizi zor duruma düşürecek yasadışı, kanun dışı hiçbir şey yapmadık. Biz burada Kozlu Belediyesi’ni temsil ettiğimizin bilincindeyiz. Ve o doğrultuda da çalışıyoruz insanlara hizmet vermeye devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Ama asla insanları mağdur etmeyeceğiz. Sokak yasaklarında bile gece 11'e kadar servis yaptık ve yapıyoruz; kârını, zararını düşünmeden. Tabii ki para kazanmakta önemli ama hizmet bizce daha önce gelir. Bu pandemi döneminde gerçekten zor günler geçirdik. Ufak tefek aksaklıklarımız da olmuştur. Ama asla kontak kapatmak gibi, insanlara mağdur etmek gibi bir düşüncemiz olmadı, olmayacakta!” dedi.

“GÖRÜŞMELERİMİZİN HEPSİ İYİ NİYET ÇERÇEVESİNDE YAPICI OLARAK GEÇTİ”

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ile yaptığı görüşmelerin oldukça olumlu geçtiğini ifade eden Kızılkan, “Görüşmelerimizin hepsi iyi niyet çerçevesinde yapıcı olarak geçti. İnşallah ilerleyen günlerde gerekli yardımı alırız bu süreci kazasız belasız atlatırız. Her ne olursa olsun vatandaşlarımızı asla mağdur etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“YENİ ŞİRKET İLE SÜREKLİ İSTİŞARE HALİNDEYİZ”

Zonguldak Belediyesi’nde yapılan Özel Halk Otobüsü İhalesi ile ilgili konuşan Kızılkan, “Şirket değişimi Zonguldak'ta gerekliydi zaten. Yeni alan şirket yetkilisi arkadaşlarım bu işin üstesinden geleceklerine inanıyorum. Yeni şirket ile sürekli istişare halindeyiz.” cümlelerine yer verdi.

“ESKİ HALK OTOBÜSÜ İŞLETMECİSİ İLE BİZİ KARIŞTIRMIŞ OLACAK”

KOZTAŞ Başkanı Engin Kızılkan, bazı yayın organlarında şoförlerin çalışma sürelerine ilişkin çıkan iddialarla ilgili; “Biz de çalışan bütün personellerimiz sigortalıdır ve maaşlarını bankadan alırlar ve günü geçmeden zamanında ödeme yaparız. Bu haberi yapan arkadaşımız herhalde Zonguldak'ta ki eski halk otobüsü işletmecisi ile bizi karıştırmış olacak. 15 gün önce bu şikâyet üzerine Ankara'dan iki tane müfettiş geldi ve soruşturma geçirdik. Allah'a şükür alnımızın akıyla çıktık.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Fadime YILMAZ ELMA

Kaynak: Editör:
Etiketler: “EZBERE, YAZMAKLA, HABERCİLİK, OLMUYOR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı