google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 17:28 Bu haber 2654 kez okundu
 
FENER-İNCİVEZ-MAKZON
GÜNDEM Haberi
FENER-İNCİVEZ-MAKZON

FENER-İNCİVEZ-MAKZON

Zonguldak Maden Makinaları Kümelenmesi(MAKZON) tartışmaları devam ediyor. Zonguldak’ta bazı iş insanlarının sanayi kuruluşlarına ithal edilen malzemelerin temini ve kuruluşlara ara eleman yetiştirmek maksatlı oluşturdukları bir kuruluş makzon.

Aslında, kağıt üzerindeki yapısına kimse itiraz etmiyor. İtiraz, konuşlanacak yer itibarıyla yeni bir ‘İnsan-araç-bina’ yoğunluğu alanı oluşturması. İş insanı elbette, şehrin göbeğinde pahalı araziler üzerinde yer sahibi olmak ister.

Kaldı ki, ithal edilen makine/teçhizatın üretilmesi için illaki, TOKİ Konutları ve Küçük Sanayi Sitesi bitişiğinde bin metre karelik hangar olması gerekmiyor. Merkez Atölyeleri neden bu konuda düşünülmez ki? Ara eleman için, TOBB ile Endüstri Meslek Liseleri anlaşmasıyla oluşturulacak ‘Maden Makinaları bölümleri’ ara eleman için yetmez mi? Varsayalım yetmez. Teknisyen-tekniker seviyesinde eleman yetiştiren Kilimli Meslek Yüksek Okulu bu işi neden yapamaz?

Maden Makinaları konusunda üretim yapan sanayicilerin ‘Küme’ oluşturması, makine, teknik adam ve tecrübelerini paylaşmaları elbette iyi. Ancak, Olayın toplumsal boyutları unutulmamalı.

Fener semtindeki ‘Araç-bina-insan’ yoğunluğunun sıkıntıları dikkate alınsaydı, İncivez’de aynı rezaletler yaşanır mıydı? İncivez Mahallesindeki rezalet dikkate alınmıyor, Üzülmez Bölgesinde aynı ‘Sıkışıklık’ yaratılmaya çalışılıyor.

Siyaset, sermayenin desteğini almak, bürokrat belirli kişilere ‘Şirin gözükmek’ için, bu sıkıntıları görmezden gelebilir. Ancak, şehrin gerçek sahibi olan halk, sorunları yaşayacak olan halk sesini yükseltiyor. Efendim, Elvanpazarcık’ta ki ‘Orman vasfını kaybetmiş arazi’ için, meclisten kanun çıkması gerekirmiş…

Ne yani!... Kanun çıkartmak için uğraşana kadar, MAKZON’u vilayete 1 KM mesafeye mi çakmak lazım. Yarın bir başka ‘Yatırım’ için yine aynı hikâye’yi dinleyeceğiz. “Elvanpazarcık’ta ki bilmem kaç bin dönüm arazi için kanun lazım”

Bu şehir böyle mi idare edilecek yani? Bu şehrin ödediği vergi kadar yatırım alması için illaki devleti mi beklemek lazım? Devleti bekliyorsun, 2003’te ihalesi yapılan Mithatpaşa Tüneli’ne 2013’te başlanıyor. Rize 14.5 Km çift tüplü OVİD Tüneli 3.5 yılda bitiriyor. Bizim 3-5 kilometrelik Mithatpaşa Tüneli 17 yıldır devam ediyor. Zonguldak-Ereğli Yolu yapımı 50 yıldır devam ediyor. Havaalanı pist işi aynen öyle…

Yani, öncelikle, ‘Yandaş koruma’ şeklinde ‘Tezahür’ etmemeli olaylara bakışlar. ‘Ben ne dersem o’ mantığı sökülmeli, akçeli/ticari kuşatma keyfiyetinden. ‘Samimiyet’ yerini ‘Taktik’ almamalı. Zonguldak’ın herkese yeteceği bilinmeli. ‘Selden kütük kapmak’ gelecek nesillere, ‘Arızalı bakış’ olarak nakledilmeli.

Dün, Zonguldak Belediyesi meclisinde MAKZON’un yer itibarıyla imar düzenlemesi oylanacaktı.

Meclise ilk gelişinde ‘Ret’ edilmişti. Nihayetinde ‘Kabul’ edilirse, ‘Mahkeme’ yolu devreye sokulacak.

‘Ben ne dersem o’ ve ‘Mahkeme yolu’ medeni insanlar için uygulama/hizmet bakışı/çıkar yol değil.

EMEKLİLER, ZAM ORANI VE VEKİLLERİ BEKLİYOR

Bu gün açıklanacak olan ilk altı ayın enflasyon rakamlarına göre emeklilerin alacağı zam oranı belirlenecek. Emekli maaşlarına yılda iki defa(Ocak-Temmuz) zam yapılıyor. Emekliler, 2008’de yapılan sosyal güvenlik reformu sonrası, enflasyon oranlarına göre zam alıyor. Düzenlemeyle Temmuz ayında açıklanan 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) oranları, SSK ve BAĞKUR’luların yanı sıra memurlar açısından da belirleyici oluyor.

TÜİK, 2020 Ocak-Mayıs enflasyonunu 4.57 olarak açıkladı. Buna göre BAĞKUR ve SSK emeklileri için 4.57 zam oranı kesin. Buna göre  en düşük emekli maaşı2.214 TL,en düşük BAĞKUR emeklisinin maaşı 1.985 TL. ocak. Bu gün açıklanacak olan son ay rakamı sıfır olmazsa 4.57’ye eklenecek yeni zam miktarı belirlenecek.

Emekliler, TÜFE yani Tüketici fiyat endeksi belirlenmesinde etkin olan TÜFE sepeti içinde,  lüks tüketim maddelerinin bulunmasını eleştiriyor.

Emekliler, son hafta boyunca, mecliste temsil edilen siyasilere, son ay için oranın yüksek olmasını ve zammın yüzde 6-7 oranında olması için baskı yapıyor.

Emekli Dernekleri, bölge milletvekillerinin dikkatini çekip, seçimlerde emekli zamlarının etkili olacağını hatırlatıyor.

VALİ-BELEDİYE BAŞKANI-KÖMÜRSPOR

 

TFF 2. Beyaz Grup’ta mücadele eden şehrimiz takımı Zonguldak Kömürspor, liglerin ‘Oynanmayacak’ şeklinde tescili sonrası bekleyişe girdi. Şans oldu,  pozitif vakalı futbolcu çıkışı spor kamuoyuna negatif tesir etmedi.

Bu gelişmeler sonrası, kulüp gelecek açısından nasıl planlanır gözler ona döndü. Elbette, geleceğe tesir edecek olaylardan biri seçilmiş(Belediye Başkanı) ve atanmış(Vali Mustafa Tutulmaz) tavrı önemli.

Rivayet o ki, kulübün 12 milyon üzerinde borcu var. Ya da yeni sezona ‘Merhaba’ demek için en az 5-6 milyon gerekir. Bu günkü gelir-gider tablolarına göre kulüp sıkıntılı. Aslında bu ‘Sıkıntı’ Zonguldak’a münhasır değil. Tüm kulüpler Yaşamak için milli mücadele veriyor.

Olaya ‘Seçilmiş’ ve ‘Atanmış’ açısından bakalım. Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Selim Alan, Zonguldakspor’a olumlu bakıyor. Ancak, kulübün sürekli ‘Maddi sıkıntılı’görüntüsü içinde olmamasını istiyor.

Büyük ihtimalle yeni Vali Sayın Mustafa Tutulmaz’da görev yaptığı yer Afyon’daki tecrübelerine göre, Sayın Alan gibi düşünür. Çünkü Afyonspor da bizim gurupta bizden sıralama açısından iyi. Ancak, maddi açıdan edindiğim bilgilere göre borç batağında. Sayın Tutulmaz’ın tecrübesine göre’ dedim ya? Afyon’da da Sayın Tutulmaz’a ‘Şehrin takımına destek ol’ demişlerdir. Sayın Tutulmaz da şehrin iş insanlarına ‘Rica’ yapmış, ancak bu ricaların sonu gelmemiştir.1979 yılından bu yana Zonguldak’ta seyrettiğim bir filmdir bu.

Bana göre Sayın Selim Alan da Sayın Vali Tutulmaz da bu ‘Kontrolsüz’ gidişin bitmesini ister. Şehirdeki kurum ve kuruluş yetkililerinden, spor kamu oyu baskısından kurtulmak için ‘Maddi destek’ isterler belki ancak, ‘Yarım ağız’ isterler. ‘Dayatıcı’ olmazlar.

Son günlerde sokakta konuşulan konulardan biride, ‘Almanya’dan biri Zonguldakspor’u almak için gelmiş’ veya ‘Katardan bir iş adamı gelmiş’ gibi söylentiler var. Görülen o ki, kulüp, sanalda piyasada. Bu konuda şehri ‘Doğru’ bilgilendirecek açıklama yapılmalıdır. Neden önemli? Kulübe maddi yardım edecek insanlar(Seçilmiş-atanmış- iş insanı), bu söylentiler ile ‘Geri adım’ atıyor.

Anlaşılan o dur ki, kulübün iyileşmesi için Vali, Belediye Başkanı ve yöredeki kurum-kuruluş yetkililerinin müdahil olması gerekir. Bu konuda Zonguldak Valisi yetkilendirilirse, Eren Enerji, Tosyalı Holding, Erdemir gibi köklü kuruluşlar devreye sokulur. Vali yetkilendirilmezse, arayışları ‘Desinler’ ötesine gitmez.

Her şeyden öte, Vali ve Belediye Başkanı’nın ‘Rol çalmak’ değil, samimi bir şekilde işin içinde olup ‘Görev almak’ şeklinde olaya müdahil olabilmeleri için; kulübün, ‘Manevi’ açıdan ‘Güçlü’ görünmesi şarttır.


EMEKLİ- KIDEM TAZMİNATI-BARO

Barolarla ilgili düzenleme akabinde Emeklilerin zam oranı ve kıdem tazminatındaki gelişmeler gündeme oturdu.

Bir yandan COVİD ile ilgili vaka sayılarının korkutucu artışı bir yandan havaların bezdirici sıcaklıkla insanları yorması.

Bu gün itibarıyla Emeklilerin zam oranını belirleyecek TÜFE açıklanacak. Tartışma devam edecek.

Hükümetin, 25 yaş altı ve 50 yaş üstüne esnek çalışma modelini getirip, kıdem ve ihbar tazminatını sekteye uğratma gayretine karşı eleştiriler artıyor.

Ayrıca işsizlik sigorta fonu kesintilerin arttırılma isteği gözleniyor. Kıdem Tazminatı yerine tamamlayıcı emeklilik gibi kamuoyuna tam olarak anlatılamayan teknik terimler ile insanların morali bozuluyor.

Her ne hikmetse, gündeme düşen konu/sorunlar üzerine net/samimi şekilde bilgilendirme yapılmıyor. Tartışmalar siyaset sahnesine uygun yapıldığı için, toplum katmanları arasında gerginlik oluşuyor.

Halkın siyasilerden beklediği, ‘Hizmet’ adına yapıldığı söylenen icraatların, toplum üzerinde ‘Eziyet’ etkisi yaratmasının önlenmesi.

Gerginlikten kaynaklanan siyasi rantın yerini birlik ve beraberlikten kaynaklanan hizmetin öne çıkması.


 

SOSYAL MEDYA DENETLENMELİ

Olay ‘Sosyal Medya ya Ahlak ayarı’ şeklinde yansıdı medyaya.

‘Cumhurbaşkanı’nın kızı’na yönelik hakaretler’ sonrası gündeme oturması bir şey değiştirmez.

Sosyal medyadaki gelişmeler, gerçekten ‘Rezalet’ boyutuna ulaştı. Basın da ‘Eline kalem geçirenin kalem erbabı kesilmesi’ sonrası, internet ortamında devreye giren sosyal medya, gerçekten insanları karamsarlığa düşürüyor.

Spordan siyasete, ticaretten sosyal hayata, sosyal medya eğitici olmanın ötesinde ‘hakaret-kin-düşmanlık’ saçan alan halini aldı.

Birkaç yıldır, ‘Önlem alınmalı’ şikayetlerine rağmen, önlem alınmayan sosyal medya, son gelişmeler akabinde ‘sert tedbirler’ alınmak üzere öne çıkartıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘sosyal medya hesaplarını, önlem alınıncaya kadar askıya aldı.

Hükümet yetkilileri, Sosyal medya üzerinde yeni bir yasal düzenleme yapmak üzere hazırlık yapıyor. Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerdeki düzenlemelerin getirilmesi bekleniyor.

Sosyal medyayı toplumu bölmek, insanların moralini bozmak, kin-nefret üretmek üzerine kullananlar ise yapılması beklenen yasal düzenlemeler için eleştiri yapmaya başladı.

Ancak, yetkililerin, bu ahlaksızların seslerine aldırış etmeden, yasal düzenlemeleri yapmaları bekleniyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FENER-İNCİVEZ-MAKZON,
Yorumlar
Haber Yazılımı