google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
02 Nisan 2018 - Pazartesi 16:23 Bu haber 4517 kez okundu
 
“FİDAN YERİNE GÜL DİKMEK”
Bülent Ecevit Üniversitesi Zonguldak Meslek Yüksekokulu Radyo Televizyon Programcılığı öğrencilerinden Reis Yıldız, Kilimli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Önder Keskin ile gençlerin spora yönelmesi ve bu konudaki çalışmaları hakkında röportaj gerçekleştirdi. İnanış Gazetesi olarak röportajı sizlerle paylaşmak istedik.
SPOR Haberi
“FİDAN YERİNE GÜL DİKMEK”

Kilimli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Önder Keskin ile yaptığımız röportajda gençlere yönelik beklentilerini ve çalışmalarını bizlerle paylaştı.

Kendinizi tanıtır mısınız?      

Önder Keskin; 1973 Zonguldak doğumluyum. İlköğretim, ortaokul ve lise yıllarım burada geçti. Lise zamanında aktif spor hayatım başladı. Beden eğitim öğretmenliği istiyordum. 1992 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ni kazandım. Mezun olduktan sonra öğretmenlik hayatım başladı. 1996 yılında ilk olarak Aydın da Nazilli Karacasu ilçesinde göreve başladım. İnsanların sıcaklığı Ege’nin güzelliği ile birleşince unutulmaz anılarım oldu. Daha da ararım o günleri (gülümser). Burada kaldığım sürede gençlere çok şey kattığımı düşünüyorum. Hem sportif hem ahlaki hem de milli olarak.

“ÇOK DAHA İYİ OLABİLİRDİ”

‘Kilimli de doğdum yine burada büyüdüm.’ dediniz. Neler değişti bu zaman zarfında?

Tabi o zamandan bu zamana kadar hem sosyal hem de çevresel olarak aman aman bir fark yok. Pek tabi bu zamanda çok daha iyi olabilirdi. Örneğin; sahil yolumuz ve kara yollarımız daha iyi olabilirdi. Bakanlığımız (Gençlik ve Spor Bakanlığı) yakın zamanda yatırımlarına başladı. Spor salonu ve olimpik havuz yapılıyor.

“GENÇLERİN AHLAKİ VE KARAKTERİSTİK YÖNLERİNEDE YARDIMCI OLUYORUZ”

Şu anda uzun vadede kurumsal olarak planladığınız gençlerin milli ve manevi değerlerini geliştirmeye yönelik faaliyetler var mı? Varsa bilgi verir misiniz?                                                 

 Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Zonguldak bölgesinde en çok tesisi olan müdürlük biz sayılırız. Üç adet futbol sahamız var. Bu sahalarda resmi müsabakalar yapılıyor. Aynı zamanda kulüplerin alt yapı çalışması yapılıyor. Ve şu an Kilimli de altı yüzü aşkın sporcumuz var. Mevcutta İsmail Hakkı Güngör Spor Salonu’muz var. Beş branşta (basketbol, badminton, hentbol, voleybol ve judo) beş aktif çalışan antrenörümüz var. Salon sporlarında 150 lisanslı gencimiz var. Biz gençlere sadece spor değil ahlaki ve karakteristik yanlarını geliştirmeye de yardımcı oluyoruz.

Efendim okullara yönelik olarak yaptığınız çalışmalar var mı?

Salonumuz sabah saat dokuz akşam ona kadar çalışıyor. Biz burada branş saatlerin dışındaki saatleri hem yüksek okula hem de ilk, orta ve lise öğrencilerine açıyoruz. Aynı zamanda halka da açık. Bu saatler önceden yaptıkları sağlık kontrolleri sonrasında çalışmalarında bir sorun olmuyor. Bunların dışında kurumlar arası düzenlediğimiz futsal turnuvamız var. Sizde dün akşam ordaydınız, çeyrek final maçımızda.  (karşılıklı gülümsüyoruz)

  “MAKSAT SOSYALLEŞMEK”

İki tanede gol attınız dün akşam. Maçın kader anını belirlediniz ve 13-11 kazandınız. Neler düşünüyorsunuz?

(Mütevazı) Türkiye Taş Kömür Ocakları, Belediyeler, Kaymakamlık, Müftülük ve diğer bütün kurumlarımız katılım sağlıyor. Tabi haliyle sosyal ve keyifli bir ortam oluşur. Yani heyecan değil maksat muhabbet olsun kaynaşalım. Halkımız geliyor takımlara müdürlerimiz başkanlarımız işçilerimiz katılıyor bu da keyifli oluyor.

 Meslek yüksekokulumuz bu salonumuzdan nasıl yaralanabiliyor?

Haftanın dört günü onlara açıyoruz salonumuzu günlük iki saat. Basketbol voleybol salon sporlarının hepsinden faydalanabiliyorlar.

“HARÇLIKLARINI BİLE BAKANLIĞIMIZ VERİYOR”

İleriye yönelik olarak planladığınız faaliyetler nelerdir?

Gençlik merkezi vasıtasıyla gençlik liderleri rehberliğinde günü birlik kültürel gezilerimiz oluyor, yarışmalar düzenliyoruz. Örneğin şiir okuma yazma, tiyatro ya da salon sporları faaliyetlerinde başarılı olan gençlerimizi yurt içinde tarihi ve değerlere sahip kentlerimize götürüyoruz. İmkanlar dâhilinde yurt dışı gezilerine de çıkarıyoruz. Yine yakın zamanda gül dikimi yaptık zaten her taraf orman ağaç “fidan yerine gül dikmek” daha cazip ve aynı zamanda gençler içinde iyi bir hatıra olarak kaldı. (mutlu) Tıpkı gençlerimiz gibi manidar. Yakın zaman da yapacağımız bir başka etkinlik “Kilimli gençliği şanlı ordumuzun yanında” gençlerimizle beraber burada garnizon komutanlığımızı ziyaret edeceğiz. Onlara ev yemeklerinden ikram edeceğiz. “nevruz bayramı şenliği” “gençler profesyonel ayaklarla buluşuyor” gibi projelerimiz de var.

Gezileri daha çok geçmişimi öğreniyorum öğretiyorum anlayışı ile yapıyoruz. Çünkü gençlerimizin ve çocuklarımızın bu gün düştüğü hatalar hep geçmişini bilmediklerinden dolayıdır. Ve yine bu gezilerde gençlerin bütün maddi ihtiyaçlarını bakanlığımız karşılıyor hatta harçlıklarını bile veriyor.

“SPORKOMPLEKSİ TAMAM PROSEDÜR BEKLİYORUZ”

Şua anda yapımı devam eden spor salonumuz var ne zaman faaliyete geçecek?

Bakanlığımızın çok ciddi yatırımlar yaptığı bir proje burada aynı zamanda gençlik merkezimiz yer alacak. Bu yeni hizmet binamızda sadece gençlere değil bütün Kilimli halkına yönelik hizmet verecek. Şu anda binamız hazır bazı prosedürleri bekliyoruz.

Burada halka yönelik hizmet vereceğiz dediniz! Ne tür hizmetler bekliyor Kilimli halkını ve gençleri?

El işlemelerinden tutunda olimpik yüzme havuzuna kadar birçok farklı sportif ve sanatsal faaliyetlerimiz yer alacak. Kafeteryalarımız yine alacak gençlerimizi topluma kazandırmak için daha yapıyoruz bütün bunları.

“ONLAR BİRER MUCİZE”

Özel hayatınızdan bir soru desek bize neler anlatırsınız?

On yedi senedir evliyim iki tane çocuğum var ALLAH a şükürler olsun ve onlar birer mucize resmen benim için çünkü biri kız diğeri erkek (çok heyecanlanıyor). İkisi de liseye gidiyor onlarında başarılı olmalarını ve iyi birer eğitmen olmalarını her seferinde söylüyorum.

 “DİLİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR MİLLET HER ZAMAN ESİR OLMAYA MAHKÛMDUR”                                          

Efendim son olarak gençlere bir mesaj verir misiniz?

Öncelikle bir savaş halindeyiz bu bir silahlı savaş değil hem psikolojik hem medyatik bir savaş.

Gençlerin dilini, dinini, geçmişini iyi öğrenmesi lazım bu yüzden. Japonlar çocuklarına Hiroşima’yı gezdiriyor hızlı treni gezdiriyor neden milli değerlerini geliştiriyorlar. Bunu neden biz yapamayalım ki. Bizde Çanakkale gitmeyelim (biz geziye gittik; rehber hocaya sordum burada neden mezarlık yok sadece mezar taşları var. Dedi ki; hocam burada her yer mezarlık bastığınız yer etrafınıza bakın her yer mezarlık kazın burayı burasıda mezarlık bunu neden gençlerimiz bilmesin). Sonra Ayasofya, Topkapı, Eyüp sultan daha bir sürü yer neden bunları çocuklarımıza bildirmiyoruz.

Gençler tarihinizi bilmeden geleceğinizi inşa edemezsiniz Mustafa Kemal diyor ki “ kendi dilini bilmeyen milletler başka milletlerin esaretinde yaşamaya mahkûmdur”.

Röportajımız bitti fakat Önder Bey bizi eli boş göndermedi. Bizde kendilerine sıcak ve samimi sohbetlerinden dolayı kendilerine teşekkürü bir borç biliriz. Kendilerine iş hayatındaki başarılarının devamını dileriz.

“TEŞEKKÜRLER ÖNDER HOCAM”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “FİDAN, YERİNE, GÜL, DİKMEK”,
Yorumlar
Haber Yazılımı