FİLYOS OUT HAVALİMANI KOL-İN
Haber
04 Mart 2021 - Perşembe 16:57 Bu haber 918 kez okundu
 
FİLYOS OUT HAVALİMANI KOL-İN
GÜNDEM Haberi
FİLYOS OUT HAVALİMANI KOL-İN

Zonguldak’ın uzun yıllar en çok tartışılan ve gündeme gelen konularından olan Zonguldak Havalimanı ile ilgili geçtiğimiz gün ortaya atılan merak uyandırdı. Daha önce büyük uçakların inebilmesi için pistin uzatılması ve genişletilmesi gerektiği yönünde çıkan rapor üzerine Zonguldak İl Özel İdaresi uhdesinde çalışmalar başlatılmış ve devam ettirilmişti.
Bütçesinin Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından karşılandığı düşünülen projede ise bambaşka bir gerçek ortaya çıktığı. Filyos Limanı Rıhtım ve Geri Saha İnşaatı başlıklı ihaleyi 20 Kasım 2019'da 695 Milyon Liraya alan Kolin İnşaat’ın, Zonguldak Havalimanı’nda sürdürülen çalışmaların finansal kaynağı olduğu iddia edildi. İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen’in gündeme getirdiği olay sonrasında ise Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar Kolin İnşaat’ın havalimanı çalışmalarına kaynak sağladığını doğruladı. 
Konuya ilişkin İnanış’a özel açıklamalarda bulunan AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen’e atıfta bulunarak kendisinin valiliği döneminde dağın tıraşlanması için çalışmalar yapıldığını o dönem bu para kaynağının nasıl sağlandığı sorusunu dile getirdi. Pist genişletme çalışmalarının masraflı olduğuna dikkat çeken Uçar, Özel İdare bütçesinin buna yetmediğini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan bu yönde talepleri olduğunu çalışmaların da bu şekilde halledildiğini dile getirdi.  

“KENDİSİ NASIL YAPTI?”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar yaptığı açıklamada, “Filyos’u yapan kurum Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’dır. Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde iş yapan firma Kolin İnşaat liman inşaatını yapmıştır. Bu bağlamda havalimanının pistinin genişletme çalışmasına haliyle Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Şimdi bunların kontrolünde ve güdümünde burada işlem yapıldı. Şimdi burada bunu ihaleyle mi yaptı? Çarptı mı? Çırptı mı? Kamuoyu yaratmaya çalışıyor Yavuz Erkmen. Erkmen’e sorun dağın tıraşlanmasıyla ilgili bir sürü işlem yapıldı. 5-6 Milyon Lira para harcandı. Onu nasıl ve ne şekilde yapmışlar? İhaleyle mi yapmışlar? Mesele burada havalimanının sorununu ortadan kaldırmak mı? Burada para çalınmamış. Hile, hurda olmamış. Kamu yararına bir hizmet yapılmış burada. Ama Ulaştırma Bakanlığı bunu kendi müteahhidine artırım yaparak mı yaptı? Yüzde 10 veya 15 artışla mı yaptı? Bir şekilde yaptı bunu yani. Özel idare uhdesinde yapılacaktı bu işler ama yetmedi. Pistin genişletilmesi maliyetli bir iştir. Bakanlık bünyesinde yapılması lazımdı. Bakan beyden ilk geldiğinde bunu biz rica etmiştik. Kendisi bize Altyapı Genel Müdürü kontrolünde bunu hallettireceklerini bize belirttiler.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FİLYOS, OUT, HAVALİMANI, KOL-İN,
Yorumlar
Haber Yazılımı