Haber Detayı
23 Mayıs 2017 - Salı 19:16 Bu haber 7177 kez okundu
 
“FİLYOS TANITIM OFİSİ ŞART”
EKONOMİ Haberi
“FİLYOS TANITIM OFİSİ ŞART”

Özel Haber: Seda FİDAN

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Başkanı Osman Balamir Zonguldak için yapılacak yatırımların önünde Filyos Projesinin geldiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projeye verdiği öneme değindi.
  • Zonguldak’a bakarken, Kanal İstanbul, 3. Boğaz Köprüsü ve Yavuz Selim’den Asya’ya doğru bakmak gerektiğini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Başkanı Osman Balamir, “Tanıtım bürosu çok önemli ama maalesef halen daha yok. Ya Çaycuma’ya, ya burada bir Filyos tanıtım bürosu yapılması lazım” dedi.

********************

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Başkanı Osman Balamir Zonguldak için yapılacak yatırımların önünde Filyos Projesinin geldiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projeye verdiği öneme değindi.

Çünkü teknoloji değişim alabildiğine hızlı. Teknoloji öyle bir hızlandı ki İsrail 2 teknolojisini paylaşıyor. Böyle bir teknolojinin arkasında ne kadar hızlı gideceksiniz. Ben gitmeyeceğim, gençler gidecek. Ama gençlere de biz ön ayak olacağız. Filyos geç kalmış bir proje. Bir tanıtım bürosu çok önemli ama maalesef halen daha yok. Ya Çaycuma’ya, ya burada bir Filyos tanıtım bürosu yapılması lazım. Bunu STK’lar yapabilir, biz de üstlenebiliriz. Bir tanıtım bürosu şart. Vatandaş orada bir konserve fabrikasının açılacağını bilmiyor. Oralar çakıl ocaklarına mahkûm edilmiş.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ DA FİLYOS’UN ÖNEMİNE DEĞİNİYOR”

Zonguldak’a artık çok geniş açıdan bakmamız lazım. Ben söylüyorum Zonguldak’a bakarken Kanal İstanbul, 3. Boğaz Köprüsü ve Yavuz Selim’den Asya’ya doğru bakacaksınız. Çünkü arkamızdaki güç diyor ki ‘Beni oraya taşı’. Taşırken sen de oraya bir şeyler kur diyor. Fabrika kur, TOKİ kur, ev yap, arsa yap. Özbekistan, Kazakistan nereye gidersen git Hindistan’a kadar aç diyor. Çok yetkili kişilerimiz Hindistan’a gidiyor, Çin’e gidiyor, Amerika’ya gidiyor, Rusya’ya gidiyor. Ekonomi canlandırılmak isteniyor. Çünkü ekonomi canlanmadığı zaman insanlar sıkıntıya girer, alım gücü düşer. Vatandaşın alım gücünün artması gerekir. İstihdam sağlanacak ki alım gücü artacak. İstanbul artık pahalı. İstanbul’da yatırım yapmak, Karabük’ten kütük alıp, işlemek İstanbul’da çok sıkıntı artık. Maliyeti çok fazla, nakliyesi çok fazla. Bunları işadamları düşünmüyorlar mı? Filyos projesi var diye yatırımcı gelmiş oradan 500 dönüm arazi almış bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da Filyos’un önemine değiniyor. Geçen gün gittim 200 tane kamyon var, harıl harıl çalışıyorlar. 3 senede bitirmeyi hedefliyorlar, 2 senede bitse daha güzel olur. Buna bağlı olarak havaalanı büyüyecek. Öbür taraftan Karadeniz yolu ilerliyor. Bu tüneller neden yapılıyor? Bu tünellerin ucunu görmek lazım. Bu insanlar bu tünellerin içine kafasını zorla sokup görmeyecek. Bakacak ve görecekler. Ekonomi nasıl canlanacak? Filyos’un en büyük özelliği; karşısında Rusya var. Sayın Cumhurbaşkanımız Tuna’dan gelen gemi Filyos’a gelsin diyor. Demir yolu var, deniz yolu var, karayolu var, havayolu var.  Daha ne olacaktı? Buradan bir şeyler çıkarmak lazım. Sanayicisi ile işadamı ile müdürü ile daire başkanı ile belediye başkanı, Bakka ile buradan bir şeyler çıkartacağız. Bir şeyler yaratmamız lazım. Çok hızlı yaratmamız lazım.

 “BİZDE SANAYİ GÜÇLÜ, BİZ PAZAR BULMAK ZORUNDAYIZ”

Gürcistan’da binalar yapıyorlar bizim müteahhitler. Maliyet düşük olmasa oraya niye gidiyorlar. Bu insanlar yatırım bekliyor bizden. Avrupa’da bunu istiyor bizden. Sayın Cumhurbaşkanımız Hindistan ziyaretinde çok geniş bir şekilde bahsetti. Bu doğrudur. Bizde sanayi güçlü, biz Pazar bulmak zorundayız. Biz ilaç yapabiliyoruz biz otomobilin birçok parçasını yapabiliyoruz, biz devasa inşaatlar yapabiliyoruz artık. Bu alanı iyi görmemiz lazım. Filyos bu alanı görürse Darıca gibi düşünürse ekonomimiz rahatlar.

“CUMHURBAŞKANIMIZ ZONGULDAK İÇİN KONUŞUYOR”

Cumhurbaşkanımız Filyos’u konuşurken oy menfaati olsun diye konuşmuyor. Zonguldak için konuşuyor. Yoksa alır TTK’ya 10 bin kişi, oy da gelsin der. Öyle bir şey yok. O zaman yanlış yaparsınız. O zaman Göbü-Türkali-Çakraz Tünellerini göremezsiniz, o zaman Karadeniz yolu açılmak zorunda. Demiryolu bitti, raylar döşeniyor. Başbakanımız dün akşam söyledi. Tiflis yolu bitti. Van üzerinden Azerbaycan Bakü’ye gidecek hızlı tren projesi bu. Ankara-Sivas büyük ihtimalle açılabilir. Raylar ihalesini Karabük aldı. Karabük rayları yapıyor. İnşaat sektörü de çok hızlı bitti. Olur bunlar” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “FİLYOS, TANITIM, OFİSİ, ŞART”,
Yorumlar
Haber Yazılımı