Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 17:59 Bu haber 1551 kez okundu
 
‘Gazetecinin, gazeteciyi hedef gösterdiği dönemdeyiz!’
‘Gazetecinin, gazeteciyi hedef gösterdiği dönemdeyiz!’
- Haberi
‘Gazetecinin, gazeteciyi hedef gösterdiği dönemdeyiz!’

ÇGD’ nin düzenlediği ‘Medya ve Geleceğe Bakış’ Paneli’ nde konuşan FOX TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, gazetecilik mesleğinin muhalifliğe dayalı olduğunu belirterek “Gazeteciliğin kökeninde muhaliflik vardır. Gazeteci sorgulayan insandır” dedi.

Yerel ve yaygın medyada gazetecinin gazeteciyi linç ettiğini ifade eden Şentürk “Meslektaşın meslektaşı hedef gösterme, meslektaşın meslektaşı linç etmesi var. Her kutup diğer kutbu temsil eden bir gazeteciyi hedef gösterdiğinde o gazetecinin başına her şey gelebilir” dedi.

Haber: Öznur GÜNEŞ

Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD) ile Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin(KGD) ortaklaşa düzenledikleri ‘Medya ve Geleceğe Bakış’ Paneli gerçekleştirildi. Panelde; Basın Konseyi Başkanı Pınar Tüzenç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Tevfik Kızgınkaya, FOK TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk ve Gazeteci-Yazar Doğan Satmış, birer sunum yaptılar.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Lokali’nde gerçekleştirilen panele; Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün, Atatürk Düşünce Derneği(ADD) Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Coşkun, Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı(ZOKEV) Başkanı Zafer Kalafat, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

 Yazılı ve görsel medyanın sorunları, medyanın geleceği ve çeşitli konuların işlendiği, “Medya ve Geleceğe Bakış” Panelinde açılış konuşmasını ÇGD Başkanı Ali Ayaroğlu ve KGD Başkanı Osman Sav yaptı.

TÜRENÇ: “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HİÇE SAYILIYOR”

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, dünden bugüne gelinen noktayı anlatırken gazetecilerin çok zor şartlar altında görevlerini yaptıklarını belirterek şunları söyledi; “Halen 170’in üzerinde gazeteci hapishanelerde tutuklu olarak yatıyor. Basın özgürlüğü hiçe sayılıyor. Haber ve köşe yazılarında en küçük bir olumsuzluk dikkate alınarak o gazetecinin gözaltına alınmasından endişe duyuyoruz.”

ŞENTÜRK: “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN ÇOK DAHA ELZEM HALE GELEN CAN GÜVENLİĞİ MESELESİ VAR”

FOX TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, gazetecilerin can güvenliği meselesinden bahsederek şunları söyledi; “Zonguldak’a ikinci gelişim, 1991 yılında yapılan Büyük Madenci Yürüyüşü’ ne katılmıştım. Uzun bir aradan sonra Zonguldak’a geldiğim için çok mutluyum. Hiçbir şey yolunda gitmiyor. Bu kadar iyi olmayan şeylerin içinde medyanın da iyi olmasını bekleyemeyiz. Belki de medyanın iyi olmamasından, tamamında görevini yerine getirememesinden kaynaklanıyor. Oto sansür o kadar gelişmiş ki, geldiğimiz durum çok vahim. Neresinden bakacağız, nasıl tutacağız bilmiyoruz. Siyasi olarak o kadar çok önemli gelişeler var ki, ama siz kamuoyu olarak pek çoğuna ulaşamıyorsunuz. Devlet- medya ilişkisi kavramı bunun özünde yatan bu çekingenliğin, bu ürkekliğin, devlet medya ilişkisinde ters giden mekanizmalardan kaynaklanıyor. Medya denetim görevini yapamıyor, medyanın bir denetim görevi var. Medya denetleyen de bir organ, demokrasinin dördüncü kuvveti. Devlet- medya ilişkisinde bunu göz ardı ederek ya da yönetenlerin böyle bir ilişki geliştirdiğinde oto sansür de kaçınılmaz oluyor. Ürkeklik de çekingenlik de kaçınılmaz oluyor. Medyada basın özgürlüğünden çok daha elzem hale gelen can güvenliği meselesi var. Bunu oturup tartışmamız lazım. Meslektaşın meslektaşı hedef gösterme, meslektaşın meslektaşı linç etmesi var. Kimi kime hedef gösteriyorsunuz, kutuplaşmış topluma gösteriyorsunuz. Her kutup diğer kutbu temsil eden bir gazeteciyi hedef gösterdiğinde o gazetecinin başına her şey gelebilir. 80 öncesinde babamın okuduğu Tercüman ve Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlarını okurdu. Bize de okuttururdu. Hiç hatırlamıyorum karşılıklı yazarların birbirini hedef gösterdiğini, genelde insanlar kendi düşünceleriyle karşı tarafın tezini çürütmeye çalışır. Geldiğimiz noktada A Gazetesi Yazarı B Gazetesi Yazarını linç ediyor, hedef gösteriyor. Sosyal medyadan hedef göstermekle başladı. Gelecek açısından baktığımızda iyiye gitmediğimizi gösteriyor.”

ŞENTÜRK: “GAZETECİLİĞİN KÖKENİNDE MUHALİFLİK VARDIR”

Gazeteciliğin ‘Muhalif’ olmayı gerektirdiğini ifade eden Şentürk, şöyle konuştu; “Gazetecilikte muhalefet yapmak çok mu önemli, gazeteciliğin kökeninde muhaliflik vardır. Muhaliften kastın ille de siyasi anlamda değil. Bir üçüncü sayfa haberinde de bire olumsuzluk üzerinden gidersiniz, bir siyasal haberde de, ekonomi haberinde de.  Eğer gerçek anlamda haberinizi izlettirmek istiyorsanız ya da gazetede haberinizi okutmak istiyorsanız ve sizin tek geliriniz bu haberlerin okunmasından elde edeceğiniz ilan, reklam parasıysa bunu yapmak durumundasınız. Gazeteci sorgulayan insandır. Her şeyi sorgular. İyi şeyleri de yazacaksınız ama gazetecilik daha çok sorgulamak üzerinedir. Sorgulayan haberleri insanlar daha çok tutuyor.”

Bir gece Zonguldak’ta konaklayan panelistler 12 Ekim Perşembe günü de Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün’ün konuğu olarak Çatalağzı beldesindeki termik santrallerin çevreye yaydığı zararları yerinde inceleyerek bilgi aldılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Gazetecinin,, gazeteciyi, hedef, gösterdiği, dönemdeyiz!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı