google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 17:21 Bu haber 3368 kez okundu
 
GAZİPAŞA TRAFİĞİ ARTIK YORULDU, TEK ÇÖZÜM MİTHATPAŞA TÜNELİ
Gazipaşa Caddesi üzerinden Kilimli yönüne gidecek olan tır, harç mikserleri ve büyük tonajlı araçların geçişleri ile ilgili düzenleme de yapılmasına, bu araçlar için Gazipaşa Caddesi’nden geçiş saatleri de düzenlenmesine rağmen yine bu uygulamanın çözüm olmadığı belirtiliyor.
GÜNDEM Haberi
GAZİPAŞA TRAFİĞİ ARTIK YORULDU, TEK ÇÖZÜM MİTHATPAŞA TÜNELİ

*** Zonguldak şehir merkezinin alternatifsiz ve mecburiyet caddesi olarak isim takılan Gazipaşa Caddesi’ndeki trafik karışıklığı gün geçtikte aratıyor.

***Zonguldak kent merkezine giriş yapan araç sayısı da artarken, günlük ortalama 20 bin aracın bu güzergahı kullanmaları sıkıntının büyük boyutlarda olduğunu gösteriyor.

***Şehir merkezine giriş yapan özellikle Tır, harç mikserleri, Çatalağzı bölgesindeki enerji santrallarına malzeme taşıyan ve büyük tonajlı kamyonların da mecburi olarak Gazipaşa Caddesi’ni kullanmaları sorunu çözümsüz gibi gösterse de aslında şehir merkezinin trafiğinin düzelmesi konusunda başta Zonguldak Valiliği, Emniyet Müdürlüğü, Zonguldak Belediyesi proje geliştirseler de, bu projeler pansuman tedavi olarak günü birlik çözümler olarak kalıyor.

***Gazipaşa Caddesi üzerinden Kilimli yönüne gidecek olan tır, harç mikserleri ve büyük tonajlı araçların geçişleri ile ilgili düzenleme de yapılmasına, bu araçlar için Gazipaşa Caddesi’nden geçiş saatleri de düzenlenmesine rağmen yine bu uygulamanın çözüm olmadığı belirtiliyor.

***Günün belirli saatlerinde büyük tonajlı araçlara geçiş izni verilirken, bu araçların geçişi sırasında da büyük sıkıntılar yaşandığı ve özellikle de Atatürk Devlet Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi’ne acil hasta taşıyan ambulansların yol bulmakta zorlandığı, hasta nakli ve acil hastaya ulaşma konusunda sıkıntı yaşandığı da biliniyor.

***Şehir merkezindeki araç sirkülasyonu, şehrin en işlek ana arterlerine yapılan uygunsuz parklar trafik akışını olumsuz etkilerken, Acılık’taki katlı otoparkın da yetersizliği, ikinci bir katlı otopark ihtiyacını da gündeme getiriyor.

***Eski Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca döneminde yapılan yolun Kozlu istikametine gidecek araçlar için çözüm olurken, Kilimli yönüne gidecek araçlar için de şimdilik alternatif bulunamadığı bunun da tek çözümünün Mithatpaşa tüneli olduğu gerçeği var.

*** Mithatpaşa Tüneli 1 ve 2'nin temeli, 2 Ağustos 2013'de dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından atılmıştı. Aradan geçen 6 yıldan beri inşaatına devam edilirken, tünelin bitiş tarihi olarak da 2019 olarak açıklanmış ve bir süre duran tünel inşaatı tekrar başlamış ve bu kez 2020 olmazsa 2021 yılında açılacağı hedefleniyor. Yani Zonguldak Gazipaşa Caddesi’ndeki TIRafik keşmekeşliği 2021 yılına kadar devam edecek gibi duruyor.

***Gazipaşa Caddesi’nin trafiğinin rahatlaması için alternatif çözümler üretilse de, tek çözüm Mithatpaşa tüneli olarak biliniyor ve tünel bitene kadar da Tır ve diğer büyük tonajlı araçların en azından akşam 20.00’den sonra geçişlerine izin verilmesi gerektiği hatırlatılıyor.

 

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: GAZİPAŞA, TRAFİĞİ, ARTIK, YORULDU,, TEK, ÇÖZÜM, MİTHATPAŞA, TÜNELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı