Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 17:14 Bu haber 3735 kez okundu
 
‘Gemi sökümüne hayır’
Kilimli’de gemi söküm tesisi kurulmasına tepkiler büyüyor
- Haberi
‘Gemi sökümüne hayır’

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine kurulmak istenen gemi söküm tesisine çevreciler, vatandaşlar tepki gösteriyor.

Gemi söküm tesisine karşı Kilimli Gemi Sökümüne Hayır Platformu tarafından basın açıklaması ile tepki gösterilirken, çevreciler ve vatandaşlar da destek verdi.

Kilimli Gemi Sökümüne Hayır Platformu tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasına;

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün, CHP il Başkanı Hakkı Güney,  İYİ Parti il Başkanı Yavuz Erkmen, TEMA Vakfı il temsilcisi Berran Aydan, Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk’ün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Kilimli sahilinde gerçekleştirilen basın açıklamasında ilk konuşan Kilimli Gemi Sökümüne Hayır Platformu sözcüsü Birgül Tatar bu tesisin tüm canlıların hayatını olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek şunları söyledi.
 

TATAR: GEMİ SÖKÜM TESİSLERİ ÇAĞIMIZIN EN ÖLÜMCÜL SANAYİ SEKTÖRLERİNDEN BİRİSİDİR

“Gemi sökümü;  teknik, ekonomik, yasal ve her hangi bir nedenle ömürlerinin soruna gelmiş kullanılmayacak durumda olan gemilerin parçalarına ayrılması; gemi gövdesinin hurda demir olarak parçalanması, gemideki makine ve diğer donanımlarının çıkartılması işlemleridir.

Gemi söküm tesisleri çağımızın en ölümcül sanayi sektörlerinden birisidir. Bu sektör tesislerinin faaliyetleri sonucunda, dünyadaki en zehirli maddeler arasında yer alan, Poliaromatik Hidrokarbonlar, Poliklorlu Bifeniller, Asbest, Organatin bileşikleri, Dioksin, Madeni yağlar ve ağır metaller ortaya çıkarmaktadır.  Bu tesisler faaliyette bulundukları yörede ve ayrıca rüzgar ve denizyolu ile 25 kilometrelik yarıçapta bir alanı etki altına alarak tüm canlı hayatını olumsuz yönde etkilemektedir”  
 

 AKGÜN: HALKIN İSTEMEDİĞİ HİÇBİR ŞEY OLMAZ

Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün de yaptığı konuşmada, “Bir ülkede yaşıyoruz, biz halkız.  Şimdi ben birinci sınıfı vatandaşım. Anayasa’da yazıyor, ‘sağlıklı ortamda yaşayacak bireyler’ diyor. 56. Madde. Sen Çatalağzı’nda termik santralleri yapmışsın, zaten zehirleniyoruz biz. Derdimizi de anlatamıyoruz. Tutuyorsun gemi sökümü de buraya veriyorsun. El insaf yani. Biz vergisini veren, çalışan, askerliğimizi yapan Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyız. Hepimiz birinci sınıf vatandaşız. Halkın istemediği hiçbir şey olmaz.  Kilimli halkına anlatacağız, Çatalağzı halkına anlatacağız, Zonguldak’a anlatacağız. Halkı bilinçlendireceğiz başka alternatifimiz yok. Halk sağlığından önemli bir şey de yok. Tutturmuşlar, ‘efendim istihdam sağlanacak’ Ya arkadaş Çatalağzı’nda o kadar santral yaptın da, Çatalağzı’nın yüzde 10’u işsiz. Çatalağzı’nın nüfusu 10 bin küsürdü şimdi 7 bin. Çatalağzı’nda 40-50 esnaf dükkan kapattı.  Ne oldu ekonomik getirisi ne oldu? Eğer bu memlekette istihdam sağlayacaksak, bu memleketin yılda 10 milyon ton koklaşabilir taşkömürüne ihtiyacı var. Kömürün milyonlarca tonu aşağıda yatıyor. Çocuklarımız da işsiz buralarda geziyor. Ya da Çorlu’ya, Balıkesir’e, İstanbul’a, İzmit’e asgari ücretle yaşanmayacak koşullarda ekmek parası kazanmaya çalışıyorlar. Ya da kaçak ocaklarda ölüyorlar çocuklar.’ Efendim zarar ediyormuş’ peki zarar ediyor da bir köprüye ücret garantisi verip de Zonguldak’a yaptığın sübvansenin hepsini tek bir adama veriyorsun ya, tek bir müteahhide veriyorsun ya. Burada kömür varsa biz bunu üretebiliriz. Demir çeliğimiz var, santral var kurmuşsun orada kullanırsın buradaki insanlar da ekonomik olarak nemalanır”
 

AYDAN: YÖREMİZDE İŞ-AŞ İSTERİZ AMA BÖLGEMİZDE YİNE KİRLİ SANAYİ İSTEMİYORUZ

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan ise bölgede kirli sanayi istemediklerini ifade ederek, “Zonguldak sanayi kirliliği açısından ne yazık ki vahim problemler yaşayan bir şehir. İlimizin Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı ve Muslu Beldelerinde şuanda 3335 megavat kapasiteyle çalışan 7 adet termik santral var. Şehrin 2 tarafında 2 demir çelik fabrikası varken bugün bu güzelim sahile, Kilimliye gemi söküm tesisi yapılacak olması bizi gerçekten çok endişeye sevk etti. Bu tesis orada çalışacaklar için iş imkanı diye sunuluyor ama burası hem çalışacak işçilerin sağlığını tehdit edecek, belki hastalanıp ölmelerine sebep olacak hem de bulunduğu yerden an az 25-30 kilometre çapındaki alana rüzgarla açığa çıkan zehirli maddeler başta asbest ve ağır metaller yayılacağı içinde insan sağlığı, canlı sağlığı ve çevre sağlığı içinde büyük problemler taşıyacak. Biz tabi ki yöremizde iş-aş isteriz ama bölgemizde yine kirli sanayi istemiyoruz.”

ÖZTÜRK: EKOLOJİK YIKIM ÇOK DAHA BÜYÜK BOYUTLARA ERİŞECEKTİR

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, “Termik santrallerin yarattığı kirliliği hepimiz kendi hayatımızda yaşıyoruz. Bu politikalar devam ettiği sürece bu şekildeki ekolojik yıkım çok daha büyük boyutlara erişecektir. Burada çok değerli siyasi partilerimizin temsilcileri var, milletvekilimiz var niçin Belediye Başkanımız burada değil, niçin Kaymakamımız burada değil? Bunlar bu şekilde kirli işbirlikleriyle bu memleketin daha yaşanmaz politikalarına onay verecekler. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Gücümüz yetmedi bir bir termik santraller yükseldi ama en azından bir toplumsal duyarlılık yaratmayı başardık. Bundan sonra bu şekildeki kirli teknolojik ürünlerin, yatırımların kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz.”
 

YAVUZYILMAZ:  BİZİM ÇOCUKLARIMIZI ZEHİRLEMEYE NE HAKKINIZ VAR?

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise gemi söküm tesisini Kilimli’ye kurmak isteyenlere seslenerek, “Partili milletvekillerine sesleniyorum, bugün burada olmayan, burada olmaya yüreği yetmeyen yetkililere bürokratlara sesleniyorum. Sizin çocuğunuz çocuk, sizin torununuz torun, bizim çocuklarımız, bizim torunlarımız, bizim geleceğimiz bu kadar değersiz mi ki sizin çocuklarınızın çalışmayacağı bir tesisi bizim çocuklarımızı zehirleyerek Kilimli’ye kurmak istiyorsunuz?  Yanımda Sude var, bizim çocuklarımızı, Sude’yi zehirlemeye ne hakkınız var? Zonguldak ‘İstihdam’ adı altında kendisine yapılan zulmün hangi boyutlara ulaştığını biliyor. Bugün İstanbul ve Bursa’da 150-200 bin Zonguldaklı var ise bu şehirlerdeki en ağır işleri yapmak için kendi topraklarından göç etmek zorunda kaldılarsa, Kilimli’de, Kozlu’da, Gelik’te, Elvanpazarcık’ta her hafta bir madenci kardeşimizi şehit olarak veriyorsak bunun sorumlusu bu ülkeyi son 20 yıldır talan zihniyeti ile yönetenlerdir.

Bu tesisi buraya kurmak isteyenlere sesleniyorum. Bu tesisi kendi lüks evinizin havuzuna kurun, sonra da o havuza ailenizle birlikte girin. Kilimli bir toplama kampı değildir. Kilimli’de 7 adet termik santral kuruluyor. Doğamız kirletiliyor. Sanki yetkililerin elinde bir silgi olsa Zonguldak ilini Kilimli’den başlayarak silecekler. Zonguldak’ı yok sayıyorlar. Zonguldak işçisini büyük madenci yürüyüşünü yaptığı günden itibaren yok sayıyorlar. Çocuklarımızı, teyzelerimizi yok sayıyorlar. Sadece huzur ve sağlık isteyen insanları, sokak hayvanlarını, denizdeki balıkları, gökteki kuşları yok sayıyorlar.

Ben bir milletvekili olarak şunu sormak istiyorum. Siyasetin değil, zehirlenmek istemeyen insanların bir araya geldiği bir etkinlikte neden AKP Milletvekilleri, yetkililer ve bürokratlar burada değil. Onların çocukları, torunları yok mu? Bu topraklarda onların aileleri zehirlenmeyecek mi?”


 

ERKMEN: GEMİ SÖKÜMÜNDEN ÖNCE TERSANELERİN ÇALIŞMASINI SAĞLAYIN

İYİ Parti il Başkanı Yavuz Erkmen de geçmişte Zonguldak valiliği yaptığı sırada gemi söküm tesisine izin vermediklerini hatırlatarak, “Bizim dönemimizde de zorladılar ama biz geçit vermedik. Burada gemi sökümü yapılmasına kesinlikle karşı çıktık. Bu kararı alanlara tek bir soru soruyorum. Eğer burası istihdam için seçildi ise bundan 10 yıl önce Ereğli’de tersaneler kuruldu, o tersaneler neden şu anda işsiz ve boş duruyor? Gemi sökümünden önce oradaki tersanelerin çalışmasını sağlayın. Geçmişte o tersanelerde 6-7 bin kişi çalışıyordu. Önce 6-7 bin kişiyi orada çalıştırın, ondan sonra gelin halkın karşısına çıkın. Onu yapmadığınız sürece sizin bu söyleminiz samimiyetsizliktir. Kimse halkın sağlığı ile oynamasın. Bölgenin istihdama ihtiyacı elbette vardır ancak bu gemi söküm tesisi değildir”
 

KURTUL: GELİN MAHALLEMİZİ BİR GÖRÜN YEMİŞLER, MEYVELER KURUDU

Ömrünü Kilimli’de geçiren 80 yaşındaki Nezaket Kurtul da gemi söküm tesisine karşı olduğunu ifade ederek, “Termik santral yaptılar, gelin mahallemizi bir görün yemişler, meyveler kurudu. Bizi sahipsiz sanıyorlar biz sahipsiz değiliz. Evvela Allah var, bak biz varız. Kurmayacaklar, Kilimli’yi neden böyle yaptılar? Kilimli sessiz değil.  Herkes ayaklanmalı, biz yaşlıysak çocuklarımız var, onlar ne yaşayacak ne görecekler. Bugün mahallede komşumuzun oraya gittim üzümleri olmadan kurumuş yere dökülmüş. Orada durup ağladım, nasıl böyle olur, neden burasını sildiler. Buraya gemi söküm tesisi istemiyoruz. Ölürüm yine karşılarında dururum”

TOZMAN: NASIL YAPTILAR İSE İPTAL ETSİNLER

Kilimlili vatandaş 66 yaşındaki Mehmet Tozman da gemi söküm tesisine hayır diyerek, “Ben doğma büyüme Kilimliliyim. Doğma büyüme buralıyım. Her şey bitti burası mı kaldı. Asbestli malzemeler istemiyoruz zaten pis havada yaşıyoruz. Dün 10 kişiydik, bugün 50 kişiyiz yarın bin kişi oluruz. Burada Kilimli halkı olarak gemi söküm tesisine hayır diyoruz. Nerden çıktı gemi söküm tesisi, kimin aklına geldi? Nasıl yaptılar ise iptal etsinler hayat önemli hayat. Biz zaten pisliğin içerisinde yaşıyoruz” diyerek tepki gösterdiler.

Yapılan basın açıklamaları ve konuşmaların ardından Kilimli Gemi Sökümüne Hayır Platformu tarafından başlatılan “Gemi sökümüne hayır”  imza kampanyasının ardından kalabalık dağıldı.
Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Gemi, sökümüne, hayır’,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı