google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 16:52 Bu haber 14541 kez okundu
 
GENÇ YÖNETMEN’DEN İŞÇİ KATIR BELGESELİ
KÜLTÜR Haberi
GENÇ YÖNETMEN’DEN İŞÇİ KATIR BELGESELİ

GİRİŞ:

Zonguldak’ın 20 yaşındaki genç ödüllü fotoğraf sanatçısı Ahmet Öktem Arıç yapmış olduğu projelerin üstüne bir yenisini daha ekliyor.

Daha genç yaşta büyük projelere imza atan Zonguldak’ın kıyıda köşede kalmış güzelliklerini gün yüzüne çıkaran Ahmet Öktem Arıç İşçi Katır çalışması ile Zonguldak’ın gece 12 den sonraki hayatını anlatan belgesel tadında kısa film çıkaracak. 20 yaşında keşfetmeyi seven fotoğraf, müzik, sanat tutkunu bir fotoğraf sanatçısının küçük yaşlarda başlayan bu merakı bu tutkusu gün geçtikçe artıyor ve devam ediyor. Zonguldak’ın diğer şehirlerden farklı olması, itilmişliği, yalnız bırakılması genç fotoğrafçının dikkatini çekiyor. Doğayı, insanı, manzarayı, yalnızlığı işleyen ödüllü fotoğraf sanatçısı Ahmet Öktem Arıç insanların her gün görüp yanından umursamadan geçtiği güzelliklerini gün yüzüne vuruyor.

“FOTOĞRAF BENİM İÇİN TERAPİ GİBİDİR”

 Gazetemize açıklamalarda bulunan ödüllü fotoğraf sanatçısı Arıç “Fotoğrafı çekmeden önce görüyorum aslında neyin nasıl olduğunu. Çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Mavinin, yeşilin en doygun olduğu iki katlı bir şehir. Yer altının çok değerli olduğu, yer üstününde bir o kadar güzelliklerle dolu olduğu bir şehir. Zonguldak’ın yalnızlığı kaderine terkedilmiş bir şehir olması ötekileştirilmesi her zaman dikkatimi çekmiştir ve beni çok etkileşmiştir. Havası, yağmuru, sisi insanı melankolik bir yolculuğa çıkartıyor. Bu yolculuk içerisinde insan ister istemez etkileniyor ve fotoğraflarıma da yansıyor. Yeşilin mavinin en doygun olduğu şehir bir anda griye bürünebiliyor. Bu değişim fotoğraflarıma yansıyor. Fotoğraf benim için terapi gibidir. Kırgınlıklarımı, hüznümü, yalnızlığımı, mutluluğumu fotoğraflara aktarıyorum. Herhangi bir manzarayı doğayı veya bir fotoğraf çekmeden önce çekeceğim yeri hiçbir zaman olduğu gibi görmedim, tamamen kendimden bir şeyler ekledim. Kamera kendi gördüğünü çeker, benim gördüğümü değil” dedi.

CENNET TÜNELİ

Kendini fotoğraflarla sınırlı tutmayan Ahmet Öktem Arıç ‘Cennet Tüneli’ adında bir belgesel çekti. Cennet tünelinde işçiyi, madenciyi, Zonguldak’ı, kömürü ve emeği anlaşılması için yapan genç fotoğrafçı “Bu belgeseli çekerken çok etkilendim. Yerin 630 metre altına indim. Madencilerle birlikte çok iyi zaman geçirdim. Yerin 630 metre altından gün yüzüne bir şeyler çıkardım.  Belki çıkardığım şey kömür değildi ama kömürün hikâyesiydi, emeğin hikâyesiydi bir işçinin madene girerken ki hikâyesiydi” dedi.

“BİR MADENCİ TORUNU OLARAK MADEN HİKÂYELERİYLE BÜYÜDÜM”

Çekim sırasında korkuyu, heyecanı bir arada yaşadığını belirten Arıç “ İçeri girmeden önce karanlık demirden bir kutu var, birkaç tane tel tutuyor onu. Biz ona asansör diyoruz ve sizi 630 metre yerin altına gönderiyor. Yerin altına inerken o insanlarla birlikte yerin altına inip o duyguları yaşayabilmek çok farklı bir şey. Korkuyla heyecanı aynı anda yaşıyoruz. Bir madenci torunu olarak maden hikâyeleriyle büyüdüm. Madene inerken anlattıklarını, madende yaşadığı şeyleri sonra insanı bir anda dedemin anlattığı hikâyelerin içinde bulmak. Ve o hikâyeyi gerçeğe dönüştürmek veya yansıtmak çok büyük bir mutluluk. Zonguldak’ı biraz daha anlamak için madene indikten sonra hayatımda çok şey değişti. Çünkü ne kadar boş ve saçma şeylere üzüldüğümü anladım, emeğin ne demek olduğunu anladım. Bir madenci abimizle konuşurken aklımdan hiç çıkmayacak bir konuşma yaşadık. Bana emekli olduktan sonra neler yaşıyorsunuz ne istersiniz diye sorduklarında ‘güzel bir yerde tatil değil de hastane odasında manzaralı bir oda istiyorum’  dedi. Onların sonu iyi bitmiyor akciğerler de toz oluşuyor, bunun da sonu hastanede bitiyor zor bir meslek diyebiliriz. Manzaralı odanın sebebi yıllarca yerin altında çalışmış ne gün batımına nede gün doğumuna denk gelememiş belki de maviyle yeşilin en doygun olduğu hali belki hiç görememiş emekçini madencinin anlaşılması için bu projeyi hayata geçirdim” şeklinde konuştu.

CENNET TÜNELİ YÖNETMENİNDEN İŞÇİ KATIR BELGESELİ

Cennet Tüneliyle sınırlı kalmayan Ahmet Öktem Arıç Zonguldak’ta gece 12’den sonra hayatın devam ettiğini anlatmak amacıyla Zonguldak’ta kenarda köşede kalmış bir şeyleri gün yüzüne vurmak adına işçi katır belgeselini yakın zamanda izleyicilerle buluşturacağını belirtti.

İşçi Katır Belgesi hakkında konuşan Öktem “ Küçüklüğümden beri merak uyandıran geceleri sesleriyle uyandığım işçi katırlarını daha yakından tanıma fırsatım oldu. İşçi katır diyorum Zonguldak’ta şehrin engebeli yapısından dolayı bayırından, merdiveninden, dar yollarından, dar sokaklarından, çöp arabalarının giremediği yerlere işçi katırları giriyor. Çöpler katırlar aracılığı ile toplanıyor. Bunu belgesel haline getirdik. Şuanda ön hazırlık aşamasındayız. Kıyıda köşede kalmış insanla hayvan arasındaki sevginin bu kadar büyük oluşu ve çöp toplanması sürecini belgesel haline getirdik. Yakın zamanda izleyiciyle buluşmasını planlıyoruz. Arkadaşımla bir akşam eve dönerken temizlik görevlisi abimizle katır arasında geçen bir ana şahit olduk. Katırın her sabah pastane önünde durup poğaça yemesini anlattı. Burada beni etkileyen katırın pastane önünde durması değildi. Burada temizlik görevlisinin kısıtlı maaş ile katıra poğaça almasıydı. İşin içine girince de hayvanlara olan sevginin daha da arttığını gördüm. Hayvanlara insan ismi vermişlerdi. Onların değişiyle onlar bir insandı. Kimisi onlar için Fadime olmuştu kimisi Yavuz. Onlar gece boyunca arkadaş olmuşlar ve yeri geldiğinde yemeğini bile paylaşmışlardı. Günümüzde hayvanlara bu kadar eziyet edilirken onların kıyıda köşede kalmış sevgilerine gün yüzüne çıkartmaya çalıştık ve çok yakında izleyiciyle buluşacak. Ercan Kesel’in bir sözü var ‘Dünyayı değiştirecek olan şey filmler değil, o filmleri izleyen insanlardır’. Filmimde bu sözle bir değişime ön ayak olabilir inşallah” dedi.

ÖZEL HABER: Musa ÇAKIRCI

Kaynak: Editör:
Etiketler: GENÇ, YÖNETMEN’DEN, İŞÇİ, KATIR, BELGESELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı