0
Haber Detayı
07 Aralık 2015 - Pazartesi 09:01 Bu haber 1871 kez okundu
 
‘Genel Başkanımızın yanındayız’
MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yanında olduklarını belirterek, olağanüstü kongre çağrıları yaparak imza toplayanlara karşı net tavırlarını da belirlemiş oldu.
GÜNDEM Haberi
‘Genel Başkanımızın yanındayız’

Olağanüstü kongrelerin parti içi çekişmelere ve bölünmelere neden olabileceğini vurgulayan Ayan, Zonguldak kurultay delegeleri ile düzenlediği basın toplantısında, “Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak kurultay delegeleri olarak olağan kongreden yanayız. Bizler Genel Başkanımızın yanında olduğumuzu net olarak ifade etmek istiyoruz”

MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, muhalefetin olağanüstü kongreye çağrılarına Zonguldak’tan net tavır koydu.

MHP’de yaşanan genel başkanlık yarışına girmek isteyen ve olağanüstü kongre için imza toplayan Genel Başkan adaylarına serzenişte bulunan Hamdi Ayan, Zonguldak kurultay delegeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısı ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye tam destek verdiklerini söyledi.

MHP Zonguldak kurultay delegesi olan, Metin Soydaş, Okan Doğramacı, Menderes Gümüş ve Asım Tazegül ile birlikte basın toplantısında partisinin 7 Haziran ve 1 Kasım süreçlerinde AK Parti ile neden koalisyon kurmadığını da anlatarak, MHP’nin ilkesine ve ülküsüne sahip bir parti olduğunu söyledi.

“MHP NET TAVRINI ORTAYA KOYMUŞTUR”

MHP’nin koalisyon görüşmeleri öncesinde 4 maddelik bir talepleri olduğunu ve bu maddelerde anlaşılamadığını ifade eden MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, “Zonguldak’ta bir olağanüstü veya olağan kurultayda Milliyetçi Hareket Partisi liderini seçecek olan arkadaşlarımızla birlikteyiz. 1 Kasım seçimlerinden sonra ‘Milliyetçi Hareket Partisi neden koalisyonda yer almadı’ yönünde bir eleştiri yumağına tutulmuş durumda. Burada milliyetçi ülkücü harekete, bir kardeşleri, bir il başkanları olarak ben de şunu sormak istiyorum. Milliyetçi Hareket Partisi ilkesi ve ülküsü olan bir harekettir. Sayın Genel Başkanımız Türkiye’nin bekasını,  birlik ve beraberliğini bir arada tutabileceği 4 ilkesinden bahsederek, böyle bir koalisyon öncesi görüşmeler olmuştur ve burada aslında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de evet diyeceği bu 4 madde konusunda anlaşılamamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi, seçim akşamı yapılan konuşmadan dolayı bir algı operasyonu oluşturularak Milliyetçi Hareket Partisi’ni ‘her şeye hayırcı’ olarak nitelendirilmiştir. Söylemek istediğim şey şudur ki,  5 bin şehit vermiş, rahmetli liderinin tırnakları sökülmüş bir milliyetçi, ülkücü hareket ülküsüz ve ilkesiz mi olsaydı.  7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında şehit olmuş toprağa şüheda olarak düşmüş askerimiz ve polisimizin ailesine bizler ne diyecektik. Çünkü Milliyetçi Hareket Partisi, AKP’nin yapmış olduğu politikalarda gerek terörist başıyla olan görüşmeleri, gerek HDP ile yapmış oldukları adına çözüm süreci de dedikleri ve Türkiye’nin çözülme süreci noktasında Milliyetçi Hareket Partisi net olarak tavrını koymuştur.

Biz her şeyimizden vaz geçerek, AKP’nin paçasına sarılarak illa da, ‘gelin bizimle koalisyon yapın’ dediğimiz de, velevki o koalisyon oluşmuş olsaydı, 6 ay sonra Milliyetçi Hareket Partisi almış olduğu bakanlıklarda yolsuzlukları ortaya çıkartsaydı, AKP bizimle hükümeti devam ettirecek miydi, ettirmeyecekti ve ‘6 ay sonda Milliyetçi Hareket Partisi ile anlaşamıyoruz’ diyerek tekrar seçime gidilecekti. İşte biz bu noktada ‘milliyetçi, ülkücü harekete ilke ve ülkülerinizden bir koltuk için vazgeçtik, milletvekili çıkarabilmek için vazgeçtik’ diyerek oy istemeye gittiğimizde milliyetçi ülkücü hareketin mensupları Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy mu vereceklerdi. Bu tablo daha da kötü olacaktı.

 Ne var elimizde övünebileceğiz, ilke ve ülkülerimizden taviz vermediğimiz, ödün vermediğimiz gerekçelerimiz elimizde.

Bu bakımdan, Milliyetçi Hareket Partisi yaşamış olduğu bu süreç içerisinde özellikle de şunu vurguluyorum ki, Türkiye’nin ateş çemberi içerisinde olduğu bir dönemde Milliyetçi Hareket Partisi oyalanmak, meşgul edilmek istenmektedir.  Bunları görerek diyoruz ki, arkadaşlarımızla birlikte Milliyetçi Hareket Partisi 47 yıllık görenekleri olan ilkesi olan bir siyasi harekettir ve siyasi bir kurumdur” dedi.

“OLAĞAN KONGRE YAPILMALIDIR”

“Olağan kongreler gerek hesaplaşma ve hesap verme kongresidir. Bu bakımdan bizler de diyoruz ki, siyaset ve partimiz kendi mecrasında yürümelidir. Olağan kongre yapılmalıdır. Biz teşkilatlarımız olarak da, arkadaşlarımızı olağan kongrede davet etmek için bugün buradayız.” diyerek parti tüzüğünün 63. Maddesini hatırlatan Ayan, “Tüzüğümüz bu kadar net iken Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde delegeleri birbirine düşürebilecek, kardeşlerin arasını açabilecek, bir süreç yaşanmakta ve davet edilmekte. Biz de bu bakımdan diyoruz ki,  tüzük bu kadar açık ve net iken Türkiye’nin yaşamış olduğu durum bu kadar sıkıntılı ve sancılı iken aday olmak isteyen arkadaşlarımız Genel başkanımızın tabiri ile olağan kongremizde gelsinler aday olsunlar.

Çünkü Milliyetçi Hareket Partisi kongreler döneminde en demokrat yapıyı sergileyen bir partidir. Genel Başkanımızın karşısına defalarca aday arkadaşlarımız çıkmıştır, yarışmışlardır eşit şartlarda. Bu günlere gelinmiştir.” diye konuştu.  

“GENEL BAŞKANIMIZIN YANINDA OLDUĞUNU İFADE EDİYORUZ”

Partisinin olağanüstü kongre değil, olağan kongre yapılmasından yana olduklarını ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve genel merkezin yanında yer aldıklarını söyleyen Hamdi Ayan,  “Biz aday olmak isteyen, genel başkan olmak isteyen değerli şahsiyetlerin hepsini tanıyoruz. Onlarda bizim şahsiyetlerimiz, bir şey demiyoruz ama Biz taşradaki teşkilatlar olarak, bu süreçlerde sıkıntılar yaşamaya başladığımızı ifade etmek istiyoruz. Arkadaşlarımızla kötü olmak istemiyoruz, bir fikir mücadelesi içine girmek istemiyoruz. Kendileri de siyasi olarak bizden tecrübelidirler bu süreci toparlamak da kendileri üzerinde bir yük olarak kalacaktır. Kendileri de olağan kongre davetini yaparak, aday olmak istiyorlarsa olabilirler, çalışma yapmak istiyorlarsa çalışabilirler. Biz bunlara da bir şey demiyoruz.  Milliyetçi Hareket Partisi olağan kongresini yapmalıdır. Bizler ilkesi ve ülküsü olan insanlarız. Bizi tanıyanlar bilirler, biz ortada olacak insanlar değil, siyasette taraf olmayan bertaraf olur. Tarafımız bellidir, teşkilatçı geleneğimiz vardır. Teşkilat içinde yetişmişizdir, teşkilatımızla bağlılığımız devam etmektedir. O bakımdan, Sayın Genel başkanımızın ve genel merkezimizin yanındayız. Saydığımız gerekçeler belli. Dolayısıyla Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak’ta 5 değerli kurultay delegesi ile toplantısını yapmıştır, il başkanı olarak ilçe başkanlarımızla toplantılarımızı yaptık, Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak kurultay delegeleri olarak olağan kongreden yanayız. Bizler Genel Başkanımızın yanında olduğumuzu net olarak ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

Çetin ÖZDEMİR

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Genel, Başkanımızın, yanındayız’,
Yorumlar
Haber Yazılımı