Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 12:33 Bu haber 3214 kez okundu
 
GİRİŞİMCİLİKTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanmaya başlanacak olan Yeni Girişimcilik Desteği ile teknolojik alanlarda faaliyet gösterecek girişimlere daha fazla destek sağlanacağını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
GİRİŞİMCİLİKTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

KOSGEB Başkanı Uzkurt, 2010 yılından bu yana uygulanmakta olan destek programlarından Girişimcilik Destek Programı'nın, KOSGEB’in yeni vizyonu doğrultusunda ve girişimcilerden gelen taleplerin dikkate alınması ile KOSGEB İcra Komitesi tarafından alınan karar çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibariyle yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na bırakacağını söyledi.
Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında uygulanacak Yeni Girişimci Programı ile imalatçı ve teknoloji tabanlı girişimciliğe daha yüksek miktarda destek sağlanacağını belirten Uzkurt, bu sayede ülke ekonomisinin ihtiyaçlarına daha etkin katkı sağlanacağını, bürokrasinin azaltılması anlamında da girişimci adaylarına daha kolay, sade ve hızlı çözümler sunulacağını ifade etti.

50 bin TL hibe ve 100 bin TL geri ödemeli olarak uygulanan destek üst limitlerinin yeni program ile arttırıldığını, imalatçı ve yenilikçi iş yapacak olan girişimcilerin 360  bin TL’ye kadar, diğer geleneksel sektörlerde faaliyet gösterecek girişimcilerin ise sağladığı istihdam performansına göre 60 bin TL’ye kadar destek alabileceklerini açıklayan Uzkurt : 
“Programın destek oranı arttırılarak yüzde 75 olarak belirlendi. Kadın, genç, gazi, engelli ve şehit yakınlarımız için pozitif ayrım gözetilmeye devam edilecek.
Geleneksel girişimcilere verilecek olan destekler istihdam performansına göre verilecek olup, bu vesileyle hem azaltılmış bürokratik süreç odaklı destek alma imkânı sağlanacak hem de istihdam yaratılmasına katkı sağlanmış olacak. Bununla birlikte, tüm başvuru ve ödeme süreçleri e-devlet üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamındaki Yeni Girişimci Programı'na başvurular 01 Ocak 2019 itibariyle alınmaya başlayacak olup, Girişimcilik Destek Programı kapsamındaki Yeni Girişimci Desteği'ne ise 31 Aralık 2018 tarihi saat 23:59’dan sonra yeni başvuru alınmayacaktır. Yeni Girişimci Desteği kapsamında başvuru yapmış ve destek almaya hak kazanılmış işletmelerimize ilişkin süreçler devam edecek.” şeklinde konuştu.

GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME DESTEK PROGRAMI

Geleneksel Girişimci Programı kapsamında başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olan işletmelere destek sağlanacak.

Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 5 binTL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 10 bin TL destek sağlanacak.

Geleneksel Girişimci Programı Performans Desteği kapsamında ise işletmelerin çalıştırdıkları personel için Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödedikleri prim gün sayıları için hedeflenen asgari rakamlarına ulaşmaları durumunda hibe olarak destek sağlanacak.

Desteğin ilk yılında toplam 180-539 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5 bin TL, 540-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10 bin TL, Bin 80 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20 bin TL destek ödemesi yapılacak.

Desteğin ikinci yılında toplam 360-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5 bin TL, 1080-1439 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10 bin TL, Bin 440 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20 bin TL destek ödemesi yapılacak.

Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5 binTL eklenecek.

İLERİ GİRİŞİMCİ PROGRAMI

İleri Girişimci Programı kapsamında başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olan ‘’İleri Girişimci Programı Kapsamındaki Faaliyet Konuları Tablosu’nda yer alan konularda faaliyet gösteren işletmelere destek sağlanacak.
Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 5 binTL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 10 bin TL destek sağlanacak.
İleri Girişimci Programı Performans desteği kapsamında ise işletmelerin çalıştırdıkları personel için Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödedikleri prim gün sayıları için hedeflenen asgari rakamlarına ulaşmaları durumunda hibe olarak destek sağlanacak.

Desteğin ilk yılında toplam 180-539 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5 bin TL, 540-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10 bin TL, Bin 80 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20 bin TL destek ödemesi yapılacak.

Desteğin ikinci yılında toplam 360-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5 bin TL, 1080-1439 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10bin TL, Bin 440 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20 bin TL destek ödemesi yapılacak.

Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5 bin TL eklenecek.

Ayrıca, İleri Girişimci Programı'nda yüzde 75 destek oranı ile Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği sağlanacak. Bu kapsamda işletmelere geri ödemesiz olarak 100 bin TL’ye kadar hibe verilecek. Ancak, işletmenin orta yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 200 bin TL, yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 300 bin TL oldu.

Ayrıca destekleme kararı verilen makine, teçhizat ve yazılımın; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 13 Eylül2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan SGM 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış ve fatura tarihi itibariyle güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, destek oranına yüzde 15 ilave edilerek yüzde 90 oranında destek sağlanacak.

Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında faaliyet gösteren işletmelerin mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu ihtiyaçlarına binaen yüzde 75 oranında 10 bin TL’ye kadar destek sağlanacak.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: GİRİŞİMCİLİKTE, YENİ, DÖNEM, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı