0
Haber Detayı
04 Ağustos 2016 - Perşembe 08:30 Bu haber 15915 kez okundu
 
Gönül fetheden çiçek ORKİDE
Dünyanın en güzel çiçekleri arasında olan havalı ve pahalı olduğu kadar hassas ve narin, çiçeklerin kraliçesi orkideler günümüzde kadınların gönlünü fetheden çiçek haline geldi.
DİĞER Haberi
Gönül fetheden çiçek ORKİDE

Çiçeklerin kraliçesi olarak tarihe adını yazdıran ve gün geçtikçe ilgi odağı haline gelen orkide görüntüsü ile bir çok kadının kalbini fetheden çiçek haline geldi. Sosyal medyada dahi güzellikleriyle sahiplerinin gururu oldu. Bu vazgeçilmez çiçekler hassaslığı ile özel bakım gerektirirken sevenlerinin ilgisine muhtaçlar.  Orkidenin yaşaması için bulunduğu ortamın ısısı ve aydınlık durumu her zaman uygun koşul oluşturmayabilir. Bu nedenle çiçekçiler ortamınıza en uygun orkideyi seçmekte fayda var. Her yıl düzenli olarak çiçek açan orkideler uzun yıllar yaşayabilecek bitkilerdir. Bazı türleri ise yılda iki üç kez çiçek açabilir.

Özen Çiçekevi sahibi Sevim Ölmez, Orkide ailesinin ortalama 35 binin üzerinde türü bulunduğunu, yüz binin üzerinde meleziyle de dünyanın en geniş çiçek yelpazesine sahip bir bitki olduğunu belirterek; “Phalaenopsis orkide türü ülkemizin iklim sıcaklığına en uygun türdür. Bu türdeki orkideler 18-29 derece arasında çok rahat yaşarlar. Direkt güneş Işığına maruz kalmamalılar.  Sabah ve akşam saatlerinde güneş ışıkları dik ve keskin geldiğinde stor perde yardımıyla çiçekler koruma altına alınmalıdır. Yahut gölge bir alana çekilmelidir. Orkideler nemi çok sever, bu nedenle onları nemden mahrum etmemeliyiz. Günün içerisinde saksılar içi su dolu bir altlık içinde tutulmalıdır. Yaprakları ise püskürtme aparatı olan bir sulukla ıslatılıp nemli kalması sağlanmalıdır.” dedi.
Güzeller güzeli orkidelerin saksılarının şeffaf olması gerektiğini belirten Ölmez“ Çiçekçilerden orkide saksısı adıyla alınabilecek şeffaf saksılarla, köklerinin güneş ışığı görmesi sağlanır. Bu detaylar atlanmadan devam edildiği sürece orkideler çiçeklerini dökse dahi tekrar açacaktır.”
Hem kadın, hem erkeğe hediye edilebilen orkidelerin fiyatı ise yoğunluğu ve aranjmanına göre 50 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Arife GÜLERYÜZ


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gönül, fetheden, çiçek, ORKİDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı