Haber Detayı
16 Aralık 2015 - Çarşamba 08:09 Bu haber 11459 kez okundu
 
Gümeli, Karakavuz ve Akköy’ün Tarihi konuşulacak
ZOKEV ve Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi’nin birlikte düzenlediği etkinlik 18 Aralık Cuma Günü Saat 18.00 de TMMOB Maden Mühendisleri Odası Lokalinde gerçekleşecek.
KÜLTÜR Haberi
Gümeli, Karakavuz ve Akköy’ün Tarihi konuşulacak

Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada; ‘Almanya'da 41 yıl çalıştıktan sonra emekli olan Zonguldak Ereğlili Cevat Kenanoğlu, kendi köyü Karakavuz ve Gümeli Beldesi ile Akköy’ün yerleşim hikâyesini anlatacak.
41 yıl önce Almanya’ya çalışmak için giden ve maden işçisi olarak emekli olan 68 yaşındaki 2 çocuk babası Cevat Kenanoğlu, “Zamanda Yolculuk, Üç Köyün Hikâyesi” adında kitap çıkardı. 
Almanya’da çalıştığı dönemde Almanların kendi köyleri ve kültürleri hakkında yaptıkları araştırmalardan esinlenerek böyle bir çalışmayı yapma gereği duyduğunu dile getiren Kenanoğlu, Alevi kökenli insanların yaşadığı Gümeli, Akköy ve Karakavuz köyünün nasıl kurulduğu ve bugünlere nasıl geldiği ile ilgili olarak tüm bilgi ve belgeleri toplayarak kitap haline getirdi. Aslen Ordu’lu olan ve yıllar önce atalarının bu köyleri tespit ederek yerleştiğini dile getiren Kenanoğlu, amacının 1800´lü yıllardan bu yana yaşanan güzellikleri, sorunları ve bilinmeyenleri insanlara anlatmak olduğunu kaydetti. Kenanoğlu, kitabını çıkarttıktan sonra olumlu tepkiler aldığını dile getirdi’ denildi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümeli,, Karakavuz, ve, Akköy’ün, Tarihi, konuşulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı