İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 11:17 Bu haber 4573 kez okundu
 
GÜMELİ PORSUĞU MAKETİ AÇILDI
- Haberi
GÜMELİ PORSUĞU MAKETİ AÇILDI

Dünyanın en yaşlı ağacı unvanına sahip olan ve Alaplı ilçesine bağlı Gümeli Beldesi’nde bulunan 4115 yaşındaki Porsuk ağacının maketi Zonguldak Valiliği duvarında yerini aldı.

Sanatçı Meyçem Ezengin tarafındanİstanbul’da bulunan atölyesinde 10 aylık bir sürede yapılan Gümeli Porsuğu temalı eserde, Opak cam kullanılarak cam mozaik tekniği ile 24 plaka halinde yapıldı. 25 metrekare büyüklüğündeki Gümeli Porsuğu maketinin açılışına, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Per. Yzb. Ayhan Kafalı, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan,  İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Milli Eğitim Müdür vekili Murat Kapıcı, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar il Müdürü Kemal Gümrükçü, Kültür ve Turizm Müdür vekili Hayrettin Şahin, Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, Gençlik ve Spor il Müdür vekili Hakan Yüksel, TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, AK Parti il Başkanı Zeki Tosun, CHP il Başkanı Hakkı Güney, Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam,  İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, Genel Maden işçileri Sekreteri Genel Başkanı Hakan Yeşil ve GMİS Genel merkez yöneticileri, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun ile daire müdürleri, STK temsilcileri katıldı.

Dünyanın en yaşlı ağacı olan Gümeli Porsuğu maketinin açılışında Vali Erdoğan Bektaş sırasıyla ağacın yaşını tespit eden Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Ercan Oktan, Orman Mühendisi Sezgin Örmeci, Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam ve Gümeli Porsuğu maketini hazırlayan sanatçı Meyçem Ezengin kürsüye davet ederek, Gümeli Porsuğu’nun ortaya çıkması ile ilgili bilgiler verdiler.

Törende konuşan Vali Erdoğan Bektaş, Gümeli Porsuğu ağacının kalıcı olması gerektiğine dikkat çekerek, 4115 yıllık porsuk ağacının bulunuşu ve bu duruma getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Vali Erdoğan Bektaş yaptığı konuşmanın ardından, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Ercan Oktan ve maketi hazırlayan sanatçı Meyçem Ezengin’e teşekkür plaketi takdim etti.

Yapılan konuşmaların ardından, Zonguldak Valiliği ön cephesinde monte edilen Gümeli Porsuğu maketinin açılışı gerçekleştirildi ve törene katılanlar tarafından günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜMELİ, PORSUĞU, MAKETİ, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı