Haber Detayı
23 Kasım 2018 - Cuma 17:52 Bu haber 3388 kez okundu
 
GÜN ÖĞRETMENLERİN
GÜNDEM Haberi
GÜN ÖĞRETMENLERİN

Birçok ülke de 1994 yılından buyana kutlanan Öğretmenler günü, UNESCO önerisinden 13 yıl önce (1970) kutlanmaya başlandı.

Birçok ülkede farklı tarihlerde kutlanan gün, Türkiye de 24 Kasım günü törenler yapılır.

“4 Kasım’ın seçilme nedeni, 24 Kasım 1928’deMillet Mekteplerinin kurulması ve Atatürk’e ‘Başöğretmen’ ünvanı verilmesidir.

Bu gün Türkiye de 62 bin okul da 18 milyona yakın öğrenci, 72 bin öğretmen; Zonguldak’ta 461 okul da, 4683 derslik, 7 bin öğretmen, 100 bin öğrenci bu günün anısına bir araya gelecek.

Bu gün de: 90 yıldır olduğu gibi ‘Öğretmenler Günü’ dolayısıyla törenler yapılıp, nutuklar atılacak, kazanımlar ve sorunlar tartışılacak.

Ancak, şurası bir gerçek ki, öğretmenlerimiz çalışma yaşam şartları açısından Avrupalı meslektaşlarının çok gerisinde bulunuyor.

Ek gösterge, maaş, mesai, şiddet, siyaset gibi sorunlarla yüz yüze olan öğretmenler yine de ‘Geleceğimizin teminatı olan gençlerin eğitimi yolunda’ hayalleri ve gerçeklerin peşinden koşma cesaretlerini sürdürüyor.

Cumhuriyet’in kurulmasından bu yana, yaşam kalitesi açısından alınan tüm mesafelere rağmen, çağdaş medeniyet seviyesinde bir öğretmen figürü yaratmış değiliz.

Unutulmamalıdır ki; meyve alınmak isteniyorsa ağaç dikilmeli, devlet kalkındırılmak isteniyorsa, ‘Kalıcı’ bir eğitim sistemi oturtulmalıdır.

Artık, her 24 kasım da göstermelik kutlamalar ve nutuklar; yerini öğretmen-öğrenci ve velinin birlikte mutlu olacağı toplantılara bırakmalıdır.

Eğitim camiasının mutlu olduğu toplumlarda, toplum katmanlarının tamamı mutlu olur. Bu mutluluk, devletin güçlü, milletin top yekûn mutlu olması demektir.

24 Kasım Türk  Eğitim camiası için kutlu olsun.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜN, ÖĞRETMENLERİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı