HANEHALKI TÜKETİM HARCAMASI AÇIKLANDI
Haber
15 Eylül 2020 - Salı 13:03 Bu haber 1713 kez okundu
 
HANEHALKI TÜKETİM HARCAMASI AÇIKLANDI
EKONOMİ Haberi
HANEHALKI TÜKETİM HARCAMASI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü tarafından incelenen Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel), 2019 yılı açıklandı.

Buna göre;Konut ve kira harcamasına en yüksek payı TR1 (İstanbul) İBBS 1. Düzey bölgesi ayırdı. Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin dahil olduğu bölgemizde (TR81, İBBS 2.Düzey) toplam harcamalar içinde en yüksek paya sahip olan harcama türü yüzde 22,0 ile konut ve kira harcaması oldu. İkinci sırada yüzde 20,7 ile gıda ve alkolsüz içecekler harcama türü yer aldı.

Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; hanehalkı tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecek ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 28,6 ile TR1 (İstanbul) iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 20,2 ile TRA (Kuzeydoğu Anadolu) oldu.

GIDAYA EN YÜKSEK PAYI TRB (ORTADOĞU ANADOLU) İBBS 1. DÜZEY BÖLGESİ AYIRDI

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 28,5 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) iken en düşük olduğu bölge yüzde 15,9 ile TR1 (İstanbul) oldu.

ULAŞTIRMA HARCAMALARINA TR8 (BATI KARADENİZ) İBBS 1. DÜZEY BÖLGESİ EN YÜKSEK PAYI AYIRDI

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20,1 ile TR8 (Batı Karadeniz) bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge yüzde 15,3 ile TRC (Güneydoğu Anadolu) oldu.

EĞİTİME AYRILAN PAY TR1 (İSTANBUL) İBBS 1. DÜZEY BÖLGESİNDE EN YÜKSEK OLDU

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,7 ile en yüksek payı TR1 (İstanbul) bölgesi ayırırken, TR9 (Doğu Karadeniz) yüzde 0,9 ile en düşük payı ayıran bölge oldu.

Sağlık harcamalarına ise en yüksek payı yüzde 2,7 ile TR2 (Batı Marmara) bölgesi ayırırken, en düşük payı yüzde 1,2 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) bölgesi ayırdı.

TÜKETİM HARCAMALARININ DÖRTTE BİRİ TR1 (İSTANBUL) İBBS 1. DÜZEY BÖLGESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye'deki hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 24,4'ü TR1 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 15,1 ile TR3 (Ege) bölgesi yer alırken, bu bölgeyi izleyen TR6 (Akdeniz) bölgesinin payı yüzde 11,4 oldu.

TR1 (İstanbul) bölgesi tüm harcama türlerinde en yüksek paya sahip olurken eğitim harcamalarının yüzde 38,6'sı, lokanta ve otel harcamalarının yüzde 28,9'u, eğlence ve kültür harcamaları ile konut ve kira harcamalarının yüzde 28,6'sı TR1 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti.

Hanehalkı tüketim harcamalarından aldığı pay ile ikinci sırada yer alan TR3 (Ege) bölgesinde ise alkollü içecekler, sigara ve tütün harcamalarının yüzde 17,3'ü, lokanta ve otel harcamalarının yüzde 16,0'ı ve sağlık harcamalarının yüzde 15,8'i gerçekleşti.

TÜKETİM HARCAMALARINDAN EN DÜŞÜK PAYI TRA (KUZEYDOĞU ANADOLU) İBBS 1. DÜZEY BÖLGESİ ALDI

Türkiye'deki hanehalkı tüketim harcamalarından en düşük payı yüzde 1,8 ile TRA (Kuzeydoğu Anadolu) bölgesi aldı. Bu bölgeyi yüzde 2,6 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) ve yüzde 2,9 ile TR9 (Doğu Karadeniz) izledi.

TRA (Kuzeydoğu Anadolu) bölgesinin alkollü içecekler, sigara ve tütün harcamalarından aldığı pay yüzde 2,5 iken gıda ve alkolsüz içecek harcamalarından yüzde 2,2, giyim ve ayakkabı harcamalarından ise yüzde 2,1 pay aldı.

TRB (Ortadoğu Anadolu) bölgesinin gıda ve alkolsüz içecek harcamalarından aldığı pay yüzde 3,7 iken giyim ve ayakkabı harcamalarından yüzde 3,5, haberleşme harcamalarından ise yüzde 2,9 pay aldı.

TÜKETİM HARCAMALARINDAN EN FAZLA PAYI TR10 (İSTANBUL) İBBS 2. DÜZEY BÖLGESİ ALDI

Türkiye'deki hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 24,4'ü TR10 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 7,6 ile TR51 (Ankara) bölgesi yer alırken; bunu yüzde 6,5 ile TR31 (İzmir), yüzde 5,6 ile TR41 (Bursa, Eskişehir, Bilecik) bölgeleri izledi.

Hanehalkı tüketim harcamalarından en düşük payı yüzde 0,8 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) ve TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgeleri aldı. Bu bölgeleri yüzde 1,0 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) ve TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt), yüzde 1,3 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) ve TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) izledi.

GIDAYA EN FAZLA PAYI TRB2 (VAN, MUŞ, BİTLİS, HAKKARİ) İBBS 2. DÜZEY BÖLGESİ AYIRDI

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesi harcama türleri içinde en fazla payı yüzde 34,4 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ayırırken; konut ve kira harcamalarına yüzde 21,8, ulaştırma harcamalarına ise yüzde 10,5 pay ayırdı.

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesi harcama türleri içinde en düşük payı yüzde 0,6 ile eğitim harcamalarına ayırırken bunu yüzde 1,1 ile sağlık harcamaları, yüzde 1,7 ile eğlence ve kültür harcamaları izledi.

ULAŞTIRMAYA EN FAZLA PAYI TR82 (KASTAMONU, ÇANKIRI, SİNOP) İBBS 2. DÜZEY BÖLGESİ AYIRDI

TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) ulaştırma harcamalarına yüzde 22,7 ile en yüksek payı ayıran bölge oldu. Bu bölgeyi yüzde 21,2 ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli), yüzde 20,4 ile TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) ve TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) izledi.

Haber Merkezi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HANEHALKI, TÜKETİM, HARCAMASI, AÇIKLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı