Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 17:27 Bu haber 1073 kez okundu
 
HAYAT EVE SIĞAR
GÜNDEM Haberi
HAYAT EVE SIĞAR

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyanın birçok ülkesine yayılan yeni tip Koronavirüs (Covit-19) salgınının Türkiye’de de yayılması üzerine yeni yeni tedbirler alınmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son yaptığı açıklamada vaka sayısının artması ile birlikte hayatını kaybedenlerin sayısını da 37 olarak açıklamıştı.

Koronavirüs salgınının artması üzerine; Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm Bakanlıklar yeni tedbirler açıklamışlardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki akşam yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin Olağanüstü Hal uygulamasının başlatılıp başlatılmayacağı sorusuna; “Burada tek tek hep birlikte mücadele edilmesi gereken bir dönemdeyiz. Herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir. Bunun illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Mücadelenin esası herkesin kendi kendini odasına izole etmesidir.” şeklinde yanıtlarken, “Hayat Eve Sığar” diyerek, kurullara uyulması gerektiğini vurgulamıştı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Zonguldak’ta da risk altında bulunan 65 yaş üstü yaşlılar için sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bazı yaşlılar ise Pazartesi günü hafta başı olması nedeniyle hastanelere, bankalara ve caddelerde dolaşması üzerine Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yaşlıları evlerine gönderdiler. Bankalar da yaşlılar için işlem yapılmadı.

Zonguldak Valiliği de 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla “Vefa sosyal destek grubu” oluşturmuştu.

İçişleri Bakanlığı da, yeni genelgelerle vatandaşların Koronavirüs salgınından etkilenmemeleri konusunda radikal kararlar almış, dolmuş ve halk otobüslerinde çiftli koltuklara artık tek kişi oturabilecek. Market, bakkal ve tekel bayileri de sabah 09 ile akşam 21.00 saatleri arasında açık kalacak.

Koronavirüs pandemi ile ilgili mücadele kapsamında; tüm bankalar 12.00-17.00 saatleri arasında, tüm kamu kurum ve kuruluşları da bazı memurları idari izinli sayarak, bazılarını da dönüşümlü olarak çalıştırma yöntemine gittiler.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nda da Koronavirüsle ilgili önemli tedbirler alındı.

TTK’dan yapılan açıklamada; “Tüm işyerlerimizde, yevmiyeli personelden çakışan izni olanlara izni kullandırılacaktır. Tüm bürolar, harici servisler asgari seviyede personelle, bir oda bir kişi tarafından  faydalanacak şekilde, 5 gün bir grup devamında 5 gün diğer grup olacak şekilde çalıştırılması,

Maden Makineleri fabrika İşletme Müdürlüğü Cumartesi günü eleman bulundurmayacak şekilde, Müessese atölye birimleri ise Cumartesi nöbetçi bulundurmak sureti ile çalışmalar yürütülecektir.

Yeraltı işyerlerimizde, toplu temas alanlarında, teması en aza indirmek amacıyla, panoları tüm yangın risklerini de göz önüne alarak, ayak açıklıklarını ayakta tutma amacı öncelenerek, senelik izin, istirahat ve benzeri sebeplerle gelmeyenler hariç, mevcut personelin 50’si 15 gün çalıştırılacak, 15 günün bitiminde diğer 50 lik personel çalıştırılacaktır.”

Koronavirüs salgını ile ilgili her alanda tedbirler genişletiliyor.

Yetkili tüm kurumlar; salgının hızla yayılmasını önlemek, daha fazla vatandaşın Koronavirüse yakalanmamaları konusunda “Evde kal, sağlıklı kal” uyarıları sürekli yapılıyor.

 Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hasan Tosun, Koronavirüs salgınından sadece 65 yaş üstü vatandaşların risk altında olmadığını, tüm gençlerin de risk altında olduğuna dikkat çekerek, “Kimse evden çıkmasın. Yaşlı değil, gençler de çıkmasın. Şu 2-3 haftalık eşik, çok kritik o eşiği geçersek hasta sayısını belli oranda tutarsak biz bunun altından kalkacağımıza inanıyoruz” diyerek, gençlerin de zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalarını, “Evde Kal”maları konusunda uyarıda bulundu.

Yetkililer; toplum olarak Koronavirüsle mücadele etmemiz gerektiğine işaret ederek, herkesin kurallara uyması gerektiğine dikkat çektiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAYAT, EVE, SIĞAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı