HEDEF: 2 BİN 578 TL google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
06 Aralık 2019 - Cuma 17:40 Bu haber 1882 kez okundu
 
HEDEF: 2 BİN 578 TL
GÜNDEM Haberi
HEDEF: 2 BİN 578 TL

8 milyon çalışanı ilgilendiren Asgari Ücretin yeniden belirlenmesi için Aile ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçi ve işveren temsilcilerinden oluşan komisyon çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye de çalışanların çoğunluğu asgari ücret civarında para alıyor. 1 milyon 800 bini ise açlık sınırı(2 bin 075 TL)asgari ücret(2 bin 020 TL) altında ücret alıyor.

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarını sürdürürken, bir taraftan ‘Asgari ücretten vergi alınmasın’, bir taraftan da, ‘Asgari ücret belirleme  yönteminin uluslararası normlara uymadığı’ tartışılıyor.

Bilindiği gibi 2019 yılı için brüt asgari ücret 2 bin 558 lira olarak belirlendi. Çalışanın eline ise  net 2 bin 20 lira geçiyor.

Dolayısıyla asgari ücretli, her ay 538 lirayı vergi ve benzeri ödemeler için ayırıyor.

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarını sürdürürken, hükümet ile işçi temsilcileri arasındaki tartışmalar basına yansıyor.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ‘Asgari Ücret’ ile ilgili tartışmalara yeni bir boyut getirdi. Atalay, çıkacak rakam 2 bin 578 liradan aşağı olursa, masadan kalkarız’ dedi.

Olay, ülke genelinde çalışan kesimlerde olduğu kadar emekli kesimlerde de sevinçle karşılandı.

Konu ile ilgili İNANIŞ, Zonguldak’ta vatandaşlarla birebir görüşerek, Asgari Ücret konusunda düşüncelerini aldı.

2020 yılı için geçerli olacak Asgari ücret tespiti için, görüştüğümüz vatandaşlar, komisyonun yüksek maaş alanlar ile düşük maaş alanları düşünmeleri gerektiğini belirttiler.

Vatandaşlar, komisyon üyelerinin kendi hayat şartlarına göre değil, alt grup insanların hayat şartlarına göre davranmaları, market fiyatlarını baz almaları gerektiğini belirttiler.

Röportajlara konu olan vatandaşların çoğunluğu, kurban bayramlarında et gördüklerini, tespit komisyonunun bu konuda daha titiz davranmasını istediler.

Sokaktaki vatandaş, asgari ücretin belirlenmesinde açlık sınırı değil, dört kişilik bir ailenin geçim endeksinin etkili olmasını yani yoksulluk sınırının öne sıkmasını istiyor.

Çalışan, asgari ücretlinin insanca yaşam kalitesi açısından etkili olduğunu, çalışana yapılacak maddi desteğin, iş hayatına manevi olarak güç katıp, üretimi sağlıklı yükselteceğine inanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HEDEF:, 2, BİN, 578, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı