Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 17:34 Bu haber 4069 kez okundu
 
HEDEF: A T M
Bilim ve Sanayi Bakanı Varank, “Filyos Endüstri Bölgesi’ndeki tüm parseller faaliyete geçtiğinde; 10 bin yeni istihdam, 1,5 milyar dolarlık yatırım ve yılda 750 milyon dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.
- Haberi
HEDEF: A T M

* Türkiye de S400, işsizlik, pahalılık; Zonguldak’ta  Lavuar Alanı, iptal edilen asfalt ihalesi, madencinin toplu sözleşmesi ve Filyos’ta Tosyalı Holding tartışması sürüyor.
* Yerel seçimlerden sonra, belediye başkanlarından bekledikleri hizmet ve yatırımı göremeyen seçmenler, ilk üç ayın bitmesinden sonra, eleştirilere başladı.
* Eleştirin yükselmeye başlama esnasında, Çaycuma’da üçüncüsü düzenlenen Batı Karadeniz Yapı Mobilya Fuarı’na katılan Bilim ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bölgede bakanlığı ile ilgili yapılan çalışmalara değindi.
* Bakan Varank’ı  Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, İl Başkanı Zeki Tosun, BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaydeğirmeni  Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, iş adamları, TSO Başkanları, daire müdürleri ve partililer karşıladı. 
* Nitelikli insan gücü konusunda, TUBİTAK aracılığıyla dünyada alanında uzman araştırmacıların Türkiye’ye davet edildiğini belirten Bakan Varank, toplamda 242 başvuru yapıldığını açıkladı.
* ‘Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında, 98’i Türk, 29’u yabancı olmak üzere toplam 127 araştırmacı Türkiye’nin yazacağı başarı hikayesinin bir parçası olmaya hak kazandığını’ belirten Varank, müracaat edenlerin 20 tanesi, dünyanın en iyi ilk on Üniversitesi’nden olduğunu söyledi.
* ‘2018 yılında, mobilya firmalarımız 3,2 milyar dolarlık ihracata imza attılar’ diyen Bakan Varank, ‘180 ülkeye ihracat yapıldığını, sektörün 210 bin kişiye doğrudan, 300 bin kişiye dolaylı istihdam sağladığını belirtti.
* “Ülkemizin dört bir yanında, 84 teknopark, 1200’e yakın Ar-ge merkezi, 350’ye yakın da tasarım merkezi kurduk’ diyen Bakan Varank, ‘Zonguldak, Bartın, Karabük’te böyle bir tasarım merkezi kurulmamış’ dedi.
* Son günlerin tartışması ‘Filyos ve Tosyalı Holding’ konularına değinen Bakan Varank ‘Filyos Endüstri Bölgesi; sadece Batı Karadeniz’in değil, tüm Türkiye’nin sembol projelerinden biridir’ dedi. Bakan Varank,  “Filyos, 6 milyon m2 Endüstri, 4 milyon m2 serbest bölge, 3 milyon m2 genişleme alanı; 3 Km. uzunluk, 25 milyon ton kapasite ile bölgenin en büyük limanı olacak’ dedi.
* Bakan Varank,  ‘Tosyalı Grup tartışmasına da açıklık getirdi. “Bölge de yatırım için Tosyalı Grubu müracaat etti. Mevzuat gereği  kabul ettik. Aynı süreçte Kardemir ve Karabüklü sanayicileri de ziyaret edip, yatırıma davet ettik. Karabük DÇ Özel Haddanecileri derneği de bölgede yatırım için alan talep etti’ dedi.
* Bilim ve Sanayi Bakanı Varank, “Filyos Endüstri Bölgesi’ndeki tüm parseller faaliyete geçtiğinde; 10 bin yeni istihdam, 1,5 milyar dolarlık yatırım ve yılda 750 milyon dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

HABER: Adnan KÜÇÜKVAR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HEDEF:, A, T, M,
Yorumlar
Haber Yazılımı