Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 19:01 Bu haber 1612 kez okundu
 
‘Hem iktidarı hem de edebiyatı değiştirmek istiyoruz’
‘Hem iktidarı hem de edebiyatı değiştirmek istiyoruz’
- Haberi
‘Hem iktidarı hem de edebiyatı değiştirmek istiyoruz’

ZOKEV’ in düzenlediği etkinlik kapsamında Zonguldak’a gelen Adnan Yalçıner ve C. Hakkı Zariç, keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiler. Özyalçıner, amaçlarının baskıcı iktidara karşı çıkmak olduğunu belirterek “Amacımız hem baskıcı iktidara karşı çıkmak hem edebiyatın baskıcı iktidarına karşı çıkmak istiyorduk. Hem iktidarı hem de edebiyatı değiştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Zariç, ’Yeni a’, ‘Evrensel Kültür’, ‘Küllük’, ‘Yeni e' gibi dergileri çıkarmış bir ülkenin geleceğinden ümit kesilmemesi gerektiğini ifade ederek “Böyle bir lüksümüz olamaz. Edebiyat olduğu sürece, edebiyat ısrar ettiği sürece, edebiyat devrimci bir çizgide, muhalif bir çizgide kendisini var etmeye devam ettiği sürece biz geleceğimizden ümidimizi kesmeyelim” dedi.

 

Haber: Öznur GÜNEŞ

 

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı(ZOKEV) ve Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanlığı’nın ortak düzenlediği etkinlik kapsamında ünlü edebiyatçılar Adnan Yalçıner ve C. Hakkı Zariç Zonguldak’a geldi.

Türk edebiyatının usta ismi Adnan Özyalçıner son dönemlerin beğenilen şairi C. Hakkı Zariç ile birlikte “a’dan yeni e.’ye dergiler” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Şube Lokalinde yapılan etkinliğe: Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kalafat,

Etkinlikte Türkiye’deki gerici iktidarların, 60 yılı aşkın süredir kültür-sanat dergilerine karşı yürüttükleri baskıcı uygulamalar bir deneyim anlatıldı. Yazarlar, söyleşinin ardından, Manos Yayınları arasında çıkan kitaplarını da imzaladı.

ÖZYALÇINER: “CEBİMİZDEN 10’AR LİRA VEREREK DERGİYİ ÇIKARMAYA BAŞLAMIŞTIK”

Özyalçıner, amaçlarının baskıcı iktidara karşı çıkmak olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Her karanlık ve baskıcı dönemde kültürel bir başkaldırı ve kültürel bir kalkışma olur. Biz bu kalkışmayı ilk kez 1956 yılında üniversiteli arkadaşlarla çıkardığımız ‘a’ dergisiyle başlattık. 1955’te iktidara karşı eylemler yapıyorduk. İyi güzel de bir de kültürel bir baskı kurmak gerekir dedik. Bir dergi çıkaralım dedik. Herkes her ay cebinden 10’ar lira vererek dergiyi çıkarmaya başladık. Aramızda Edip Cansever de vardı. Ondan 20 lira alıyorduk. Çünkü biz öğrenciydik. Edip Cansever Kapalı Çarşı’da antika dükkan sahibiydi. Amacımız hem baskıcı iktidara karşı çıkmak hem edebiyatın baskıcı iktidarına karşı çıkmak istiyorduk. Hem iktidarı hem de edebiyatı değiştirmek istiyoruz. Bu kültürel kalkışmayı onun için yaptık. Kültürel olarak Demokrat Parti aleyhinde en önemlisi toplumsal ve kişisel özgürlüklerin tanınması, insanların yozlaştırılmasına karşı çıkılması diye de önsözde bir takım yazılar yazarak dergiyi çıkarttık. Dergi çok yayıldı ve tutuldu. Ancak 27 Mayıs 196 gelince ‘Tamam’ dedik. Özgürlükler geldi dedik ve 16 sayfalık dergiyi 20 bin basarak üniversitelerde dağıtmıştık. 27 Mayıs bana göre kültürel bir dönüşümdü. 27 Mayıs’ın kültürel bir kalkışması vardı, o zaman biz özgürlükler geldi zannettik ama aradan 2-3 yıl sonra o özgürlüklerin gelmediği anlaşıldı.”

ZARİÇ: “YANDAŞ MEDYA CUMHURİYETİN VAR OLUŞUNDAN BERİ KULLANILAN BİR ŞEY”

Zariç, iktidarın bütün dönemlerde yandaş basını olduğunu belirterek şunları söyledi; “Mustafa Kemal 7 Haziran referandum öncesindeki sistemi bir biçimde kurmak istiyor. Ama alttan çok fazla eleştiri var. Kazım Karabekir başka bir parti kuruyor. Kurunca da Mustafa Kemal hemen Cumhuriyet Gazetesi’ni kurdurtmak istiyor. Nadir Nadi de Cumhuriyet Gazetesi’ni kuruyor. Onların içinde Sertel’ler de var. Aslında iktidar da kendi basınını kurmak, korumak ve büyütmek istiyor. Bugün baktığınızda bir biçimde kendisine ‘yandaş medya’ dediğimiz medyanın alt paradigması, arka planı aslında iktidarın var oluşundan beri, Cumhuriyetin var oluşundan beri kullanılan bir şey. İktidar kendi sesini, kendi gerçeklerini, kendi doğrularını ya da iddialarını yayınlaması için her zaman kendine yakın basın odakları oluşturmak için çaba göstermiş. Bu ne kadar işlemiştir? Koşullar farklı fakat nedenler aynı.”

ZARİÇ: “EDEBİYAT MUHALİF BİR ÇİZGİDE KENDİSİNİ VAR ETMEYE DEVAM ETTİĞİ SÜRECE GELECEĞİMİZDEN ÜMİDİMİZİ KESMEYELİM”

“25 yıllık bir birikim nereye gidebilir. Aslına bakarsanız biz kendi yaşlarımızla ölçülmememiz gerekiyor. Herkes bütün bir insanlık tarihi kadar yaşlıdır. Dolayısıyla ‘a’ dergisi de ‘Evrensel Kültür’ dergisi de bütün bir insanlık tarihinin kültürel birikimini kültürel mirasını omuzlayacak güçte dergilerdir. Bütün bir 25 yıl bütün bir insanlık tarihi olarak düşünmek lazım. Orhan Kemal’le ilgili bir gece düzenlendi. Melih Cevdet bir derneğin başkanı olarak çıkıp konuşma yapıyor. Konuşmasının sonunda ‘Orhan Kemal gibi bir edebiyatçı yaratmış ülkenin geleceğinden ümit kesilmez’ diyor. Biz aynısını şimdi sürdürüyoruz; ’yeni a’, ‘Evrensel Kültür’, ‘Küllük’, ‘Yeni e' gibi dergileri çıkarmış bir ülkenin geleceğinden ümidimizi kesemeyiz. Böyle bir lüksümüz olamaz. Edebiyat olduğu sürece, edebiyat ısrar ettiği sürece, edebiyat devrimci bir çizgide, muhalif bir çizgide kendisini var etmeye devam ettiği sürece biz geleceğimizden ümidimizi kesmeyelim.”

Yalçıner ve Zariç, söyleşinin sonunda kitaplarını imzaladılar. ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kalafat, konuklara Madenci Heykeli hediye etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Hem, iktidarı, hem, de, edebiyatı, değiştirmek, istiyoruz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı