0
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Engelli gençlerin yemin töreni
Engelli gençlerin yemin töreni
Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 15:26 Bu haber 1325 kez okundu
 
Hemşirelik derinliği olan bir meslek
GÜNDEM Haberi
 Hemşirelik derinliği olan bir meslek

Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan, Hemşireler Haftası kapsamında, Türk Hemşireler Derneği tarafından etkinlik gerçekleştirildi.
Valilik binası önünde düzenlenen törende; Türk Hemşireler Derneği Başkanı Arife Ayaz ve yönetim kurulu üyeleri Atatürk Anıtı’na çelenk sunulup, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Dernek Başkanı Arife Ayaz, “Türk Hemşireler Derneği sağlayan bir insanlık Hakkı olduğuna İnanır. Hemşireler sağlık hizmetlerinin sunulmasında kilit önem taşır. Hastalara daha iyi kalitede ve güvenilir sağlık hizmetlerinin sunulması için,
-Hemşireye pozitif çalışma ortamları sağlanmalı
-Yeterli maaş ve özlük haklarının verilmesinin sağlanması
-İyi ve kaliteli bir eğitim hakkı verilmesinin sağlanması
-Mutlaka yıpranma payı haklarının verilmesinin sağlanması
-Bu haklara; karar alma bir uygulamaya konma süresinde görüşlerinin alınması ve söz söyleme haklarının da ilave edilmesi gerekmektedir.
Toplumla birlikte hemşirelerin de sağlığının bir insan hakkı olduğunu kabul edilmesi inancıyla hemşirelik haftası kutlu olsun" dedi.


HEMŞİRELERDEN VALİ ÇINAR’A ZİYARET
Türk Hemşireler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Arife Ayaz ve yönetim kurulu üyeleri Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’ı da ziyaret ettiler.
Ziyarette konuşan Dernek Başkanı Arife Ayaz, hemşirelerin sorunlarını anlatırken, özellikle eğitim konusuna dikkat çekti.


“HEMŞİRELİK TOPLUM BAZINDA SADECE TANSİYON ÖLÇEN, İĞNE YAPAN BİR MESLEK GİBİ GÖRÜNEBİLİR”
Türk Hemşireler Derneği Başkanı Arife Ayaz ziyarette yaptığı konuşmada, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra, “Tabi önceliğimiz mesleğimiz. Mesleğimizde yol almaya çalışıyoruz ama ne yazık ki alamıyoruz. Aslında 2007 yılında çıkan hemşirelik kanunumuzla birlikte hemşirelik lisans düzeyinde eğitimle devam edecekken, geçici madde olarak eklenen 5 yıl Sağlık Meslek Liselerinin hayatını devam etmesi kuralı konmuştu.  Ama o bitti, şimdi mesela Sağlık Meslek Liselerinin hemşire yardımcısı pozisyonu ile öğrenciler yetişiyor ama onlar yetiştiğinde hangi işi yapacakları belli değil. Çünkü onlar normal hemşirenin işlerini yapamayacakları gibi biz de zaten müfredat programında da hastaya her hangi bir işlemde bulunamayacaklar, çünkü dersini de görmüyor çocuklar, bildiğimiz diplomalı hasta bakıcı şeklinde mezun oluyorlar. Ama onlar da haklı olarak diyor ki, özelleri de var bu okulların, ‘biz de hemşirelik yapalım’ şeklinde, hemşireliğin 4-5 çeşit eğitimi var. Hepimiz ayrı ayrı eğitim alıyoruz ama biz de diyoruz ki, hemşireler derneği olarak tek tip eğitim olsun vatandaşımıza, hastamıza daha kaliteli ve daha iyi hizmet sunalım çünkü gerçekten hemşirelik toplum bazında baktığımızda sadece tansiyon ölçen, iğne yapan bir meslek gibi görünebilir ama yaptığımız ilacın hastaya nasıl da etki ettiğini bilmemiz gerekiyor. Gerçekten derinliği olan bir meslek, görüldüğü gibi sadece şekil olarak da beyaz formalı, iğne yapan bir şekil görünüyor ama onun altındaki eğitimimiz çok önemli” diye konuştu.

Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Hemşirelik, derinliği, olan, bir, meslek,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı