İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Zonguldak halkı yorumluyor...
Zonguldak halkı yorumluyor...
Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 17:09 Bu haber 2390 kez okundu
 
‘HER AN ÇÖKER’ RAPORU OLAN MERKEZ ÇARŞISI
GÜNDEM Haberi
‘HER AN ÇÖKER’ RAPORU OLAN MERKEZ ÇARŞISI

‘HER AN ÇÖKER’ RAPORU OLAN MERKEZ ÇARŞISI

Bazı işler vardır, sallarsın gider… Bazı işler vardır, sallasan bile gitmez.

Mesela, bazı işler vardır, yapsan da olur, yapmasan da… Bazı işler vardır, yapmasan olmaz…

Anlayacağınız, işten işe fark vardır.

Mesela, politikacı söz vermiş ‘Ben seçilirsem…’  Seçilirse, karsız dağdan kar bahşedecek…

Oldu ya, seçildi… ‘Söz vermek başka şeye benzer mi? Verenden verene değişir elbette… Sözün kıymet-i harbiyesini bilenin verdiği söz ile, bilmeyenin ki bir olur mu hiç?

Peki, samimi olursun da, ‘Elde olmayan sebepler’ dolayısıyla…Yani, ‘Kandırıkçı’ olursun, ‘Yapmıyorum’ derdsin. Ya da koltuğa oturursun, bakarsın para yok ‘Yapamıyorum’ dersin.

Bir de, oturursun koltuğa, bir rehavet çöker sırtına, ‘Bir ara yaparım’ dersin.

Dedik ya baştan, ‘Yapılacak iş var, yapılmayacak iş var

Ancak, öyle bir iş var ki, ‘Param yok, zamanım yok, önemi yok’ diyemezsin.

Zonguldak merkez de Madenci Anıtı yanında Belediye merkez çarşısı var, biliyorsunuz… 1956 yılında iki kat olarak yapılmış. Sonra da iki kat daha ilave edilmiş. 2017 yılında esnaf  BİMER’e müracaat etmiş. Zonguldak Belediyesi de esnafa ‘Tebligat’ yapıp, ‘Yıkılma tehlikesi var, hemen boşaltın’ dedi.

Yapımda kullanılan malzeme açısından yük kaldıramayacak durumdaki Merkez Çarşısı yıkılma tehlikesi altında ve ‘Para olmadığı için’ verilmiş sözlerin tutulmaması için ‘Bahaneler’ üretiliyor.

Tebligat’ yapılmış/mış… ‘Tebligat’ dediğiniz  ‘Varakpare’ raporlarla sabit, yıkılma tehlikesi olan binanın çökmesini engeller mi? Merkez Çarşısı’nda 115 esnaf ticaret yapıyor. İçindekiler, bu korkunç durumu, ‘Akçelendirmek’ niyetinde olabilirler.

Ancak, bina ‘Allah Korusun’ hafta içi ve gündüz yıkılsa, en az beş yüz kişi ölür. ‘Anlat derdini Marko Paşaya!..’. Dünya çapında ‘Sansasyon’ olur. Kime dert anlatırsın, ölenlere mi, ölenlerin yakınlarına mı, kanunlara mı?

Para olmadığı için, belediye sinemasının açılışını erteleyebilirsin. Para olmadığı için ‘Seçim projeleri’ için bahaneler uydurabilirsin… Ancak, Çökmesi konusunda ‘Kesin rapor’ olan bir binanın, çökmesini beklemek…

Sizce nasıl bir şeydir?


VALİ BEKTAŞ’TAN, SİYAH-BEYAZ BAKIŞ

Gazeteciler Sayın Vali Erdoğan Bektaş’ı ziyaret etmiş.

Sayın vali ‘Zonguldak’a ısınmaya başladığını’ göstermiş  gazetecilere.

Malum-u Aliniz Sayın Vali Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak temsilcisi.

Sayın Erdoğan’ın iki şapkası var malumunuz. Biri Devlet, biri siyaset. Siyaset şapkası, AK Parti Genel Başkanı olması hasebiyle… Sayın Erdoğan’ın siyasetteki Zonguldak temsilcisi ise İl Başkanı Zeki Tosun.

Zonguldak’a ısınmış’ dedim ya?

Sorunlarla ilgili o kadar güzel yatay geçişler yapmış ki!.. Başarılı bir slalomcu gibi…

Atatürk Devlet Hastanesi’nin yeri konusunda kendisi ile aynı fikirdeyim. Hastane yeri; konut, insan ve araç yoğunluğu nedeniyle orası olmamalıydı.

Mithatpaşa tünelinden hastaneye birT” teklifine ise güldüm. Paranın bu kıtlığında, durduk yerde yeni bir tünel öyle mi? Tayyip Reis duymasın valla)))

Çekek yerleriyle ilgili projeyi bekletiyoruz’ demiş Valim. Para ile ilgili bir durum bu da…

Derenin limanı doldurduğu’ konusuna değinip, 20 yıldır tartışılan ‘Derenin liman dışına  çıkarılması’ tartışmasını başlatmış... İstanbul’da ‘Kanal’ açılıyor ya? Zonguldak’ta böyle bir kanal açma işini, hangi siyasi iktidara kabul ettirebilirsiniz?..

Bence, dereyi liman dışına yeni kanalla aktarma yerine, derenin ıslahı ile temizleme gerçekleştirilebilir.

Fevkani Köprüsü… Zonguldak’ın ‘Temcit Pilavı’ adeta… Biri yıkılsın diyor biri yıkılmasın.

Heyhaaattt… Uzmanların ‘Her an yıkılabilir’ diye rapor verdiği ‘Belediye Merkez Çarşısı’ gündemde yok. İçinde şu anda 115 esnafın ticaret yaptığı…

Neyse… Sayın Valim yaptığı sohbet açıklamalarıyla, siyasetçilere de ‘Suptile(İnce) öğretilerde bulunmuş. Ürettiği ve paylaştığı ‘taktik’ çözüm; aslında çözümsüzlüğün kendisi. Diğer bir tanımla, ‘Sorunların ertelenmesi’. Bahane de güzel, ‘Geç proje, yanlış projeden iyidir

Seçilmiş Belediye Başkanı Selim Alan, ‘Para yok kardeşim. Ben Ankara’dan yardım istedim. Gelirse ne alâ’ şeklinde ‘Avam’ ağzı kullanabilir. Ancak, İki Şapkalı Cumhurbaşkanı’nın Zonguldak’taki Bürokrat temsilcisi, ‘Diplomatik’ konuşmak zorunda…

Seçim sonrası ‘Beklentileri’ olan ‘Seçmenlerin gazını almak’ için, gerçekten ‘Siyah-beyaz’ bir açıklama.

Ben beğendim.


ALAN’IN “UCUZ SU” VAADİ ‘ATTAAA’ OLDU

‘Cicim ayları’ ile ‘Sicim’ ayları farklı oluyor demek ki?

Yerel seçimler öncesi, siyasi partilerin başkan ve meclis üyesi adayları, bol keseden atıyor, kış ortasında Afrika’dan güneş sıcağı dağıtıyorlardı.

Elbette, bol keseden dağıtımın sebebi, seçimi kazanmak, koltuğa oturmaktı.

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan da, seçim sath-ı mailinde en çok mesafe katedenlerden biriydi. Seçimde verdiği sözler arasında, ‘En pahalı suyu kullanan illerden biriyiz’ sözü, kulaklarda çınlıyor.

Alan, seçim bildirgesinde ‘En pahalı suyu kullanan illerden biriyiz. Bunun önüne geçmek ve musluklarımızdan temiz su akmasını sağlamak amacıyla, şebeke hatlarını yenileyerek kayıp ve kaçağın önüne geçeceğiz. Bu sayede vatandaşlarımızın ucuz ve temiz su kullanmalarını sağlayacağız. Ayrıca tüm mahallelerimizde, ve kent merkezinde kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarındaki sorunları gidereceğiz’ demişti.

Önceki gün akşam, iftar öncesi yaptığı basın toplantısında kendisine hatırlatıldı.

Başkan Alan, anında ‘Patinaj’ yaptı.

Belediyenin bir dünya borcu var, şimdi indirim mi yapılır’ demedi de…

Sanki belediyenin bir dünya borcu olduğunu şimdi öğrenmiş gibi… Sanki, belediye de AK Partili meclis üyesi yokmuş gibi. Sanki, eski başkan Muharrem Akdemir, belediyenin borcunun 412 milyon, 788 bin. 995 lira olduğunu açıklamamış gibi…

Su konusunda, belediyenin alacaklarına sözü getirdi ve  ‘20 milyon vatandaştan alacağımız var. Vatandaşlar su borçlarını ödesinler’ dedi.

Yani, ‘Ucuz su’ vaadi ‘Atdaaa’ oldu.

Eeee hayat böyle işte… Suyla kumu karıştırdın mı ‘Sulu kum’ olur, söz verdin mi borç olur. Kumla suya çimento karıştırırsan ‘Harç’ olur. Sözü yerine getirirsen ‘Söz’ olur, getirmezsen ‘Köz’ olur.

Velhasıl-ı kelam, bundan böyle ‘Aydım da caydım’ türü seçim vaatlerine çook rastlayacağız anlaşılan.

REZALETE BAK

Hem Selim Alan’a oy ver… Hem su parasını gününden önce öde… Hem de ucuz ve temiz su vaadinden, kaçak su kullananlar yüzünden istifade edeme…

Ramazan ayının yüzü suyu hürmetine… Ya rabbi, bizi verdiği sözü tutanlardan eyle…


 ŞOFÖRLER ODASI KONGREYE GİDİYOR

Zonguldak Şoför ve Otomobilciler Odası başkanı Osman Bahar, Zonguldak İdare mahkemesinin iptal kararının gerekçeli kararından sonra en kısa sürede olağanüstü kongre kararı alacağını belirtti. Bahar, ‘Hazırlıkları bitirmeye çalışıyoruz. 1.5 ay içinde kongreyi yaparız hayırlısıyla. Başkanlık seçimi yapılacak. Türkiye Cumhuriyetinde böyle bir örnek yok.’ dedi.

4 Şubat 2018’de yapılan 38. Şoför ve Otomobilciler Odası Genel Kurulu hakkında Zonguldak İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

Osman Köksal’ın Başkan seçildiği kongreye, Alaattin Toros, Engin Kızılkan ve Kemal Aydın’da aday olmuştu.

Adaylardan Alaattin Toros’un yaptığı ‘Şikayet’ üzerine, süreç bu günkü halini aldı.

Süreç içinde Esnaf Odaları Birlik Başkanlığı tarafından Şoförler Odası’na kayyum atanması olayı var. Ancak, Birlik Başkanı Muharrem Coşkun, bu konuda henüz bir açıklama yapmış değil.


BELEDİYE SİNEMASI MI?

Geçtiğimiz günlerde Zonguldak Belediye Sineması ile ilgili ‘Manşet’ haberimiz vardı.

Zonguldak’ın sinema ile tanışması, Halkevlerinin kapatılmasına kadar gider. 24 Haziran 1932’de kurulan Halkevleri 1952’de kapatıldı.

Belediye Sineması Zonguldak’ta bir ihtiyaç… Zonguldak’ta AVM’lerde sinema var. Ancak, şehrin göbeğinde sadece sinema değil, sahne olması açısından kullanılacak salon yok. AKM’deki salon istendiğinde kullanılamıyor. Üniversite salonu ise öğrencilere yetmiyor.

Belediye Sinema Salonu metruk halden giden vali Ahmet Çınar’ın sevgi ve isteği ile kurtarıldı. 800 bin lira civarında para harcandı ve yola girdi. Ses düzeni, ışıklandırma ve koltuk için bir milyon lira lazım.

Günde bin 500 fakir-fukara yemeği çıkartılan Zonguldak’ta günde 3-4 bin yemekli çadırların kurulduğu yerde, gel de bul bakalım bir milyonu.

Şimdi, 19 mahallede 3-4 bin kişiye iftar sofrası işi Ramazan’dan sonra sürecek mi, hayır sürmeyecek. Fakir-fukara bir ayda bitecek mi, hayır?

Bu organizeyi yapanlar, Belediye Sineması işini organize edemez mi yani?

Önceki gün konu Belediye Başkanı Selim Alan’a hatırlatıldı.

Alan soruyu alınca bir daldı gitti. Büyük ihtimalle ‘İşçi maaşları’ geldi aklına. Sonra ‘Paramız olunca bakarız Sinema işine’ dedi.

Sinema işi, büyük ihtimalle, bir dahaki seçim öncesi ‘Çılgın proje’ diye gelir önümüze.

Kültür Sanat ve sinema severlere duyurulur.

Belediye Sineması’nda gösterim konusunda, Selim Başkandan umut yok.


TTK’YA 18 BİN 221 İŞÇİ BAŞVURUSU

Genel seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na bin 500 işçi alacaklarını vaat etmişti. Verilen söz gereği bin kişi alınmış ve prosedür çalışmaları başlatılmıştı.

Yerel seçimler öncesi de geri kalan500 işçi için söz verilmiş, başvurular toplanmıştı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu’nun yaptığı açıklamaya göre, TTK’ya pano ayak işçiliğinde çalışmak üzere, 18 bin 221 işçi adayı müracaat etti.

Başvuru listelerinin TTK’ya ulaştırıldı. Kura listeleri ve kura numaralarının belirlendiği öğrenildi.

Kura çekimi 23 Mayıs 2019 tarihinde, yine Site Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Diğer taraftan, kura çekiminin ‘çanak’ usulü mü, kura çekim makinası tarafından mı yapılacağı belirsizliğini koruyor.

Bilindiği gibi TTK, binlerce lira vererek, kura çekim makinası almış ancak; bu güne kadar kullanamamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘HER, AN, ÇÖKER’, RAPORU, OLAN, MERKEZ, ÇARŞISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı