HİJYEN GÜNÜNDE DEZENFEKTAN DAĞITTILAR
Haber
16 Ocak 2021 - Cumartesi 15:22 Bu haber 1695 kez okundu
 
HİJYEN GÜNÜNDE DEZENFEKTAN DAĞITTILAR
GÜNDEM Haberi
HİJYEN GÜNÜNDE DEZENFEKTAN DAĞITTILAR

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde Gökçebey Gençlik Merkezi üyeleri ilçe merkezinde 16 Ocak Dünya Hijyen Günü sebebiyle vatandaşlara dezenfektan dağıttı. Gençlik Merkezi üyeleri vatandaşlarla bir araya gelerek dezenfektanın yanı sıra maske dağıtımı da gerçekleştirdi. Gökçebeyli vatandaşlar ikramlar üzerine teşekkür ederken maske, mesafe ve hijyen kuralı da vatandaşlara hatırlatıldı.

16 OCAK DÜNYA HİJYEN GÜNÜ NEDİR?

2011 yılında ilk kez Türkiye’de kutlanmaya başlayan Dünya Hijyen Günü, hijyenin insan hayatındaki önemine dikkat çekiyor.  Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak küresel ölçekte sağlık krizine yol açan coronavirüs günlerinde 16 Ocak Hijyen Günü daha anlamlı hala geldi. Mikroplardan arınmış bir hayatın en temel unsurunun el yıkamak olduğu tekrar belirtilmektedir. Doğru el yıkamada, hem doğru malzemelerin kullanılması hem de yıkarken izlediğimiz adımlar önem taşıyor. Ayrıca elleri kurulamak da kişisel hijyen sağlanması ve bakterilerin bulaşmasını önlemek için büyük önem taşıyor. El hijyeni uygulansa dahi kirli ve mikroplu yüzeylere dokunulduğunda ellerin yeniden kirlenme riski var. Kapı kolu, asansör düğmeleri, musluk başlıkları, elektrik anahtarları, sıralar ve tezgâh üstleri gibi sık temas edilen yüzeyler düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sıkça hatırlatılıyor. Sınıflar, revir, spor salonu, laboratuvar ve atölyeler günlük temizlenmeli ve havalandırılarak hava temizliğine de dikkat edilmeli. Uzmanlar tarafından açıklanan verilere göre, bir kişi sadece 1 gün içerisinde 250 milyon zararlı bakteri, virüs ve mantara temas ediyor. Üstelik bu zararlı bakterilere maruz kalmak için dışarıya çıkmak da gerekmiyor. Kullandığımız kalemlerden cep telefonlarımıza kadar her yerde bu bakteri ve virüsler mevcut.

Covid-19’a Karşı Alınabilecek Hijyen Önlemleri

Eller sık sık sabun ve su ile 20 saniye boyunca yıkanmalı.

Öksürme ve hapşırma sırasında tek kullanımlık mendil ile ağız kapatılmalı. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanılmalı.

Eller ile yüze dokunulmamalı.

Sık kullanılan yüzeyler her gün temizlenmeli.

Havlu gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalı.

Kıyafetler, 60 ya da 90 derecede normal deterjanla yıkanmalı.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: HİJYEN, GÜNÜNDE, DEZENFEKTAN, DAĞITTILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı