Haber
22 Mayıs 2018 - Salı 18:11 Bu haber 2079 kez okundu
 
İKİ DANA VE SİYASET
GÜNDEM Haberi
İKİ DANA VE SİYASET

ZOR BİR SEÇİM

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yeniden kurulduğu bir ortamda yapılan seçimler, sadece sistem değişikliğinin adı değil, devlet ve milletçe tutacağımız yol haritasının da işaret fişeği olacak.

Bu seçim sıradan bir seçim değil. Sıradan olmayışının nedeni parlamenter sistemin terk edilişi değil; içinde bulunduğumuz jeo politiği direkt ilgilendirmesinden kaynaklanıyor.

Misakı Milli sınırlarımız içindeki ‘biz/lerin’ ötesinde, süper güç konumundaki İran-Rusya’yı, parçalanma arifesindeki Irak-Suriye’yi, Türki Cumhuriyetleri, Müslüman ülkeleri, stratejik ortak Amerika’yı, bu gün de boruları öten bir zamanların itilaf devletlerini birinci dereceden ilgilendiriyor.

Onun içindir ki, bu seçim özeldir. 1919’da Samsun’a çıkan Bandırma Vapuru gibi bir ‘aydınlanma vapuru’ niteliğindedir.

Her ne kadar ‘seçim/ sandık’ konusunda; demokrasinin tarif ve tatbikine uymayan uygulamalar varsa da, ‘göç yolda düzelir’ umuduyla sineye çekileceği şüphesizdir. Parti sultalarının belirlediği isimleri ‘vekil’ adı altında seçmene onaylatmak, ‘mevcudu oylamak’ demokrasinin özüne de sözüne de yakışmasa da, ‘devlet-i ebet müddet’ felsefesi gereği, sineye çekme zorunluluğumuz bulunuyor.

Söz konusu devletse, gerisi teferruattır’ sözünün açılımı bu olsa gerek.

Bu seçimlerin en büyük özelliği birbirinin zıttı partilerin ‘ittifak’ adı altında bir araya gelmesidir. Bu bazı ‘gezi zekalıların’ ileri sürdüğü ‘bölünme’ keyfiyetlerinin yerini bütünleşme arzusunun aldığını gösterir. Aslında, yapılan, yeni Türkiye’nin kurulma aşamasında, sistemin oturtulma çabasından başka bir şey değildir.

Olaylara parti Sultalarının belirlediği ‘listeler’ açısından bakarsak, siyasi çıkar ve duygusallık açısından eleştirecek çok nokta bulmak mümkün ve normal. Parti sultaları, birinci derecede kendilerini seçtirecek ‘muhkem’ adamlarını listelere koymayı hedeflediklerinden, tabanın isteklerine yüzde  60 -70 oranında sırt çeviriyorlar.

Bin yıllık devlet tecrübesi dediğimiz ‘padişahlık’ dönemlerinin bunda etkisinin olmaması mümkün mü? Dolayısıyla lider sultasının kafasında şekillenen ‘merkezi otorite’nin giderek güçlenmesi bundandır. Güçlenen merkezi otorite, daha ziyade anlayan ve üreten insanlardan ziyade, itaat eden kişi ve toplulukları muteber sayıyor. Bunun içindir ki, ‘halk’ın adı sündürülmüş kelime itibarıyla ‘agniya-i şakirin (şükreden zenginler) ve fukara-i sabirin( sabreden fakirler) haline dönüşüyor.

Kim şükredecek, kim sabredecek!

Bu seçim onun için çok önemli ve etkili olacaktır. Ahlaki yozlaşmanın doruk noktalara tırmanması, işsizlik, pahalılık, uyuşturucu gibi sıkıntıların had safhaya gitmesi, görünen kadarıyla ‘parti sultalarının’ pek umurunda değil. Onlar, karşısındaki kalabalıkları ‘muti /itaat eden teba’ olarak gördüklerini, zaten oluşturdukları, sorma zahmetine katlanmadıkları vekil sıralama keyfiyetleriyle gösteriyorlar.

Parti Sultaları, bu keyfiyet ve koltuk sevdalarını sürdürme gayretlerini her fırsatta göstereceklerdir.

Bahaneleri ise her zaman olacaktır. ‘Önce köprü, yol, uçak, tank” diyeceklerdir. ‘iç düşman dış düşman’ diyeceklerdir. Ancak bu, Yeni Türkiye’nin yarınlarında özgürlükçü demokrasi, hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı ilkesine, rekabetçi ekonomiye ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Bu ülkenin fabrikaya, tarım ve madenciliğe, enerji ve hayvancılığa ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Parti Sultalarının düzen ve dümenlerini kollamak için yaptıkları mücadele kadar, seçmende üzerine düşeni ‘devletin yapılanma’ süreci çerçevesinde yapmalıdır.

Zor, oyunu her zaman bozar. Burada zor, halkın/seçmenin bilinçli aklıdır.

1919’da Samsun’a çıkan Bandırma Vapuru, nasıl ki, milletin istikbal ve istiklali için riskleri aldıysa, bu seçimde geleceğimiz açısından bir ‘aydınlanma’ vapuru niteliğinde olup, gerekli saygı ve ciddiyeti görmelidir.

 

AK PARTİ ADAYLARI

 

İktidar Partisi Zonguldak ayağında 48 aday adayının müracaatı sonrası, teşkilat ağırlıklı bir listenin belirlenmesi, eleştirilmedi. Yeni sistemde vekillerin etkisi komisyon çalışması bazında olacağından, beklentiler fazla olmayacak. Ancak, AKP’deki sıralama seçmen bazında yarışmacı bir sıralama değil. 145 köyü oylan Ereğli ve Alaplı’ya vekil bazında değer verilmemiş. Merkezden üç kişinin(Hamdi Uçar, Züleyha Arıman, Burhan Onuk) devreye sokulmasının nedeni seçimlerin yine ‘Tayyip Rüzgarı’ üzerinde kurulduğunun göstergesi. Ahmet Çolakoğlu, Çaycuma’dan çıkma fırsatı bulamaz. Çünkü, CHP ve Saadet Partisi’nin burada güçlü isimleri var. Diğer partilerin şansı, İYİ Parti’nin Zonguldak’ta harakiri yapması... Listeye Zonguldak’la ilgisi olmayan birini koyması… AKP yine de iki milletvekili çıkarma başarısı gösterir.

CHP ADAYLARI

CHP’nin birinci sıra adayının Ünal Demirtaş olacağı bir ay önceden belliydi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ‘muhkem’ adamı olmasından kaynaklanıyor bu. Genel Başkanın has adamı olmasa, İYİ Partiye takviye gönderilenler arasında olmazdı. Elmas TV’de ki program da ‘Demirtaş, ‘Kılıçdaroğlu’nun adamı’ benzetmesine çok kızdı. ‘Ben Kılıçdaroğlu’nun adamı’ değilim’ dedi.

CHP’ninüçüncü sıra adayı Umut Başoğlu da ‘adamlık’ konusunda takıntılı. Elmas TV’ye telefonla katıldığı programda ‘Benim adamım olmaz, ben kimsenin adamı olmam’ demişti. İkisinin de ‘şahsiyeti’ konusunda bir eleştirim olamaz. Ben ‘politik’ açıdan değerlendirme yapıyorum.

Politikacının adamlığı, yöresine getireceği hizmetle ölçülür. Bunu da göreceğiz inşallah. Ancak, Başoğlu’nun 3. Sırada işi zor. Bütün yükBaşoğlu’nda. Ancak; bu liste ile meclis yolunda çoook patinaj yapar, tümseği geçmesi zor. İkinci sıra adayı Deniz Yavuz Yılmaz, CHP’nin seçimde el freni olacak gibi gözüküyor. Merve kır ve Çiğdem Şekerci, listenin dolgu malzemesi olarak gözüküyor.

İYİ PARTİ ADAYLARI

İYİ Parti Meral Akşener ile yakaladığı yükseliş ivmesini birden dip yaptı. Taraftarlarının moralini bozdu. Zonguldak’la ilgisi olmayan bir adayı (Aydın Tümen) listenin başına oturttu. Zonguldaklıların beklentisi eski Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen veya  Eski İl Başkanı Ragıp Bayraktar idi. İYİ Parti Zonguldak’ta patinaj yapmadı. Çamura saplandı kaldı. MHP ve CHP’ye kıyak yapan bir liste çıkarttı. Listedeki diğer dört isimin seçime katkısı olacağını düşünmüyorum.

Diğer şehirlerde de listeler böyle ‘sallama’ usulü yapıldıysa, İYİ Parti yüzde 25’i bırakın, barajı geçerse başarı olur bence. Anlamadığım iş, Aydın Tümen, Zonguldak’a gelip ne anlatacak! Bana kalırsa, Meral Akşener’in seçimine de negatif tesir eder.

SAADET PARTİSİ

Dün SP’nin il merkezinde ‘aday tanıtım’ toplantısına gittim. Reklamları yok ancak, sadece yöre sorunlarına değil; ülke sorunları üzerinde kafa yormuşlar. Hepsi okur-yazar. Parti disiplini içinde yıllardır siyaset yapıyorlar.

Saadet Partililer, ilkeli ve disiplinli tavırlarıyla, iktidara yön veren bir siyaset uyguluyor. Burak Erol, Gökan Göktaş, Mehmet Yaman, Engin Zeren, Yavuz Süleyman Küş politikada seviyeyi yukarı çıkartma yanında, Zonguldak’ın sorunlarının çözümünde akıllı istikametler belirleyecekler…

 

İKİ DANA ve SİYASET

Parti Sultalarının listeleri belirlemesi ve halka oylatmak için açıklamaları sonrasında, ilginç eleştiriler  almaya-izlemeye başladık. Somurtkan eleştiriler yanında güler yüzlü olanlarda var.

Listeler açıklanınca, tartışmalarda başladı.  CHP’nin Zonguldak listesi Umut Başoğlu haricinde tabandan ‘okey’ almadı.

Dün Sendika’ya (GMİS)CHP  aday adaylarından Turan Oral’a ‘geçmiş olsun’ ziyaretine gittim. Şaşkın elbette. Liste yapılırken köylerin dikkate alınmadığını söylüyor.

Ardından Basın Bürosu’na girdim. Ahmet Akgün yine ‘moral’ aşılıyor etrafa.

-Ben Turan’a(Oral) söyledim. ‘Listeye giremezsin’ diye. 12 bin liraya yazık değil mi? Alalım iki dana, kurbana kadar besler satar üç dana yaparuz’ dedim. Ne oldu şimdi, gitti 12 bin lira…

Ahmet Akgün haksız da değil yani!

SEÇİMDEN İLKLER..

Cumhurbaşkanlığı Sistemine ayak uydurmak için yapılan bir seçim bu. Ancak, geçmiş seçimlere göre birçok ilkleri var.
126 kadın vekillik için yarışacak.
Yaş ortalaması 44 oldu. Genç bir meclis oluşacak. 4 milyon 800 bin genç seçmenin yüzü suyu hürmetine 18 yaşında bir politikacı Elif Nur Bayram seçilirse meclise girecek.
8 Engelli politikacı sahneye çıkmaya hazırlanıyor.
Mevcut adayların çoğunluğu evli(466)
Ve 26. Dönemden 167 aday var listelerde.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İKİ, DANA, VE, SİYASET,
Yorumlar
Haber Yazılımı