google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 13:20 Bu haber 4727 kez okundu
 
İKİ OYUN 1 KADIN
KÜLTÜR Haberi
İKİ OYUN 1 KADIN

Konya Devlet Tiyatrosu’nda 2019’un Kasım ayında ilk gösterisini yapan “Gün Anneme Gebe ve Nefes” adlı iki kısa oyun 29 Kasım Cuma 20:00 ve 30 Kasım Cumartesi 14:00 ve 20:00 saatlerinde Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde izleyicisiyle buluşacak.  “Gün Anneme Gebe - Nefes” adlı oyun iki perdeden oluşacak ve 1 saat 15 dakika sürecek.

Şebnem Büyükkalkan’ın tek kişilik performansı üstlendiği oyunun yönetmenliğini ünlü sinema oyuncusu Defne Yalnız yapıyor. İki ayrı kalemden çıkmış ‘Gün Anneme Gebe’ adlı oyunun metni Ceren Olpak’a, ‘Nefes’  adlı oyunun metni ise Gülsüm Çiçekçi’ye ait.

Gün Anneme Gebe oyununda, gelecek konukları için hazırlık yapan Serpil isminde bir kadının geçmişini sorgulaması ve kendisi ile yüzleşmesini anlatılıyor.

Nefes oyununda ise yaşam ve ölüm arasına sıkışmış sancılı bir sorgu dönemi geçiren kadının gerçek hikâyesini anlatıyor.

Çoğunluğu kadın sanatçılardan oluşan oyunun ilk bölümünde anne-kız ilişkisi yola çıkarak insanın ailesinden ve tüm spontane etkenlerden uzaklaşarak benliğine özgü yaşam biçimini ve geleceğini oluşturabileceği özgürlük arayışını ele alıyor.

İkinci bölümünde ise bu özgürlüğün aile bağı ve anne sevgisi ile nasıl farklı bir boyut alarak kişinin tüm yaşantısını, mutluluğunu, varlığını çepeçevre saran bir olguya dönüştüğünü anlatıyor.  ‘Gün Anneme Gebe’ ve ‘Nefes’ oyunu anne-kız ilişkisinde kanıksanan bağımlılığa dikkat çekerken bu ilişkideki sevginin, merhametin, fedakârlığın ne denli yaşamsal ve insani aynı zamanda da ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.  İki farklı yazarın iki farklı kadının öyküsünden yola çıkarak oluşturdukları metni bir araya getiren temel ortaklık, kadının doğurganlığını, kadınlık rolünü, anneliği merkeze almalarını ve bununla birlikte anne-kız ilişkisini farklı perspektiflerle işlemeleri öte yandan baba figürünün yitimi sonrasında yaşanan değişimleri, zorlukları yansıtmaları şeklinde ifade ediliyor.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: İKİ, OYUN, 1, KADIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı