Haber Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 11:53 Bu haber 1221 kez okundu
 
İlçe olmak için birleştiler
İlçe olmak için birleştiler
GÜNDEM Haberi
İlçe olmak için birleştiler

* Türkiye de 30 İl’in ‘Büyükşehir’ kapsamına sokulmasından sonra 51 il ‘Bütünşehir’ kapsamına alınacak. 
* O il’in Belediye Başkanı ilin mülki sınırlarının tamamından sorumlu olacak.
* Mülki Sınırlardakiler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri, en yakın ilçe ile birleşecek.
* Hedef; köylerdeki yapılan iskan problemleri çözüp, kalkınmaya destek vermek.
* Bunun üzerine; tek başına İlçe olamayan Karaman, Beycuma ve Elvanpazarcık Belde Belediye Başkanları, bölgede İlçe kurulması için ilk adım attılar. 
* Muvazaalı Karaman Belde Belediye Başkanı Mustafa Kalaycı’nın moderatörlüğünde bir araya gelen Vural Kundakcıoğlu, Hüseyin Uzun ve İl Genel Meclisi Üyesi Filiz Ünal Sarsık ‘yer önemli değil bölgede ilçe olması önemli’ dediler. 
* Üç beldenin toplam nüfusu 18 bin ve 27 köyü bulunuyor. Kurulacak altışar kişilik heyet, İlçe olmak için Ankara’da bakanlık düzeyinde temaslar yapacak. 
* Toplantıya katılan köy muhtarları Belediye Başkanlarının kararına evet dediler. 

 

HABER: Muhammet KARAPINAR 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süre önce il belediyeleri ile ilçe belediyelerinin verdikleri hizmetlerde yaşanan yetki  karmaşası nedeniyle nüfus şartı olmadan 30 Büyükşehir dışında kalan51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması talimatını vermişti.
İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının ortak yürüttüğü çalışmanın tamamlandığı ve  Erdoğan’a yapılacak sunumdan sonra Meclise geleceği öğrenildi. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlarda atılacak.
Konu ile ilgili edinilen bilgilere göre, Belediye başkanı aynı zamanda belediye Meclisi Başkanı olmayacak. Meclis içinden başka biri başkanlık yapacak.


ZONGULDAK ATAKTA
Ankara da yapılan bu hazırlıklar sonrası, kapanması ve köy yada mahalleye dönüşmesi kuvvetle muhtemel beldelerden Karaman, Beycuma ve Elvanpazarcık seçilmişleri bir araya gelip, çözüm arayışına girdiler. Karaman, Beycuma ve Elvanpazarcık Belde Belediye Başkanları Karaman beldesinde bir araya geldiler. Muvazalı Karaman Belde Belediye Başkanı Mustafa Kalaycı’nın Moderatörlüğünde başlayan toplantıya Beycuma Belediye Başkanı Vural Kundakcıoğlu, Elvanpazarcılık Belediye Başkanı Hüseyin Uzun, İl Genel Meclisi Üyesi Filiz Ünal Sarsık ve köy muhtarları katıldı. Kırk kilo metre uzaklıkta olan belde ve küçük yerleşim yerlerinin korunması, geriye kalan az sayıda beldenin kapatılmasının yansıra  birleştirme formülü ibaresi üzerine  Beycuma, Kaman ve Elvanpazarcık belde belediyeleri birleşme kararı aldı. 


KALAYCIOĞLU; İLÇE OLURSA HİZMETLER EŞİT DAĞITILSIN 
Karaman Muvazalı Belde Belediye Başkanı Mustafa Kalaycı, “Bütün şehir  kapsamında Karaman beldesinin İlçe olması için ne yapabiliriz diye bir toplandı düzenledik. Beycuma beldesine uzak olan köyler kesinlikle İlçenin Karaman olmasını istiyorlar. Kaymakamlık Beycuma’da olursa Belediyenin mutlaka Karaman beldesinde olmasını gibi kamu ve kuruluşların eşit şekilde dağıtılmasını istiyoruz”


 KUNDAKCIOĞLU; BİRLİK OLURSAK İLÇE OLURUZ 
İlçe’nin hangi beldeye kurulduğunun önemli olmadığını, önemli olanan bölgenin ilçe kaz anması olduğu ifade eden  Beycuma Belde Belediye Başkanı Vural Kundakcıoğlu, “ İlçe olma konusunda ortak hareket etmek için ilk konuşan benim. Ankara’daki görüşmelerimde üç beldenin birleştiğinde İlçe olabileceğimize ifade ettiler. Biz ürerine basa basa söylüyoruz. Bizim net ifademiz bu bölgede İlçe olması. Beycuma, Kaman ve Elvanpazarcık beldesinde  olması değil. Bölgede İlçe olması. Beycuma, Kaman ve Elvanpazarcık beldelerinin çok büyük bir yüz ölçümü var. Zonguldak’ın altı, yedi katı büyüklüğünde.  Bütün şehir ile büyük şehir arasındaki fark Bütün şehirlerde merkez ilçe belediyesi korunuyor. Biz kapanacaksak Merkez İlçe Belediyesine oy kullanacağız. Zonguldak Belediyesinin bu bölgeye hizmet verme şansı yok. Bizim beldelere getirse dahi çevre köylere hizmet getirme şansı hiç yok. Zonguldak’a bağlanırsak göç hızlanacak. Biz bu bölgede bir İlçe oluşturursak bu bölgeyi güçlendiririz. İlçe olduğunda kurulacak İlçe müdürlükleri bu bölgeye harcayacak. Üç belde kapanırsa Zonguldak’ın gücü küçülecek.  Kurulacak İlçe Karaman’a, Elvanpazarcık’a ve Beycumaya’mı kurulacak diye düşünürsek hepimiz kaybederiz. Sonra çocuklarımız bizden hesap sorar. İlçe olduğunda Belediye başkanının kemin olduğu garantisi yok. Seçim olacak”


KUNDAKCIOĞLU; KISIR ÇEKİŞMELERİ BIRAKMAMIZ LAZIM
Kundakcıoğlu, “ Üç beldede oluşturulacak heyet Ankara’da görüşme yapar. Beycuma, Karaman ve Elvanpazarcık İlçesi yok. Bölge ilçesi olacak. Hangi beldenin ilçe olacağının düşünmemiz en büyük yanlışlık olur. İlçe nereye kurulursa kurulsun hizmet eşit dağıtılacak. Hiç kimse kimseyi yok sayamaz. Benim hiçbir kaybım ve siyası kaybımda yok. Bu bölgede ilçe oluştursunlar hiçbir partiden aday olmayacağıma dair noterde taahhüt vereyim. Böyle bir hırsım yok. 


KUNDAKCIOĞLU; TARİH  ADIMIZI ALTIN HARFLERLE YAZACAK.
Burada bir İlçe oluşturursak zaten tarih bizim adımızı altın harflerle yazacak. Belediye başkanı olmaya gerek yok. Burada oluşacak İlçenin mutluluğu yeterde artar bile. İlçe oluşturamazsak yıllar geçtikçe biz açısını anlayacağız. Birey olarak ilçe olma şansımız yüz de on. Bölge olarak İlçe olma şansımız yüz de elli. Yüzde elli bir yapmak elimizde ve olaya böyle bakalım. Böyle bir çalışmaya Beycuma Belediye başkanı olarak varım diyorum” dedi. 


UZUN; GÜÇ BİRLİĞİNE VARIM 
 Elvanpazarcık Belde Belediye Başkanı Hüseyin Uzun,” Yapılacak çalışmaya Elvanpazarcık beldesi olarak bölge çalışmasına ve İlçe olma yolunda atılacak adımlara destek veririm. Karayolu Karaman için dezavantaj ama Cezaevi içinde Beycuma dezavantajlı. Bunlardan ziyade bölge olarak nereye kurulmasına karar vermek lazım. Benim şahsi fikrim olmayacak. Uğraştığımızla kalacağız. Elvanpazarcık Beldesi olarak destek vermeye hazırım” dedi.


SARSIK;  YA MAHALLE YA İLÇE OLACAĞIZ 
Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Filiz Sarsık, Zonguldak büyük veya bütün şehir olursa biz Zonguldak’a bağlanarak mahalle olalım. Yada üç belediye birleşip, ortak noktada hareket edip bölgeye bir İlçe kazandıralım diye toplandık. İlçe olmak istiyorsak süreci hızlandırmamız gerekiyor” dedi. Üç beldeden oluşturulacak altı kişilik komisyon heyeti Belediye Başkanları ile Çarşamba günü Ankara’ya gidecek.  

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlçe, olmak, için, birleştiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı