Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 18:18 Bu haber 2390 kez okundu
 
İNCİVEZ’E DİKKAT!..
Resmi nüfusu 9-10 bin, gayri resmi nüfusu 18-19 bin olan İncivez Mahallesi, Üniversite etrafında kontrolsüz olarak büyüyor. Apartman altları, kalorifer daireleri, sığınaklar ‘CAFE’ yapılıyor. Günübirlik evler artıyor.
GÜNDEM Haberi
İNCİVEZ’E DİKKAT!..

Üniversite semti olması dolayısıyla, Zonguldak’ın ‘Tanıtım yüzü’ olma özelliğini de taşıyor.

Ancak, hızla artan Üniversiteli nüfusuna rağmen, ‘Modern şehir’ hizmetlerinden faydalanamayan mahallelerin başında geliyor İncivez.

Üniversite çevresi olması dolayısıyla, Üniversite hastalıkları’ dediğimiz ‘Trafik, Gürültü, kirlilik, ahlaka mugayir gelişmeler, uyuşturucu, insan-konut yoğunluğu’ gibi sorunlarla iç içe yaşıyor.

İmara aykırı yapılaşma dolayısıyla sürekli ‘Basın’a konu olan İncivez, tüm uyarılara rağmen, yetkili ve ilgililere sesini duyuramıyor.

Resmi Nüfusu  9-10 bin olan İncivez Mahallesi Kozlu Güney Mahallesinin katılımıyla ve  18-19 bin nüfusa erişiyor.

İncivez’de bir çok binanın alt bodrum katları, yeraltı sularının sızıntılarıyla su doluyor ve kurulan otomatik su pompalarıyla 24 saat boşaltılıyor. Bu binaların üzerlerinde insanlar resmi olarak iskân ediliyor.

Önemli konulardan biride, apartman altları, boşaltılan kalorifer daireleri, bina sığınakları ‘Cafe’ haline getirilmiş ve canlı müzik hollerine dönüştürülmüş durumda.

Binalardaki birçok 1+1 tabir edilen daireler, ‘Günübirlik ev’ haline dönüştürülerek, ‘Ahlaka mugayir’ gelişmelerin önü açılmış.

Bireysel ‘ Apartman yöneticiliği’ ortadan kalkıp, ‘Site yönetimi sistemi’ gelince, ‘Binalar sorumludan uzak’ kalıyor, dolayısıyla, binalara girip çıkan belli olmuyor.

Binaların sahipsizliğini değerlendiren emlakçılar ise, daireleri kafalarına göre ‘Kiralayıp’ denetimsiz yaşam alanları oluşturulmasına neden oluyor.

İncivez bina, araç ve insan yoğunluğu çerçevesinde, ‘Sorunların harman olduğu’ bir mahalle görüntüsü veriyor.

Mahalle sakinlerinin dinlenip eğlenecekleri ‘Sosyal donatı alanları’ bulunmayan İncivez de, ‘Koruma’ altına alınan ‘TTK eski nefesliği’nin bir an önce düzenlenip, İncivez’e kazandırılmalıdır.

İncivez’in, Karakol, Sağlık ocağı ve spor tesisleri gibi acil ihtiyaçları karşılanmalı, ‘Cafe’ haline getirilen bina altlarındaki ‘Uygunsuz’ yerler denetlenmelidir.

İncivez’de yapılan denetimlerde, emniyet ve belediye birlikte hareket ederek, sorunları tespit ile çözüm aramalıdır.

Göz ardı ederek, yazılıp çizilen sorunlar karşısında ‘Sağıra yatarak’ sorunlar azalmaz artar. Artan sorunlar ise sadece İncivez’in değil, şehrin sorunu olarak karşımıza çıkacağı unutulmamalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İNCİVEZ’E, DİKKAT!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı