0
Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 18:01 Bu haber 2461 kez okundu
 
İŞÇİ ALIMI KESİNLEŞTİ
GÜNDEM Haberi
İŞÇİ ALIMI KESİNLEŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak’ta verdiği “TTK Kapanmayacak-‘in beş yüz işçi alınacak” sözü yerine getiriliyor.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na alınacak bin 500 maden işçisi için yasal düzenlemeler yapıldı.

Resmi Gazete’de dün yayınlanan yönetmelik ile İŞ KUR üzerinden yapılacak işçi alımında sadece bölge insanı yararlanabilecek.

Düzenlemeyle birlikte, maden havzası içinde yer alan Bartın-Karabük ve Zonguldak’tan yapılan başvurular değerlendirilecek.

TTK’ya İşçi alımlarının bu güne kadar, bölgesel nitelikli olduğu için geç kalındığı belirtilen açıklamada, yönetmelik gereği Türkiye geneli bir alım dolayısıyla ‘alım’ yolunun açıldığı belirtildi.

Buna göre ilgili yönetmeliğin maddelerinden yapılan değişikliklerde ‘Geçici’ ibareleri kaldırılmış Kariyer, meslek, işçi talepleri ulusal düzeyde verilir. Diğer işçi taleplerinin hangi düzeyde karşılanacağı kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenir.

Yönetmelik değişikliğiyle yapılacak olan işçi alımlarının kura çekimi ile belirleneceği de kesinleşti.

Buna göre kamu kurumlarında ortaöğretim ve daha alt eğitim düzeyinde istihdam edilecek işçilerle, temizlik, koruma, güvenlik, bakım-onarım hizmetlerinde eğitim şartı aranmayacak; kömür-yeraltı hizmetlerinde çalıştırılacak ise listeler, başvurular arasından noter huzurunda çekilecek Kura ile belirlenecek.

Konu ile ilgili iktidar partisi yöneticileri de, “İşe alım için yasal prosedür tamamlandı. Seçimlerden önce alımların yapılması için çalışacağız” dediler.

Maden ocaklarına işçi alınması konusundaki gelişmeler, bölgedeki işsizleri mutlu etti.

İnanış Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞÇİ, ALIMI, KESİNLEŞTİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı