google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 23:10 Bu haber 2452 kez okundu
 
İŞSİZLER, OCAKLARDA NEDEN ÇALIŞMIYOR?..
GÜNDEM Haberi
İŞSİZLER, OCAKLARDA NEDEN ÇALIŞMIYOR?..

* Madencilere yapılan maddi-manevi iyileştirmelere rağmen, özel sektör şirketleri işçi arıyor!

* Özel Ocaklarda çalışmama nedeni ‘İş beğenmezlik’ mi;  yapılan iyileştirmelerin icraata geçmemesi mi?

Asgari ücret, işçilere ödenecek en az maaş tutarının ifade etmektedir. Ancak, bu bazı madenciler için geçerli değil.

Maden kanununda bu işçilere yönelik bazı uygulamalar getirildi. Buna göre yeraltında çalışan maden işçilerinin yıllık izinleri dörder gün arttırılarak uygulamaya kondu.

Yeraltında çalışan maden işçisi bir günde en çok 7.5 saat çalışacak. Haftalık çalışma saati 37.5 saati geçmeyecektir. Yeraltı maden işçilerinin fazla mesai yaptırılması da yasaklanmıştı.

Ancak, yapılan iyileştirmeler, özel sektör işletmelerinde maliyeti arttırdığından,  kömür üretiminde çalışmalar ‘Kaçak’ ocaklara yönlendirilmişti.

Yeraltında çalışan madencilere yapılan ‘Ekonomik’ ve ‘İşçi sağlığı-iş güvenliği’ konularındaki iyileştirmelere rağmen, ‘Özel sektör’ maden şirketlerinin işçi aradıkları ortaya çıktı.

İŞKUR Zonguldak’ta 547 işyerinde yaptığı incelemede 3 bin 820 istihdam alanı tespit etti.

Piyasanın önde gelen faaliyetleri imalat, toptan ve perakende Ticaret ile İnşaat Sektörlerinin de yer aldığı alanda, en yüksek açık iş oranına sahip sektör, yüzde 22.8 ile madencilik sektörü olduğu açıklanmıştı.

Yaptığımız incelemede, özel sektörün işçi arayış sebeplerinin başında, ‘Maaş’ ve ‘İşçi sağlığı-iş güvenliği’ konularında, ‘Devlet Sektöründe’ olduğu gibi ‘Güvence’ olmayış ortaya çıktı.

Özel sektörde çalışanlar, iki asgari ücret ve kıdem tazminatı ile işçi sağlığı-iş güvenliği konularında sorun yaşıyorlar.

200 bin çalışan, 160 bin emekli, 50 bin işsizin bulunduğu Zonguldak’ta, ‘İş var, işsiz var, çalışan yok’ başlığı, ‘Çelişki’ olarak insanların kafasını karıştırıyor.

Dolayısıyla ortaya, ‘İş beğenmez’, ‘Tembel’ ve ‘Anarşist’ bir ‘İşsiz’ tavrı çıkıyor.

İŞKUR’un, işçi talebinde bulunan sektörlerle ilgili; işsizler arasında ‘İş beğenmezlik’ nedenlerini de araştırıp, olası ‘Haksızlıkları’ önlemesi bekleniyor.

 

Özel HABER: Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞSİZLER,, OCAKLARDA, NEDEN, ÇALIŞMIYOR?..,
Yorumlar
Haber Yazılımı