İSTANBUL’A DİKKAT!
Haber
23 Ekim 2020 - Cuma 18:26 Bu haber 4253 kez okundu
 
İSTANBUL’A DİKKAT!
Zonguldak eski Valisi Erdoğan Bektaş Zonguldak’ta görülen vakaların, şehir dışı kökenli olduğunu dile getirmişti
COVİD-19 Haberi
 İSTANBUL’A DİKKAT!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak küresel ölçekte sağlık krizine yol açan coronavirüse yakalananların sayısında Sonbahar ayları ile birlikte artış görülmeye başlandı.  Yaz aylarında nispeten azalan coronavirüs vakalarında son dönemde yaşanan artışlar yeni önlemlerin alınacağı iddiaların beraberinde getirdi.
Türkiye genelinde COVİD-19 vakalarının artışı ve özellikle vakaların yüzde 40'ının İstanbul'da olması üzerine bu konuda yeni tedbirler ve kısıtlamalar olup olmayacağı Bilim Kurulu’nun alacağı kararlarla belli olacak. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Bilim Kurulu Toplantısı’na işaret ederek, yeni tedbirlerin sinyallerini verdi.
Diğer taraftan, Mart ayından bu yana Zonguldak’ta görülen coronavirüs vakalarının bir çoğunun hikayesinde ise ‘İstanbul’ geçmişi olduğu açıklanmıştı. Dönemin Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak’ta görülen vakaların tamamına yakınının şehir dışı kökenli olduğunu dile getirmişti. Pandemi döneminin başlarında özellikle İstanbul’dan gelen vatandaşların coronavirüs testi pozitif çıkmış ve Zonguldak’ta ki yayılımın bu sebepten olduğu iddia edilmişti. 
Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden paylaşılan verilerde, İstanbul’un ilçelerinde çok yoğun şekilde coronavirüs salgını olduğu ortaya çıktı. İstanbul ile Zonguldak arasındaki yoğun trafiği göz önüne alan yetkililerin ise bu noktada tedbir alması bekleniyor. Otobüs seferleri başta olmak üzere şehir dışı etkileşimi sağlayan birçok sektörde dikkatli adımlar atılması kamuoyu beklentileri arasında yer alıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın artışına yönelik yaptığı değerlendirmesinde; “Toplu mekânlarda bulunmak, buralarda virüsün çok daha seri bir şekilde yaygınlaşmasını sağlıyor. Buna kendi evlerimiz de dâhil. Mümkün olduğunca bu hassasiyeti gösterelim ki hem şahsımıza hem evlerimizdeki misafirlerden korunmamız vesaire, bunlara da dikkat edeceğiz. Kendimize daha doğrusu dikkat etme noktasındayız. Şu anda Sağlık Bakanımız değişik illeri dolaşıyor. Bugün Bursa'da. Sonra o civarda, o bölgedeki diğer illeri de dolaşmak suretiyle oralarda ne gibi tedbirler alacağız, bunları yaygınlaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , İSTANBUL’A, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı