Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 23:00 Bu haber 2788 kez okundu
 
İSTİHDAM’DA AZALMA
TÜİK Zonguldak Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada istihdam endeksi yüzde 8,6, çalışılan saat endeksi yüzde 9,9 azaldı ve brüt ücret-maaş endeksi yüzde 14,6 arttı.
- Haberi
İSTİHDAM’DA AZALMA

İstihdam, ülkedeki mevcut iş gücünün ekonomik faaliyetler içerisinde sürekli biçimde çalıştırılmasıdır.

Endeks, belli bir zaman dilimine ait olan fiyat, maliyet, satış, üretim gibi verilerin toplanması ile oluşturulan göstergelerdir.

Bir ülkede farklı faaliyet kollarında çalışan tüm herkesin fiyat değişimi, istihdam maliyet endeksi ile ölçülür.

Piyasaların dalgalanmasına neden olan başlıca faktörlerin arasında bulunan istihdam maliyet endeksi, tüketici enflasyonu ve kişisel mali gelir artışını gösterir. Biliyorsunuz ki iş maliyetlerinin yükselmesi sonucunda fiyatlar da aynı şekilde artar.

Türkiye İstatistik Kurumu, İstihdam endeksi sonuçlarını açıkladı.

TÜİK Zonguldak Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada istihdam endeksi yüzde 8,6, çalışılan saat endeksi yüzde 9,9 azaldı ve brüt ücret-maaş endeksi yüzde 14,6 arttı.

160 emekli, 50 bin işsizin bulunduğu Zonguldak’ta, açıklanan veriler; gelirin azaldığı maliyetlerin artığını gösteriyor.

Gözlemciler,  rakamların arz talep dengesinin bozulduğunu, üretim miktarının talebi karşılayamadığını ileri sürüyor.

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre; Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, 2019 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,6 azaldı.

Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 4,4, inşaat sektöründe yüzde 26,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 6,9 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 azaldı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 1,6, inşaat sektöründe yüzde 10,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 0,7 azaldı.

Çalışılan saat endeksi yüzde 9.9, Brüt ücret maaş endeksi yüzde 14.6, saatlik işgücü maliyet endeksi yüzde 27.1 arttı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTİHDAM’DA, AZALMA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı