google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 12:02 Bu haber 914 kez okundu
 
“KIDEM TAZMİNATI, İŞÇİ SINIFININ KIRMIZI ÇİZGİSİDİR”
GÜNDEM Haberi
“KIDEM TAZMİNATI, İŞÇİ SINIFININ KIRMIZI ÇİZGİSİDİR”

Son günlerde gündeme getirilen Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası Sistemi (TES) işçi sendikaları tarafından tepki ile karşılandı.

Türk-İş’in tüm illerde başlattığı basın açıklaması ile uygulamanın yanlış olduğu konusundaki basın açıklamaları yapıldı.

Zonguldak’ta Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) tarafından Madenci Anıtı’nda basın açıklaması yapılarak, yapılmak istenen düzenlemeye tepki gösterildi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi.

“KAFALARI KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR”

“Hükümet; işçiler, emekçiler olarak 84 yıllık kazanımımız olan; atalarımızın, şehitlerimizin mirası Kıdem Tazminatı hakkımız üzerinde düzenleme yapmak istiyor.

25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara da esnek çalışmayı dayatarak, bu yolla kıdem ve ihbar tazminatını kaldırmak istiyorlar.

Ayrıca İşsizlik Sigorta Fonu kesintilerini artırmak istiyorlar. İşçileri, kamu ve özel diye bölecek başka hesaplar da yapıyorlar.

Kamuda uygulanmayacak, özel sektörde uygulanacak diyerek kafaları karıştırmak istiyorlar. Kıdem tazminatı yerine, kulağa hoş gelen tamamlayıcı emeklilikten söz ediliyor.

Ama ortada paylaşılan ve sosyal taraflara sunulan bir taslak yok. Sadece medyada yer alan haberler var. Kıdem Tazminatı konusunda sosyal taraflar olan biz Sendikaların ve işverenlerin her hangi bir talebi bulunmuyor. Sosyal taraflar arasında bir mutabakat da yoktur. Biz, Kıdem Tazminatı alamayan çalışanların, kıdem tazminatlarını güvenceye almak için mevcut yasaya küçük bir ilave yapılmasının yeterli olduğunu her zaman ifade ettik.

“FATURA İŞÇİYE KESİLİYOR”

Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor.

Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor.

Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Emek camiası, işçi sınıfı bir bütündür. Bundan asla taviz vermeyeceğiz.

Kamu ve özel tüm işçiler olarak haklarımızı savunacağız. Biz; atalarımızın mirasını çocuklarımıza bırakacağız. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler; zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşini korumaya çalışmaktadır.

Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

Görüşümüz net.

Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir.

“KIDEM TAZMİNATI, TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ VE TURK-İŞ’İN KIRMIZIÇİZGİSİDİR”

TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.

TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız.

Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TURK-İş’in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.

Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye'nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz.

Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır. Kıdem Tazminatına Dokunma.” dedi.

Haber : Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: “KIDEM, TAZMİNATI,, İŞÇİ, SINIFININ, KIRMIZI, ÇİZGİSİDİR”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı