google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
13. Dönem Yönetim Kurulu seçildi
13. Dönem Yönetim Kurulu seçildi
Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 18:25 Bu haber 2360 kez okundu
 
KIZ MESLEK LİSESİ ORTAK PAYDA
GÜNDEM Haberi
KIZ MESLEK LİSESİ ORTAK PAYDA

KIZ MESLEK LİSESİ ORTAK PAYDA

 

 

‘Kız Meslek Lisesi’nin hastaneye otopark yapılması’ olayı gündemdeki yerini koruyor.

Aslında, ‘Okulun yıkılma sebebi’ hastanenin yetersiz otoparkı yüzünden olması toplum vicdanını zedeliyor. En azından, hastane projesi çizilirken, ‘Neden yeterli otopark çizilmemiş?’ anlatılması gerekir.

Birde, ‘Yıkma keyfiyeti’ içine girenler, ‘Alternatif oto park’ konularında düşüncelerini paylaşıp, ‘Olmazsa olmaz’ üzerinde insanları yoğunlaştırmaları gerekirdi.

Yeni Hastane civarına, ‘Büyük fotoğraf’ olarak bakmak gerekir. ‘Büyük fotoğraf’ yani hastane ve çevresi… Otopark, kavşak düzenlemesi, ticaret merkezleri ve çevre yolların tanzimi…

Okulu yıkıp otopark yapmayı düşünen siyaset erbapları, eski hastanenin geleceği hakkında da bilgi vermeliler. Yani, bina ömrünü bitirmiş(60 yıl) bir hastane yıkılacak mı, yıkılacaksa yerine ne yapılacak? Yıkılırsa, yerine yapılacak binanın otoparkı yine ‘Yetersiz’ mi olacak?

Kız Meslek Lisesi tartışmaları bu gün itibarıyla ‘Yıkılmasın’ sloganlarını Zonguldak halkına kabul ettirdi. ‘Sebep’ ne derseniz deyin. ‘Deprem riski, bölgeye alış-veriş mağazaları- otopark- kavşak düzenlemesi) ne derseniz deyin.

Farkında mısınız, sahil düzenlemesi başladı, Belediye Başkanı aleyhinde tezahüratlar devam ediyor. Sebep; basınla eksik diyalog, parti içi çekişmelere girmesi ve çevresindekilerin tartışmaya sokulması…

Yani, iktidarın nimetlerinden faydalanıp, yaşam kalitelerinin artacağını bilse bile seçmen, olumsuz diyaloglardan hoşlanmıyor.

Rüzgar, aleyhte esmeye başladı bir kere.

Çözüm var elbette. Olayı ‘Kamuya açık tartışma’ ile yönlendirmek.

Rüzgarın iktidar lehine dönmesi için bir konu daha var.

Ana muhalefet partililerin(Yönetici ve yandaş)olayı siyasete çekip, puan toplamaya kalkarsa çekişmeden okul zarar görür.

Yani bu gün itibarıyla, iktidar da muhalefette ‘Gerginlikten’ medet umanlar var. Bazılarının siyasi bazılarının ticari kazanç ve kaygıları var.

Kız Meslek Lisesi Zonguldak’ın ortak değerlerinden biri olması ile ortak paydada buluşup, ortak akılla sonuçlandıracağımız bir konudur.

Bu gün itibarıyla, tartışılan konulardan biri olan Maden Makinaları Sanayi Kümelenmesi(MAKZON) olayı da toplumu ‘Lüzumsuz’ geren konulardan biridir. ‘Ben yaptım oldu’ kafasının tezahürüdür.

Toplumla paylaşılmadan, bazı ‘Tabela’ dernekleriyle konuşulup, ‘Mercimeğin fırına verilmesi’ olayından başka bir şey değildir. İcraata geçilmesiyle birlikte, Zonguldak’ın ihtiyacı olan bir oluşum olması kuvvetle muhtemeldir.

‘Ben ne dersem o’ kafası, geçmişte On Temmuz’un tepesine teleferik, Fevkani Köprüsü Soğuksu ayağına 5 katlı Emniyet binası gibi ‘Abuk-subuk’ fikirler atmıştı ortaya. Yapılmaz mı? Yapılır elbette. Liman içinden tarihi İşçi Müdürlüğü’nü yıkan kafalar, liman içine iki tane adliye binasını sokup, şehri sıkıştırmadılar mı?

Şehirle ilgili tayin ve tasarruf yapılırken, şehrin bina-araç-insan yoğunluğu dikkate alınıp, ’Yaşanılır şehir´ ve ‘Gelecek nesiller’ düşünülmelidir. Önceki gün TÜİK şehirdeki araç sayısını 156 bin olarak açıkladı. Hani nerede Mimarlar Odası, Şehir Plancılar Odası ve Zonguldak Belediyesi’nin ‘Attığında mangalda kül bırakmayan’ yetkilileri?

156 bin araca göre Zonguldak Merkez ilçe de olması gereken karayolu ağı ve otopark durumu nedir acaba?

Önceki gün, ‘400 yataklı bir hastane için kaç araçlık otopark gerekli?’ diye yazı yazdım.90 araçlık otoparkın maliyetinin Yeni Hastane binası maliyetinin 1/3 fiyatına denk geldiğini ortaya koydum.

Nerede olaya ‘Matematik’ açıdan bakması gerekenler. İnsanlara bir şeyi ‘Adam’ gibi anlatırsanız, ‘Güven’ verisiniz, yönlendirirsiniz.

‘Adam’ gibi anlatmaz, kapalı kapılar ardında karar alır, ‘Ben ne dersem o’ mantığı ile piyasaya sürerseniz, ‘Yaya’ kalırsınız.

‘Hastane otoparkı’ ve ‘MAKZON’ meselesinde olduğu gibi…

ANKARA’DA MİSAFİRHANE FİYATLARI

 

 

Covid sonrası ülke genelinde başlatılan ‘Kontrollü yeni yaşam’ çerçevesinde seyahat ve tatil dönemi başladı.

Hiçbir şey söylendiği gibi, COV İD öncesi dönem gibi değil. Her şeye zam geldi. Zam sağanağı devam ediyor. Otobüs/seyahat, konaklama/barınma ve beslenme zamlı artık.

Dost/iş ziyareti ya da tatil için gidilecek yerler ateş bahası oldu. Hele COVİD dolayısıyla alt-üst olan ekonomiler çerçevesinde bütçeler tatil/seyahat şansını zorluyor.

Zonguldaklıların en çok gittikleri yer Ankara. İş takibi, dinlenme ve sağlık turizmi için başvurulan yer Başkent.

Zonguldaklılar konaklama için daha ziyade Zonguldak’la ilgili olan kurumların misafirhanelerini değerlendiriyor.

Zonguldaklıların Ankara’da değerlendirdikleri misafirhanelerin başında Türkiye Emekliler Derneği, TTK, Amele Birliği, GMİS Misafirhanesi geliyor.

Türkiye Emekliler Derneği Misafirhanesinde(Kızılay) sabah kahvaltılı bir gecelik konaklama ücreti üyeler için 90 Lira. Siviller için fiyat: 125 Lira.

Amele Birliği Misafirhanesi (Ayrancı)sabah kahvaltılı bir gecelik konaklama ücreti 55 lira. Siviller için fiyat:85 lira.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu(TTK) Misafirhanesi (Bahçelievler)için kahvaltılı gecelik konaklama ücreti 45 Lira. Siviller için fiyat: 70 Lira.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)için(Dikmen/Keklikpınarı) gecelik konaklama ücreti 50 lira. Siviller için fiyat:70 lira.

 

5. ARAÇ DÜŞTÜ-BARİYER YOK

Bazı işler vardır, ‘maddi’ açıdan değerlendirirken ‘Astarı yüzünü geçer’ derler.

Bazı işler vardır, “Ne astarın nede yüz’ün lafı olur”. Manevi olarak sorun yüksek olur. Yani, ortada ‘Paha biçilmez’ bir durum olur.

Bu örnek buna ‘Cuk’ diye oturacak.

Yer Meşrutiyet Mahallesi 467 Evler mıntıkası. Yeşilkent kooperatif binalarından inen yolun kenarı.

Semt sakinleri 5. Aracın buradan yuvarlandığını söylüyor. ‘Takdir-i ilahi’ işte. Ölümlü kaza olmamış. Olmayacak değil elbette.

Önlem alınmadığı sürece, ‘Tarih tekerrür edecek’ ve araçlar yine ‘Bir şekilde’ yuvarlanacak. Sürücüsü, araç içindekiler veya yuvarlandıkları apartman girişinde rastladıkları insanları altlarına alacaklar. Sonra başlayacak ‘Timsah gözyaşları’ ve ağıt yakmalar.

Semt sakinleri, yuvarlanan araçlar için Belediye’ye  ‘Buraya bariyer koyun’ şeklinde uyarı yapıyorlar. Ancak, belediye takmıyor. Aslında, mahalleli 50’şer lire toplasa, beton veya demir parmaklık ile sorunu çözer. Öyle “Sorumlu’ yurttaş” nerede?

‘Şehircilik’ konusunda, ‘İnsanların toplu yaşama adım attıkları yer olan belediye’ de ‘sorunlu’ yurttaş da…

Biz ‘Tenkit’ ve ‘Teklif’ götürelim bakalım.

 

PİYASA DA ESNAF HAREKETLENMESİ

 

 

Kovid sonrası başlatılan ‘Kontrollü yeni yaşam’ çerçevesinde, piyasalarda her türlü hareketlenme arttı.

KOVİD 19 fırtınasına yakalanan ve işletmesini  ayakta tutamayan esnaf sayısı Zonguldak’ta 272 olarak tespit edildi. ‘Kontrollü yeni yaşam’dan cesaret alıp, ticarete atlamak isteyenlerin sayısı ise 871.

KOVİD her ne kadar insanların moral ve fiyakasını bozmuş olsa da, ‘Devam eden yaşam’ çerçevesinde, ticaret yapma gayreti artmış görülüyor.

 COVİD sonrası, ‘Maddi kayıplı’ zor günler için ‘Yasal boşluk’ arayan esnaflarda var. Kimi zam yapıyor, kimi miadı dolmuş ürün satıyor. Vatandaş ‘Zam üstüne zam yapanın’ türküsü çağırırken, esnaf bildiğini okuyor.

‘Zam üstüne zam yapanlar’ ‘Fırsat bu fırsat’ deyip, miadı dolmuş gıda maddelerini de satışa sunmaktan geri durmuyorlar.

Zonguldak Belediyesi, eleştirdiğimiz yanları yanında, piyasa denetimi konusunda güzel bir iş yaptı.

Zabıta ekipleri, yaptıkları denetimlerde ‘Kullanma süresi geçmiş’ ürünleri satan 15 esnafa, toplam 5 bin 880 lira ceza kesti.

‘Kapatmak’ zorunda kalan esnaflarımıza inşallah ‘Yeni ekmek kapısı’ doğar. Yeni ekmek kapısı açan esnaflarımıza dürüst kazançlar diliyoruz. Kullanma süresi bitmiş ürün satanları da Allaha havale ediyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIZ, MESLEK, LİSESİ, ORTAK, PAYDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı