google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 18:14 Bu haber 1474 kez okundu
 
KIZ MESLEKLİLER MADENCİ ANITI'NDA
GÜNDEM Haberi
KIZ MESLEKLİLER MADENCİ ANITI'NDA

Zonguldak Kız Meslek Lisesi Mezunlar Derneği  Okulun önemini ve değerini anlatmak için Madenci Anıtı’ndan siyasilere ve bürokratlara seslendiler.

Zonguldak Kız Meslek lisesinin yıkılmaması için madenci Anıtı’nda bir araya gelen Zonguldak Kız Meslek Lisesi Mezunlar Okulun yıkılmasını alkışlarla ve pankartlarla protesto ettiler. Zonguldak Kız Meslek Lisesi Mezunlar Derneği adına basın açıklaması yapan Kebire Kel; “ Cumhuriyet döneminin modelin yapılarından olan okul binamız tekil mimari özelliği sahiptir ve özgün tasarımı itibari ile benzersizdir. O tarihten günümüze rivayet edildiği üzere mimari yapıyı tasarlarken yarım ay hilal şeklinde hem bayrağımıza atıf yapılmış hem de anne kucağı bin betimlemesi yapılmıştır. Günümüzde özellikle muhafazakâr ailelerin, kırsalda yaşayan ailelerin kız çocuklarının eğitimleri ile ilgili tercihleri kız meslek lisesi olmuştur. Ülkemizde kız çocuklarının okuma oranının artırılması hususunda kız meslek, ortaokullarının misyonu yine yadsınamaz bir şekildedir. Sağlıklı bir toplumun temel taşı sağlıklı bir ailedir. Ailenin de yapıcı yönlendirici eğitici olmuştur.

Kız çocuklarımızın toplumun en önemli temel taşı, nesilden nesille kültür aktarıcısıdır. İyi eğitilmesi, donanımlı olması, meslek sahibi olması her şeyden önce sosyal fayda, toplum yararı, kültür aktarımı, taşıması açısından çok önemlidir. Kadınlarımızın, kızlarımızın ya da yaygın eğitim kurumu olan Zonguldak Kız Meslek lisesinin Ticari, Politik, kişisel anlar için, ya da altında her ne sebep barındırıyorsa okul binası üzerinde yapılan bazı söylemler ve yıkılması yerine otopark yapılması hususunda ki bazı tasarruflar biz Zonguldak Kız Meslek lisesi mezunları için kabul edilemez bir durumdur. Kent hafızasında Kız Meslek lisesi yani yayla mesleki ve teknik Anadolu lisesi binasının hem tarihsel, kültürel değer taşıması hem de yapısal olarak dönemin özgün mimari özelliklerini yansıtan yapış sitili bakımından teknik örnek taşıması açısından tescil edilen Messi kesen simge anlamında çok büyük önem arz etmektedir. Ancak kurul aldığı ara karar ile Zonguldak Belediyesi’nin yapımının sağlam olmadığı, çevredeki inşaat faaliyetlerinden etkilendiği gerekçesiyle deprem raporunun hazırlanmasını istemiştir. Kurul başvurusu üzerinden bir yıl geçirmemişken 2020 Mayıs ayında sürpriz bir kararla ilk tescil kararının tam tersi bir karar ile kurumlardan istenen bilgilerin gelmediği, yerinde tekrar incelendiği ve tescile uygun olmadığına hükmetmiştir.” dedi. Zonguldak Madenci Anıtı’nda yapılan eylem alkışlarla sona erdi.

Haber : Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIZ, MESLEKLİLER, MADENCİ, ANITI'NDA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı