google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:57 Bu haber 1145 kez okundu
 
KABOTAJ BAYRAMI’NIN 94’ÜNCÜ YILI KUTLANDI
GÜNDEM Haberi
KABOTAJ BAYRAMI’NIN 94’ÜNCÜ YILI KUTLANDI

Zonguldak'ta Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 94'üncü yıldönümü kapsamında Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve il protokolü Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait römorkörle denize açıldı.

Vali Mustafa Tutulmaz ve  protokol, deniz şehitleri anısına Karadeniz sularına çelenk bıraktı. Vali Tutulmaz yaptığı açıklamada; "Güçlü, ekonomik ve güvenli bir ülke olma adına deniz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz." dedi.Liman Başkanı Ali Görkem de, günün anlamına ilişkin yaptığı açıklamada 1 Temmuz'u kutladı, Kabotaj Kanunu ile denizciliğin geçmişten günümüze gelişimi anlattı.

GÖRKEM;"94'ÜNCÜ YILIMIZ KUTLU OLSUN"

Görkem;"Kabotaj Hakkı'nın Türk Bayrağı'na ve ulusuna verildiği tarih olan "1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın" 94'üncü yılının ülkemiz ve tüm denizcilerimize hayırlı olmasını diliyorum. 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümdarlık haklarımız perçinlenmemiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi içinde bir dönüm noktası olmuştur. Dünyanın en büyük deniz ticareti filosuna sahip Yunanistan'ın yanı sıra İtalya ve İspanya gibi denizci ülkelerin AB'ye girişte Kabotaj hakkı konusunda azami süre, muafiyet uygulayarak Kabotaj haklarını, tek ellerinde tutmuştur. Ülkelerin bu davranışı kabotaj hakkının ne kadar önemli olduğunun da bir göstergesidir. Ülkemiz, Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrilidir. Bu denizleri birleştiren iki önemli su yoluna ve bir iç denize sahip olması,tarih boyunca bunların çevresinde yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran, stratejik konumu gereği, günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülke konumundadır. Unutulmamalıdır ki, üzerinde yaşadığımız coğrafya,denizi olmayan devletler ile sırtını denize dönen milletleri asla affetmemiştir."

"KARADENİZ'DE TİCARET HACMİ GELİŞEN NADİDE ŞEHİRLERDEN BİRİ DE ZONGULDAK"

Konuya bölgesel olarak baktığımızda ise Karadeniz’de ticaret hacmi gelişen Nadide şehirlerden biri de Zonguldaktır . Zonguldak limanı eren enerji limanı ve kurulum aşamasında olan filyos liman ve geri sağa projesiyle Karadeniz’deki ticaret hacmini büyük bir üstünlükle eline geçirmiştir.Bu üstünlükleri gözününde bulundurduğumuzda ve Zonguldak da limancılık faaliyetlerinin 1896 yılında başladığı düşünüldüğünde Zonguldak halkının sektörde hak ettiği yer ve tecrübe açıkça görülmektedir. Bu nedenle Zonguldak'ın gerek sosyal, gerekse ekonomik olarak gelişmelere hazırlıklı olması, bölgesel olarak bu pastadan gereken payı alması gerektiği açıktır."

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: KABOTAJ, BAYRAMI’NIN, 94’ÜNCÜ, YILI, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı