Haber Detayı
01 Ekim 2017 - Pazar 20:55 Bu haber 2774 kez okundu
 
‘KANTARCI ADAM GİBİ ADAM’
Zonguldak Belediye Meclis Üyesi ve tanınmış iş adamlarından Gökhan Demir gündeme ait sorunları Adnan Küçükvar’a değerlendirdi.
GÜNDEM Haberi
‘KANTARCI ADAM GİBİ ADAM’

* Ben, tek başınayım. Hiçbir tarafta değilim.
* Belediye meclisinde olup müteahhitlik yapıyorum diye kendime  pay çıkartırsam, yanlış zihniyetli olduğumu kabul ederim.
* Eğer iskansız yerler ile ilgili su indirimi yapılırsa, iskanı olan evlere de su indirimi yapılmalı.
* İskansız binalara su indirimi olursa; haksızlık olur. İskan alanların günahı ne!
* Zonguldakspor’da beş dönem yöneticilik yaptım. Kongreye çağırmadılar beni.
* Bülent Kantarcı adam gibi adam. Gelsin Zonguldak’ta bir dönem başkanlık yapsın.

RÖPORTAJ: Adnan KÜÇÜKVAR


KÜÇÜKVAR- Sahildeki AVM’de Mado ve Demlik kafelerle ilgili tartışmalar olmuştu. Zabıta müdahale etti, tenteleri söküldü. Demlikle ilgili de tartışma sürüyor.
DEMİR - Ticaretin her yönünü biliyoruz. Gezen bir insanım. Modern ilçenin önünde çıkma vardır. Bunun adı kış bahçesidir. Bunun halka zararı olmaz faydası olur. Belediye Başkanımızın da esnafa yakın düşünmesi lazım.

 

KÜÇÜKVAR- İmar açısından bakarsak ortak alanın işgali söz konusu
DEMİR- Çiçekliklere kadar AVM’ye aittir.KÜÇÜKVAR- Ortak alana bina yapabilirler mi?
DEMİR - Bina değil burası. 80 metre içerde, 30 metre içerde kullanım alanı verilmiş Mado’ya. Bununla nasıl hizmet edecek halka? Özsüt içinde geçerli bu. Özsut için Abdullah Karagüzel’e sordum‘esnafın bu işine neden karşı geliyorsunuz?’ dedim. Bana‘üst katta bir partili arkadaşımız var’ dedi. Ticaret, siyasete alet ediliyor. Böyle şey olur mu? 
Yada şöyle bir şey yapsın AVM. Özsüt, Selanik kahvecisi, Mado, Demlik’i yan yana dizsinler. Markalar aynı sırada olsun. Başkanımız esnafın yanında olması gerekir. Başkan beyi kimse etkilemesin..

 

KÜÇÜKVAR- Rektörlük binası karşısında kaçak yapılaşma var. Sürekli basında yer alıyor. Başkan bunlardan rahatsız etkilenip, burayı da aynı kefeye koyuyor olabilir.
DEMİR- Biz bu şehri geliştirmek için mi gerileştirmek için mi çalışacağız? Sahilde bir çok kaçak yapıya müsaade edilmiş, AVM’de iki kafe’ye mi müsaade edemeyeceğiz?

ADNAN- Tartışılan konulardan biri de İskansız binalarda su fiyatlarının düşürülmesi. Bu yıl başında 21 liradan 11 liraya düşürüldü. Geçen ay başında meclise geldi 4 liraya düşürülecekti, meclis ret etti. Su fiyatının düşürülmesi kamuoyunda bazı müteahhitlerin kollanması olarak algılandı, kamuoyu tepki duydu.
 Yeniden meclise getirilecekti, CHP gurup toplantısında ret edildi.

DEMİR- Bu halka anlatılamadı. Bazı müteahhitler kendilerine paylar çıkartmışlardır. Bizim içimizde de olabilir bu müteahhitler. Kendine pay çıkartmak isteyenler. Belediye meclisinde olup müteahhitlik yapıyorum diye kendime  pay çıkartırsam, yanlış zihniyetli olduğumu kabul ederim. Eğer iskansız yerler ile ilgili su indirimi yapılırsa, iskanı olan evlere de su indirimi yapılmalı.

 

ADNAN- İskanı olan evlere de su indirimi yapılmalı. Teklif güzel. Düşünülmesi lazım.
DEMİR- Tek taraflı olmaz. Tek taraflı olursa haksızlık olur. İskan alanların günahı ne.KÜÇÜKVAR- CHP’li Belediye açısından bakıldığında bir gruplaşma var. Disiplinsizlik var.
DEMİR - Başkan masaya yumruğunu vuracak. Son bir buçuk sene kalsa da vuracak.


KÜÇÜKVAR-Vuramadı…
DEMİR-Vuracak. Göreve başladığımızdan beri var gruplaşma. Bu şekilde ne meclis üyeliği ne particilik yapılmaz.Sözümün arkasındayım.Böyle bir yere varamayız. Üç kişinin ağzına bakılıp karar alınacaksa,


KÜÇÜKVAR-Peki sen taraf değil misin?
DEMİR- Ben, tek başınayım. Hiçbir tarafta değilim.

KÜÇÜKVAR- Senin gibi başka var mı?
KÜÇÜKVAR-Nasıl anlaşıyorsun?
DEMİR-Ben Şehir dışındayım diye eleştiriliyorum. Ben birinin işini, sorununu halletmek için burada mı olmak zorundayım? Telefon ile belediye’de işi olanın işini hallediyorum. 

KÜÇÜKVAR-Bunları görüp şikayet ediyorsun, bana. Onlara söylüyor musun?
DEMİR- Herkese söylüyorum. Tüm meclis üyeleriz birilikte hareket etmeli diyorum.Belediye meclis toplantılarında show yapmakla olmuyor bu işler. Biri yerel de iktidar, biri genelde. Milletvekilleri birbiriyle görüşmüyor, belediye meclis üyeleri görüşmüyor. Zonguldak bu değil. Milletvekilleri ve meclis üyeleri birlik olacak. Validen destek alınacak. Benim dik başlılığımla, bağırmamla mı olacak? Birliği sağlayamadığımızdan uzak duruyorum.

KÜÇÜKVAR- Bu Belediye Meclisi ve Başkanı partinin organizesi ile olmuş…
DEMİR- Parti teşkilatındaki eksikler bizden kötü. İl ilçe birbirine küs. Böyle bir şey olabilir mi? Diğer partilerde de aynı. ‘Metal Yorgunu’ diyorlar. 35 yaşındaki adamın ne metal yorgunluğu olur? KÜÇÜKVAR-Belediyedeki tartışmalar herkesi rahatsız ediyor. Neden müdahale edemiyor?
DEMİR- Edemiyor. Çünkü beş kişinin aldığı kararla gidiyorlar. 15 tane meclis üyesinin fikrini alıyor musun? Parti teşkilatı kaç kez gurupla bir araya gelmiş? Sadece gurup toplantısı, yemeklerde mi buluşulur?KÜÇÜKVAR-Geçenlerde CHP Milletvekili Turpçu, ‘il başkanı ile belediye başkanımın arası bozuk. Şimdi basın yoluyla kendilerine sesleniyorum’ dedi. 
DEMİR- Kendisi neden birlikteliği sağlayamıyor? Milletvekilinin görevi, il başkanı ile Belediye Başkanı arasında köprü olmaktır. Mikrofona çıkıp, belediye başkanını aşağılamak değildir. Maalesef biz bunları yaşayamıyoruz. Elimizden gelse biz bunları yaparız. Hiper aktifiz. Benim hiçbir arkadaşım ile sorunum yok.
-Şikayet ettiğimiz konuları seçimde düzeltilir. Düzeltilir mi?
-Düzeltilme sinyali değil, daha beter olacak sinyali alıyorum. Geçenlerde delege seçimleri yapılıyor. Bana doğal delegesin dediler. Ancak, bazı arkadaşlar listelere girmiş. Ben doğal delegeyim de onlar ne delegesi? Bizi listeye bile almadılar.KÜÇÜKVAR-Mahallelere sandık kurulması tartışmasının neresindesin?
DEMİR -Tartışmalara, guruplaşmalara karşıyım.Ben yüzüne söylemediğimi arkasından söylemem. Her kes bir gurup yapmış.Ne kadar güçlü delege çıkartırsan o kadar güçlü olursan.


KÜÇÜKVAR- -Kamuoyunda, seçmende karşılığı olan delege güçlüdür.
DEMİR-
Arkasında halk olan delege güçlüdür. Bu gün İnanış’ta okudum. Bizim bayan üye sayımız çok az.

KÜÇÜKVAR -Köprü altı esnafının sorunu var. Esnaf fuzuli şaki (işgaliye parası)ile oturuyor.Tamirat esnasında esnaf çadıra çıkacak. 
DEMİR - Ben esnaftan yanayım. Başkanım kusura bakmasın. Başkanla konuştum. Altı ay çadırda kalacak dedi. sokacağız. 

KÜÇÜKVAR – Çadır dediyse, Kızılderili çadırı değil.
DEMİR- Köprünün ya yıkılması ya elden geçmesi lazım. Alman değil isterse Hint çadırı olsun.Çadır işi hoş değil. Esnaf zaten borçlu. 


KÜÇÜKVAR - Fuar gibi düşün
DEMİR- Kış ortasında fuar olur mu?

DEMİR-İşi kışın organize eder yazın çadıra çıkartırsın. Türkiye de ekonomi bitmiş, Zonguldak’ta kalmamış.
KÜÇÜKVAR-Zonguldak’ın yol sorunu var. Yol konusunda beceriksiz bir il. Yol sorunu olunca, otopark sorunu da çıkıyor ortaya. Her sene araç sayısı artıyor. Belediyeler otopark yaptırmamış.

DEMİR- Şimdi merkezi iktidarın rolü olmazsa yerel iktidarla hizmet zor gelir. Merkezi iktidar hizmet yapıyor mu? Ödenek yok deniyor. Bu ödenek nedense bize gelince çıkmıyor.
KÜÇÜKVAR -Haklısın. 45 Km yol, Ereğli yolu 50 yıldır bitmiyor.
DEMİR- Gazipaşa’ya, yollara nasıl çözüm bulabilirsin. Sahilde iki tane battı-çıktıya ihtiyaç var. Vali beyin, Vekillerin destek vermesi lazım. Zonguldak’a hizmet getirecek olan seçimleri değil, Zonguldak’ı düşünecek. Küçük viyadüklerle, tünellerle, trafik sorunu çözülür.

KÜÇÜKVAR- Gazipaşa’ya üç tane üst geçit yapabildik mi?
DEMİR-Kaldırımları yapıyoruz, kaldırımlara araç çıkmasın diye çıkıntı koyduk, eleştiriliyoruz.

KÜÇÜKVAR- Belediye Başkanının Vali ile diyalogu iyi. Diyaloga Vekillerinde katılması gerekir.
DEMİR- Sayın Vali ile tanıştım. Çok iyi bir insan.İnşallah uzun yıllar kalır.Zonguldak’a artılar katacağını düşünüyorum. Kimse hayal kurmasın, hükümetsiz büyük yatırımlar yapılamaz. Büyükşehir olsa da yapamaz.

KÜÇÜKVAR-  Sporla da ilgilisin. Zonguldak spor, son üç senedir vali katkılarıyla ayakta kalıyor. 11 9 üyesi varmış. Kongresini de 4x4 odada yapmış. Deplasmana 5 bin taraftar ile giden kulüp bir odada kongre yapıyor.
DEMİR- Kongre öyle mi olur? Bir şehrin takımı hangi ligde ise o şehirde o ligdedir. Karabük’e bakar mısın? Karabük’te birlik- beraberlik var. Kulüp Başkanı demişken… 
Sadece takvim satarak başkanlık yapılmaz. Beş dönem yöneticilik yaptım bu kulüpte..

KÜÇÜKVAR –‘Beş yıl yöneticilik yaptım’ diyorsun. Üye misin? Çağırdılar mı seni kongreye?
DEMİR – Belki de düşürmüşlerdir beni üyelikten. Kongreye çağırmadılar beni. Başkan olarak saymıyorum ki kendini. Bunu da yazacaksın gazeteye. Benim üyelik kaydım bile yoktur. Kendisi ödemiş mi üyelik aidatını? Zonguldak spor  yine süper lige çıkabilir. İkinci ligin hızlı çıkışı süper ligdir. Belediyenin gelir kaynağı yok. Zonguldak el ele verip yükselir.

KÜÇÜKVAR- Ekleyeceğin bir şey var mı?
DEMİR- Temennimiz Zonguldak’ın iyi yerlere gelmesidir. Büyükşehir olması Zonguldak’ı kurtarmaz. O seviyeye gelmedi. Oy almak manasında yapılan bir organizedir bu. Onca belde kapanacak, ilçeler Büyükşehir’e bağlanacak. Bir Bülent Kantarcı örneği var. Çok değer verdiğim, çok sevdiğim biri.

KÜÇÜKVAR -Halka kendini anlatabilirse Büyük şehir başkanı olur.
DEMİR- Bana kalırsa buyursun gelsin Bülent Abi bir dönem yapsın. Bakın neler katıyor, bilgisi ile görgüsü ile, adamlı ile… CHP taktir ederse… Takdir partide bittiği için…Gelsin hizmet etsin.

KÜÇÜKVAR- Teşekkür ederim.
DEMİR- Ben teşekkür ederim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘KANTARCI, ADAM, GİBİ, ADAM’,
Yorumlar
Haber Yazılımı