Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 17:36 Bu haber 3539 kez okundu
 
Kar: Herkesle paylaşmak istiyoruz
SP’den, MHP ve CHP’ye “Adil Seçim Adil Sistem” kitapçığı
SİYASET Haberi
Kar: Herkesle paylaşmak istiyoruz

Saadet Partisi(SP) İl Başkanı Sadık Kar ve yönetim kurulu üyeleri, partisinin genel merkezi tarafından hazırlanan “Adil Seçim Adil Sistem” adlı kitapçığı tanıtıp, uyum yasalarının adil bir şekilde yapılıp, paylaşılması gerektiği anlatılıyor.
SP il Başkanı Sadık Kar önceki gün Büyük Birlik Partisi ile başladığı tura dün de MHP ve CHP ile devam etti.
Kar ve yönetim kurulu, dün ilk olarak MHP il Başkanı Hamdi Ayan’ı ziyaret ederek, SP genel merkezi tarafından hazırlanan “Adil Seçim Adil Sistem” isimli kitapçık takdim etti.
Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Sadık Kar,  MHP İl Başkanlığına verdikleri kitapçığın seçim sistemine hayırlara vesile olmasını temenni etti. 
“Adil Seçim Adil Sistem” isimli kitapçığımızı herkesle paylaşmak istediklerini belirten Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Sadık Kar şöyle dedi. 
KAR: KİTAPÇIĞI HERKESLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ
“Seçim sürecine henüz girmedik ama başkanlık oylaması yapıldıktan sonra birçok kanunun başkanlık sistemine göre ayarlanması gereken dönemdeyiz. Bu kapsamda Saadet Partisinin başkanlık sisteminin altyapısını hazırlayacak ve daha güzel yürümesini sağlayacak seçim kanununu yenilenirken dikkat edilmesi gereken konuları içeren bir kitapçığı genel merkezimiz hazırladı. Bizim için bu sistemin ve seçimlerin daha adil, daha yaygın olması kapsamında genel merkezimiz tarafından hazırlanan bu kitapçığı herkesle paylaşmak istiyoruz. Bu kapsamda MHP İl Başkanlığına da bu kitapçığımızı takdim ediyoruz. İnşallah bu seçim sistemine hayırlara vesile olur”  
AYAN: KİTAPÇIĞIN HAZIRLANMASI İTTİFAK DÜZENLEMESİNE BİR KATKIDIR
Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak İl Başkanı Hamdi Ayan ise yaptığı konuşmada, “Saadet Partisi Türkiye’de önemli ve köklü yeri olan siyasi partilerimizden bir tanesidir ve önemlidir. Evet-Hayır referandumundan sonra Türkiye’de güçlendirilmiş bir cumhurbaşkanlığı sistemi söz konusu oldu. Bu sistemin 2019 yılı Kasım ayında yapılacak olan seçimlerde faaliyete geçmeden öncede bir takım yasal düzenlemelerin çıkması gerekiyor. Bununla birlikte de AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin içerisinde olduğu bir cumhur ittifakı söz konusu. Bu kapsamda görüşülen 26 maddelik Meclis’te görüşmeleri devam eden dün itibariyle de, 9 maddesi Meclis’ten geçmiş olan Kanun Hükmünde Kararname ve yasal düzenleme var. Böyle bir içerik Meclis’te görüşülürken Saadet Partisi’nin de böyle bir çalışma yapması çok önemli. Bunları il teşkilatı olarak önemseyerek bizlerde inceleriz. Bu kitapçık mutlaka genel merkez ve genel başkanlara da iletilmiştir. Önemli olan ülkemizde hak ve özgürlükler noktasında, temsilde ve adalet noktasında bir hatanın, ya da eksiğin olmamasıdır. Hepimizin gayreti de bu yöndedir. Bu manada kitapçığı hazırlayan ve bizlere ulaştıran arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Böylesi bir süreçte bu kitapçığın hazırlanması ittifak düzenlemesine bir katkıdır. Eksikleri tamamlayarak bu katkının içerisinde olma yoludur. Yeni ittifak düzenlemesinde kedisine yakın düşüncesi olan siyasi partilerimiz bir araya gelerek baraj sıkıntısı yaşayan partilerimizin genel başkanları ve yöneticilerine de seçilme hakkı doğmuştur. Böyle bir fırsat gelmiştir. Yüzde 3’lük baraj aşıldığı takdirde hazine yardımının alınması da söz konusudur” diye konuştu.
SP İL BAŞKANI KAR, CHP İL BAŞKANI BAŞOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
 Saadet Partisi İl Başkanı Sadık Kar, CHP il Başkanı Umut Başoğlu’nu ziyaret ederek, partisinin hazırladığı “Adil Seçim, Adil Sistem” isimli kitapçığı verdi.
Ziyarette konuşan SP il başkanı Kar şöyle dedi.
KAR:  UYUM YASALARININ GÜNDEME GELMESİ VE GEÇEBİLMESİ LAZIM
“Başkanlık sistemini kabul ettik ülke olarak. Başkanlık sisteminden sonra bu sistemin yürürlüğe güzel bir şekilde oturabilmesi için uyum yasalarının gündeme gelmesi ve geçebilmesi lazım. Bu hafta gündeme geçecek olan yasaların görüşüldüğü bir dönem.  Bu yasalarla alakalı Saadet Partisi’nin bilhassa seçim yasalarının daha adil ve temsilde kimseyi dışarıda bırakmayacak şekilde düzenlenebilmesi için yasa tekliflerinin ve bundan sonraki seçim sisteminin nasıl olması gerektiğine dair bir çalıştayını genel merkezimiz üretti. Bunu çeşitli siyasi parti başkanlarına, Cumhurbaşkanına, Başbakana herkese vermeye çalıştık, verildi. Biz de, il de bütün siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına bu çalıştayı takdim etmek istiyoruz. Böylelikle, kabul etsek de, etmesek de içine girdiğimiz bu başkanlık sürecinin hiç olmazsa yapısının daha adil, temsil düzeyi daha yaygın bir hale gelmesini sağlamak istiyoruz. İnşallah hepimiz için ülke için hayırlara vesile olur”dedi.
BAŞOĞLU: ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ ZORLU BİR SÜREÇ
CHP il Başkanı Umut Başoğlu da Saadet Partisi’nin Türkiye’nin köklü b.ir partisi olduğunu hatırlatarak, 
 “Tabi önümüzdeki süreç zorlu bir süreç, kolay bir süreç değil. Başkanlık sisteminin 16 Nisan’dan sonra Türkiye’de artık o anlamda referandumla Başkanlık sistemine geçilmiş olması, 2019’da da önce yerelde, akabinde genelde Başkanlık sistemini oylayacak olmamız münasebetiyle zorlu bir sürece giriyoruz. Tabii ki uyum yasaları şimdiye kadar çıkartılması gerekiyordu. Mutlaka yasa teklifleri şimdiye kadar verilip, bunun halkla paylaşılması, kamuoyu ile tartışılması gerekiyordu fakat gelinen süreç içerisinde biz daha nerede ise erken seçimin gündeme geldiği bir noktada hala uyum yasalarının oluşmadığını görüyoruz. Neticede bu da bize şunu gösteriyor, önümüzdeki sürecin daha da zor olacağını, daha da meşakatli olacağını gösteriyor.  2019’da sizin de dediğiniz gibi Yerel ve genel seçimler hepimiz adına önem arz ediyor ki, Saadet Partisi de ideolojilerin partisidir, Türkiye’de köklü bir partidir ve kanaat önderidir.  O noktada Saadet Partisi her zaman ülke için önem arz etmiş bir parti olmuştur. Bundan sonraki süreçte de dediğim gibi hep beraber bu uyum yasalarının oluşup, oluşmadığını beraberce siyasi partiler olarak hem genel merkez düzeyinde, hem il ve ilçe merkezleri düzeyinde takip edeceğiz. Bundan sonraki süreçte elimizden geldiğince mücadele etmeye özen göstereceğiz”  şeklinde ifade etti. Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kar:, Herkesle, paylaşmak, istiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı