KARLA KARIŞIK İCRA YAĞIYOR
Haber
17 Şubat 2021 - Çarşamba 13:54 Bu haber 736 kez okundu
 
KARLA KARIŞIK İCRA YAĞIYOR
GÜNDEM Haberi
KARLA KARIŞIK İCRA YAĞIYOR

Bir yanda işsizlik, pahalılık ve enflasyon; diğer yanda ay’a çift şeritli yoldan ‘yolculuk’ müjdesi.

Bir yanda ‘açlık sınırı’ altındaki milyonların feryadı. Diğer yanda BDDK verilerine göre; geçen yıla göre 82 bin 873 kişi artan milyoner sayısı. Dolayısıyla mevduatları 1 trilyon üzerine çıkmış milyonerler…

Bir yanda olumsuzlukların kol kola verip ‘Heyamola’ çektiği ortam, diğer yanda ‘yeni Anayasa’ değişiklik teklifi ile ‘Güllük gülistanlık’ ortam taktiği.

İlginç bir ülkeyiz vesselam.

Ancak, gerçek şu ki, ‘bahane’ veya ‘sebep’ ne olursa olsun; insanlar arasındaki sevgi, dostluk ve duygu birliği arasına ‘Soğukluk’ girdi.

Soğukluğu tetikleyen olgular arasında pandemi, işsizlik, hayat pahalılığı ve kötü hava şartları var.

Mevcut ‘hayat’a teknik ve istatistik açıdan bakalım mı? Geniş tabanlı işsiz sayısı 1.7 milyon. Zonguldak’taki resmi/kayıtlı işsiz sayısı ise 50 bin. Pandemi ve hayat pahalılığının tetiklediği açlık sınırı altındaki çalışan ve emekli maaşı alanların sayısı 200 bin civarında.

Bu gün olaya, bir başka toplumsal sıkıntı açısından bakalım. Ekonomik sıkıntıya ‘Gark’ olmuş vatandaşın uğradığı ceza/icra/haciz uygulamaları açısından…

Eskiden vatandaşın evine yeni yıl kartı, hediye paketi haberi için gelirdi postacılar. Şimdilerde ödenmeyen telefon, elektrik, doğalgaz tüketim faturaları ve kredi kart ekstraları için geliyor.

‘Ceza-icra-haciz’ beklentisindeki vatandaş kapısını postacıya duvar edince, postacı mahalle muhtarına yöneliyor, haklı olarak.

Eskiden, çocuklar postacıları, ‘Bak postacı geliyor, selam veriyor’ şarkılar eşliğinde karşılardı. Şimdi, postacı şarkıları tarihe karıştı.

Eskiden mahalle muhtarına ikametgah ilmühaberi almaya giderdi vatandaş. Şimdilerde ceza/hacız/icra kâğıdı almaya gidiyor artık.

Türkiye’nin dörtte biri icralık. Teknik verilere göre 2020 sonu itibarıyla açılan icra dosya sayısı 26 milyonu geçmiş durumda.

Muhtarlıklar adeta ceza/icra/haciz evrak deposu durumuna gelmiş durumda.

Dün Zonguldak Merkez İlçe de bazı muhtarları(Bahçelievler, Çınartepe, İncivez, Yeşil Mahalle) arayıp, konu ile ilgili bilgi aldık. Muhtarlara ulaşan ceza/haciz/icra evrakları dışında; en çok bulunan evraklar arasında boşanma evraklarının olduğu öğrenildi.

Muhtarlar, vatandaşların borçlarını ödeyemediklerini ve her geçen gün mahallelerindeki işsiz ve ihtiyaç sahiplerinin arttığını belirttiler.

Ceza/icra takibi gelen vatandaşlar, sadece fakir/fukara /gurebalar değil. Pandemi dolayısıyla işi bozulan iş sahipleri de bu envanter içine dahil oldu diyen muhtarlar, pandemi/salgın sürecinin ortadan kalkmasıyla durumda düzelme ihtimaline güvendiklerini belirttiler.

 

Sorunların harman olduğu Zonguldak’ta, meteoroloji verilerine göre bu gün kar yağışı sona erecek. Sorunlardan birinin eksilmesi bile dar gelirli için büyük moral kaynağı.

Diğer taraftan, mevsim normali civarındaki kar yağışı neticesi kesilen elektrikler, kapanan yollara müdahale yapamayan ilgililerin, çözümden çok birbirlerini eleştiren/suçlayan demeçleri, vatandaşı daha çok çileden çıkarttı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARLA, KARIŞIK, İCRA, YAĞIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı