google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
29 Aralık 2018 - Cumartesi 16:29 Bu haber 6041 kez okundu
 
Kastamonulular yeni binasına kavuştu
GÜNDEM Haberi
Kastamonulular yeni binasına kavuştu

Zonguldak’ta faaliyette bulunan Kastamonu Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin yeni binası törenle açıldı.

Açılışa; Eski İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Zonguldak eski Belediye Başkanı Secaattin Gonca,  CHP il Başkanı Hakkı Güney, AK Parti Merkez ilçe Başkanı Mustafa Çağlayan, CHP Merkez ilçe Başkanı Fikret Zaman, MHP il Başkanı Varol Demirköse, MHP Merkez ilçe başkanı Niyazi Kıransoy, AK Parti Zonguldak Belediye Başkan adayı Ömer Selim Alan, MHP Zonguldak Belediye Başkan adayı Hamdi Ayan, CHP Belediye Başkan aday adayı Tahsin Erdem, İŞKUR il Müdürü Gönül Demirsu, Zonguldak Dernekler Müdürü Gülden Ak, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Bakkallar ve Tekel bayileri Odası Başkanı Kadir Habiboğlu, Yeniceliler Derneği Başkanı Yaşar Karaman’ın yanı sıra siyasi partilerin temsilcileri, STK ve kamu kurum yöneticileri katıldı.
 

ŞENOL: DERNEĞİMİZE GÜZEL BİR YER ALDIK

Derneği açılışında bir açılış konuşması yapan Dernek Başkanı Bahattin Şenol, “Yardımlaşma Sandığımızla birlikte derneğimize güzel bir yer aldık. Kastamonulular Derneğimizin yeni hizmet binasının açılışına katılan tüm konuklarımıza teşekkür ediyoruz. Her dernek başkanının hayalinde kendi hizmet binasını almak vardır. Bu kapsamda yeni dernek binamızın herkese hayırlı olmasını diliyorum.”
 

AKDEMİR: YENİ HİZMET BİNANIZ HAYIRLI OLSUN

“Bir kurumun kendi malının olması kadar güzel bir şey yoktur. Değerli Kastamonulu hemşerilerimiz ve başkanımız kira vermeyelim kendi binamız olsun diye yola çıkmışlar ve bunu başarmışlar. Özellikle üyelere özverilerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Yeni hizmet binanız hepinize hayırlı olsun.”
 

TÜRKMEN: ZONGULDAK DA TÜRKİYE’NİN BİR ÖZETİDİR

“Türkiye Cumhuriyeti 22 milyon kilometrekareden 780 bin kilometrekareye küçülmüş, bir millet olmuş topluluk halindeyiz. Zonguldak da Türkiye’nin bir özetidir. Çevresi ve Türkiye’nin her tarafından göç almasıyla, sanayi şehri olma özelliğiyle Türkiye’nin bir özeti olmuştur. Burada et ve tırnak gibi kardeş olmuşuz. Bu kadar dar bir coğrafyanın içerisinde böyle bir mülke sahip olmak her derneğe nasip olmuyor. Bu nedenle sizleri tebrik ediyorum ve derneğinizde hayırlı hizmetler vermenizi diliyorum.”
 

UÇAR: İNŞALLAH BU MEKANDA GÜZEL HİZMETLER YAPARSINIZ

“Kastamonulular Derneğimizin yeni hizmet binasının hayırlı olmasını diliyorum. Bu hizmet binasının kendi gelenek ve göreneklerinizin yaşatılması adına önemli hizmetler vermesini temenni ediyorum. Hemşeri derneklerinin esas amacı kendi kültürlerini bulundukları bölgede yaşatabilmek ve insanlarına sahip çıkmaktır. Bu kapsamda Kastamonulular derneğindeki bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. İnşallah bu mekanda güzel hizmetler yaparsınız.” 
 

BAŞESGİOĞLU: ZONGULDAKLININ MAYASINDA SOSYAL DAYANIŞMANIN, YARDIMLAŞMANIN EN İLERİ BOYUTLARINDAN BİRİNİ SERGİLEMİŞ BÜYÜKLERİMİZ

Kastamonulular Derneği binasının açılışına katılan eski İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu da yaptığı konuşmada, “Bu toprakların ruhunda, mayasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma ha çok eskilere dayanır. 1921 yılında daha Kurtuluş Savaşı’nın o hararetli günleri nihayete ermeden, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden özel bir kanun çıkıyor. Ereğli Maden Havzası Kanunu o çalışan emekçi kardeşlerimizin hakkını hukukunu korumak adına teavül sandıkları kuruluyor ve 1923 yılında Cumhuriyetimizle yaşıt Amelebirliği kuruluyor. Amelebirliği’ne ne misyon yüklüyorlar. Diyorlar ki, ‘Bu bölgede yapılacak sağlık tesislerini sen belirleyeceksin, personelini sen atayacaksın ve onların maaşımda sen vereceksin’. Yani o günün şartları içerisinde bir Sağlık Bakanlığı kuruluyor Amelebirliği bünyesinde. Türkiye’de işçi sigortalarına geçiş 1950’dir. O kanuna geçici bir ek madde ekliyorlar. Diyorlar ki, ‘her hangi bir sağlık sandığından yardım alanlara sağlık sigortasından hizmet vermeyeceğiz. O kendi imkanları içerisinde bunu karşılayacak’. 1950’den 1975 yılına kadar Zonguldaklılar sosyal devletin yerine geçerek o alın terleri ile kazandıkları paradan ayırdıkları Amelebirliklerinin verdiği aidatlarla burada sağlık sigortasını gerçekleştiriyorlar. Sosyal devletin yapması gereken bir fonksiyonu sizin atalarınız, büyükleriniz o yüzlerce km. aşağıda alın terleriyle kazandıkları paraları Amelebirliği’ne aktararak burada çocuklarınızın sağlık meselesini hallediyorlar. Ta ki 1975 yılına kadar o zaman bir Bakanlar Kurulu kararı çıkıyor v ebütün sağlık sistemi olduğu gibi Zonguldak havalisi de sağlık sigortası kapsamına alınıyor. Bu dayanışma ruhunun çok önemli bir göstergesidir.

Zonguldaklının mayasında sosyal dayanışmanın, yardımlaşmanın en ileri boyutlarından birini sergilemiş büyüklerimiz. Şimdi bu derneğin de bir anlamda bu felsefeden esinlenen bence bir yönü var sosyal yardımlaşma sandığı. Dernekte biriken para çocuklarına burs Sosyal yardımlaşmayı kendi çapında mütevazi bir şekilde halletmeye çalışıyorlar. Bu sandığı kuranları hayata geçirenlere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştular.

Yapılan konuşmaların ardından, açılışa katılanlara etli pilav ikramında bulunulurken, eski İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Dernek Başkanı Bahattin Şenol’a “Gel tarihe Geçelim” isimli kitap ve çeşitli hediyeler verdi.Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kastamonulular, yeni, binasına, kavuştu,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı