KATI YAKIT İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI! google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
25 Eylül 2020 - Cuma 12:40 Bu haber 597 kez okundu
 
KATI YAKIT İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI!
EKONOMİ Haberi
KATI YAKIT İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü tarafından incelenen Katı Yakıtlar istatistikleri, 2020 Temmuz ayı açıklandı.

Buna göre; Linyit üretimi Temmuz ayında 5 milyon 367 bin 354 ton olarak gerçekleşti

Linyit(1) satılabilir üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 6,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,8, Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 23,4 azaldı.

TAŞKÖMÜRÜ ÜRETİMİ TEMMUZ AYINDA 108 BİN 641 TON OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Taşkömürü satılabilir üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 artarken, Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,7 azaldı.

Taşkömürü koku satılabilir üretimi Temmuz ayında 379 bin 310 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bir önceki aya göre yüzde 4,1 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artarken, Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 azaldı.

TAŞKÖMÜRÜ İTHALATI BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 37,4 ARTTI

Taşkömürü ithalatı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 37,4, önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 95,2 ve Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,0 arttı.

Taşkömürü koku ithalatı bir önceki aya göre yüzde 3,7, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 ve Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 azaldı.

OCAK-TEMMUZ DÖNEMİNDE ÜRETİMİN TESLİMATLARI KARŞILAMA ORANI EN YÜKSEK LİNYİTTE GERÇEKLEŞTİ

Üretimin teslimatları karşılama oranı(2) Ocak-Temmuz döneminde yüzde 104,0 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda yüzde 87,1 iken taşkömüründe yüzde 2,7 olarak hesaplandı.

TAŞKÖMÜRÜ VE LİNYİT TESLİMATI EN FAZLA TERMİK SANTRALLERE YAPILDI

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Temmuz ayında taşkömürü teslimatının yüzde 57,6'sı termik santrallere, yüzde 14,3'ü kok tesislerine, yüzde 10,5'i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 85,4'ü termik santrallere ve yüzde 8,4'ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 97,3 ile demir-çelik sanayine yapıldı.

Haber Merkezi 

                                                                                                                                                                                   

Kaynak: Editör:
Etiketler: KATI, YAKIT, İSTATİSTİKLERİ, AÇIKLANDI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı