0
Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 15:59 Bu haber 2308 kez okundu
 
‘Kazanacak adaylarımızla sahaya ineceğiz’
CHP Balıkesir Milletvekili Akın’dan ZTSO’ya ziyaret
SİYASET Haberi
‘Kazanacak adaylarımızla sahaya ineceğiz’

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Balıkesir Milletvekili ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı Ahmet Akın çeşitli kurul ve kuruluşları ziyaret için Zonguldak’a geldi.
Zonguldak ziyaretine, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir ile başlayan Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın beraberinde CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP il Başkanı Hakkı Güney, Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman ile birlikte ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
2019’da yapılması planlanan yerel seçimlerde CHP’nin başarılı olacağını ve seçimi kazanacak adaylarla sahaya ineceklerini belirten Akın şu ifadelere yer verdi.  
AKIN: MİLLETVEKİLİ ARKADAŞLARIM ZONGULDAK’LA İLGİLİ BÜYÜK ÇALIŞMALAR YAPIYOR
‘’Milletvekillerimize parti yöneticilerimizle birlikte Zonguldak’tayız. Başkanımız sağ olsun geçen sefer geldiğimde de buraya çok ilgi alaka göstererek bilgiler verdi. Biz de, onun akabinde milletvekili arkadaşlarımıza ve genel merkez yöneticilerimiz ile birlikte Zonguldak daha nasıl iyi bir noktaya gelebilir, daha nasıl büyüyebilir, daha nasıl bir kazanan Zonguldak olabilir diye mücadele ediyoruz. Milletvekili arkadaşlarım Zonguldak’la ilgili büyük çalışmalar yapıyor ve biz de onlara bir nevi destek olabilmek için geldik. Bu arada Genel başkanımız özellikle Zonguldak’taki hemşerilerimiz vatandaşlarımıza selamlarını ve sevgilerini gönderdi onu da bu vesileyle eletmiş oluyoruz” diyerek, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerle ilgili de şu açıklamayı yaptı. 
“Önümüzde yerel seçimler var ve yarın seçimlerde göreceksiniz Cumhuriyet Halk Partisi çok çok başarılı olacak. Çünkü bununla ilgili bütün çalışmalarımız tam, örgütlerimiz ile işbirliği içinde, milletvekillerimize ve kamuoyuyla beraber öngör içinde en iyi, en uygun kazanacak adaylarımızla sahaya ineceğiz.
Bu arada Sayın Genel başkanımızın talimatı bu ekonomik krizden Zonguldak’ta bunu aşması için neler yapılabilir, Zonguldak’a nasıl bir destek vermemiz lazım, hangi konularda işbirliği yapmamız lazım bütün bunları not edeceğiz ve daha sonrasında da yine milletvekili arkadaşlarımıza zaten bu konularla ilgili büyük bir çalışma yapıyorlar ve il başkanımızla hep beraber bir proje hazırlayıp bunu Zonguldak’ta daha iyi olmak için neler yapılabilir ve daha çok kazanmak için bu krizden kurtulması için ne yapabiliriz onun çalışmasını ortaya sunacağız” dedi.
YAVUZYILMAZ: FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAĞIZ
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz  ise ziyarette yaptığı konuşmada, “Özellikle Zonguldak, Türkiye Taşkömürü Kurumu, yol, özellikle karayolları ile ilgili bir çok sorunu hep birlikte yaşıyoruz. Önümüzde yerel seçim sürecine girerken Zonguldak’ın sorunlarını tekrar ele almak, ekonomik bakımdan değerlendirmek ve içinde bulunduğumuz krizi Zonguldak’ta sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte nasıl aşarız sorusunun cevabını ortaya çıkarmak için bugün bir aradayız. Ben aynı zamanda Ticaret ve Sanayi Odası başkanımıza da teşekkür ediyorum. Ziyaretlere de bu noktadan başlıyoruz, istişarelerimize ve sorunun tespitine, çözüm önerilerine giden yolda da fikir alışverişinde bulunacağız. Daha sonrada Ahmet Akın vekilimizin de söylediği gibi bir rapor halinde Genel başkanımıza sunacağız. Tüm bu süreci de kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşacağız’’ diye ifade etti.
DEMİR: ÖZEL SEKTÖR TARAFINDAN 5000 KİŞİLİK YENİ BİR İSTİHDAMIN ÖNÜNÜ AÇILACAĞINI UMUT EDİYORUZ. 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ZTSO Başkanı Metin Demir de “Cumhuriyetimizin koca çınarı Cumhuriyet Halk Partisi 95. kuruluş yıl dönümü kutladı ve ben de bu ziyaret vesilesiyle tekrar yıldönümünü kutluyorum. İnşallah daha uzun yıllar, nice 90 yıllar, 95 yıllarda Türk siyasetine yön vermeye ve katkıda bulunmaya devam edecektir” diyerek şunları söyledi.
“Sayın milletvekilimiz ile geçtiğimiz günlerde düzenlenen Taşkömürü çalıştığı vesile ile bir araya gelmiştik ve özellikle temsil ettiğimiz Zonguldak özel sektörü bakımından gündemimize ilgili notlarımız aktarmıştık ve onların Cumhuriyet Halk Partisi politikası içerisinde yer tuttuğunu görmekten bugün memnun niyet duyuyoruz. Tekrar bu ziyarette kadar geçen sürede olan gelişmeleri şöyle bir değerlendirmek gerekirse;
Tabii Türkiye Taşkömürü Kurumu önce oradan başlayalım biz malumunuz hem havzada hem devlet eliyle, yani Türkiye Taşkömürü Kurumu eliyle hem de özel sektör eliyle taş kömürü üretiminin, Türkiye’nin tek taşkömürü havzası olan Zonguldak’ta büyüyerek devamını her zaman savuna geldik ve her ortamda bunu dile getirdik ve yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sözü verilen 1500 işçi alımının biz belki yeterli görünmese bile ilk etapta en azından TTK’nın geleceği ile ilgili oluşan bazı soru işaretlerinin giderilmesi bakımından şimdilik yeterli olduğunu düşünüyoruz ve bununla ilgili Sayın Bakanımızın geçtiğimiz hafta ziyarette de bazı değerlendirilmeleri oldu ve inşallah vakit kaybedilmeden de 1500 İşçi takviye edilerek TTK’nın geleceği ile ilgili biraz daha olumlu bir seyre doğru devam ederiz. Tabii bu arada bu yeni TTK’ya alınacak 1500 işçimizin performanslarının da, üretime yapacakları katkının da kurumun geleceği bakımından çok daha önem taşıdığını da bir kez daha gündeme getirmek lazım. 
Bizim daha ziyade temsil ettiğimiz tarafa gelirsek Sayın vekilim biliyorsunuz 1990’dan beri havza özel sektör üretimini açıldığından beri bu işin içinde olan redevansla saha işletmelerimiz var. Bunların geçmiş dönemde yaşadığı bazı sorunlar var ve bunları geçen dönem paylaşmıştık. Bunların bir kısmı çözdük bir kısmı da çözüm bekliyor ve burada geçen hafta Sayın Enerji Bakanımıza da ifade etmiştik. Kömür çalıştayımızda da çok net ifade etmiştim bir kez de hatırlatayım;  bizim Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Rödevanslı sahaların arasındaki ilişki bir zoraki bir nikah mahiyetinde. Ne TTK’nın memnun olduğu, ne de Rödevanslı saha işletmelerinin memnun olduğu bir vaziyetteyiz şu anda. Biz geçen dönemde buna alternatif olarak ruhsatların bölünmesi yöntemi ve Zonguldak özel şirketler  firmalarının ruhsat sahibi haline getirilmesini önermiştik. Bu önerinin üzerine şu anda öncelikle Bağlık İnağzı sahasında, Alacaağzı ve Kandilli bölgesinde yine bir sahada ve Azdavay bölgemizdeki bir üretim sahasında bu yöntem şu anda hayata geçirildi. Bu 3 bölgede ruhsatlar TTK’dan ayrılarak orada özel sektörün daha iyi koşullarda çalışmasının önü açıldı ve biz birkaç yıllık hazırlık döneminin sonunda bu 3 sahada yaklaşık 3 milyon ton yıllık bir üretim seviyesinin yakalayacağı ve özel sektör tarafından 5000 kişilik yeni bir istihdamın önünü açılacağını umut ediyoruz. 3-4 yıllık kısa bir vadede. 
Geriye kaldı bizim bu 14 küçük ölçekli saha tabir ettiğimiz Rödevansçı arkadaşlarımız. Biz Sayın Bakanımızla da istişaremizde konuştuk ve bunların da bir an evvel ruhsatının bölünmesi eğer o mümkün olmuyorsa başka bir yöntemle onların koşullarının da iyileştirilmesi ile ilgili taleplerimiz aktardık. Burada tabii bu artık 1990 yılından bugüne kadar varan çok uzun bir işletme tecrübesi, başarılı bir işletme tecrübesi var ve bu arkadaşlığımızı kaybetmememiz lazım. Çünkü bu arkadaşlarımızın da yıllık 1, milyon ton üretim yapma kapasitesi ve 5000 kişi istihdam etme kapasitesi var. Şu anda maalesef kapasitenin altındalar, 2000 ile 2500 çalışan sayısındalar şu anda ve yıllık da 400 ile 500.000 ton ancak üretim yapılabiliyorlar. Bunların da önünü açılacağı çalışmaların yapılması için biz Genel müdürümüz ile de istişare halindeyiz muhtemelen bu çalışma döneminde Meclise teklif olarak gelecek ilk çalışmalarından birisi bu olacak. Burada tabi iktidar partimizin, Adalet ve Kalkınma Partimizin öncülüğü kadar ana muhalefet partisi olarak ve bu işin içinden gelen, enerji sektöründe uzmanlığı olan ve bu konuda CHP’nin politikalarına yön veren bir milletvekili olarak sizlerin de, sayın milletvekilimizin katkısı çok önemli. Artık eski ezberler bozulduğu ve sadece kamunun veya sadece özel sektörün savunulduğu bir dönemden çıktık. Yani merkez sağda görünen partimiz de, merkez solda görünen partimiz de artık bu işin hem devlet eliyle hem de özel sektör eliyle olması gerektiğinin farkında bu yönde inşallah katkılarınızı bekliyoruz” şeklinde konuştu. 
Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Kazanacak, adaylarımızla, sahaya, ineceğiz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı