İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
SAZAK SERBEST BIRAKILDI
SAZAK SERBEST BIRAKILDI
Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 16:26 Bu haber 939 kez okundu
 
Keleşten nakliye hakkında açıklamalar...
Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Gümrük Kapısı’na Rusya’dan gelen buğday yüklü gemideki buğdayın, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Limanı’ndan Ankara’ya nakliyesi yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Keleşten nakliye hakkında açıklamalar...

 Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş’in, geçtiğimiz ay düzenlediği basın toplantısında açıkladığı, “Karadeniz Ereğli Gümrük Kapısı” oluşması ardından, ilçedeki Sude Grup Denizcilik firması tarafından nakliyesi üstlenilen; 2491 grostonluk, Rusya Bandralı “MV Aleksey Afanasyev” isimli gemi, Rusya’nın Rostov On Don Limanı’ndan  yüklediği bin58 ton buğday ile Erdemir Limanı’na yanaştı. Burada Sude Grup Denizcilik bünyesindeki UNL Lojistik tarafından nakliyesi sağlanan buğday, limandan yüklenen tır ve kamyonlarla, Ankara’ya sevk edildi. Yaptıkları çalışma sonucu ilçeye önemli katma değer kazandırdıklarını belirten Karadeniz Ereğli TSO başkanı Arslan Keleş, yaptığı açıklamada, “ Asıl mutluluk ve gurur duymamıza taşıyan olay, yurt dışından ilk buğday yüklü geminin gelmesiyle gerçekleşti. Ereğli, limanlarıyla, 21 milyon tonluk liman kapasitesiyle Karadeniz’in en önemli liman şehridir. Maalesef bu potansiyeli tam olarak kullanamıyorduk. Bugün itibariyle de boş kapasiteyi kapatabilecek unsurları tamamlamış olduk. Bu da bize ticaretin gelişmesini, farklı ürünler gelerek, farklı ticaret ortamının oluşmasını sağlayacaktır.

 

 Aynı zamanda mevcut nakliyecilerimize ve deniz acentelerimize ilave iş getirerek –pastayı büyütmüş olduğumuzdan ötürü- daha iyi iş yapmalarını sağlayacak. Denizcilik acentelerimiz söz konusu uygulamadan hemen faydalanarak gemileri ve firmaları Ereğli’ye yönlendirmeye başladılar. Burada liman hizmetlerinin rekabet ortamına ayak uydurması, acentelerimizin iyi fiyat vermeleri limanlarımızda hareketlenmeyi sağladı. Bu tür gemilerin bundan sonra da geleceği yönünde bilgiler aldım. ”dedi. ÇÜNKÜ TİCARET BİR ‘KAZAN KAZAN’DIR Bu aşamada nakliyecilerimiz anlamında bazı alt yapısal eksikliklerimiz olabilir. Ereğli’de yıllardır karayolu vasıtası ile sac nakliyeciliği yapıldığından nakliyecimizin adaptasyonu biraz zaman alabilir ama en kısa zamanda o da tamamlanacaktır. TSO olarak beklentimiz, Hem Ordu yardımlaşma Kurumu (OYAK) Liman işletmesinden, hem de buraya buğday gibi yük getiren firmalardan beklentimiz, karayolu nakliyesinde, Ereğli’de ki nakliyecileri tercih etmeleri olacaktır. Açıkçası bu konuda da ısrarcı olacağız.

 

 Çünkü ticaret bir ‘kazan kazan’dır. Biz, sizin için bir şeyler yapıyorsak, siz de bu şehre kazandıracaksınız. Buna da herkesi dikkat etmesi gerekecek.” HERKES İŞ VE TİCARET YAPACAK Erdemir Limanı’nın fiyat politikası ile ilgili zaman zaman bilgi kirliliği yaratıldığını hatırlatan Karadeniz Ereğli TSO başkanı Arslan Keleş “Tahmil, tahliye ücretlerinin yüksek olduğu söyleniyordu. Ancak şunu gördük ki, serbest piyasa ekonomisinde OYAK Liman İşletmeleri de istediği zaman ‘Rekabetçi’ olabiliyor. Ki rekabetçi olduklarını düşünüyorum. Bazı ufak noksanları da yerine getirdiler. Sonuçta herkes iş ve ticaret yapacak. Buradaki ticaret hacmini büyütürsek herkes kazanacak” diye konuştu.

 

Haber Merkezi

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Keleşten, nakliye, hakkında, açıklamalar...,
Yorumlar
Haber Yazılımı