google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 16:36 Bu haber 2164 kez okundu
 
KGD, BEKTAŞ’I KINADI
GÜNDEM Haberi
KGD, BEKTAŞ’I KINADI

Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği(KGD) yazılı bir açıklama yaparak, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın önceki gün yerel bir televizyonda gazeteciler için söylediği sözlerle ilgili hem kınadı, hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet etti.

 Karaelmas Gazeteciler Derneği açıklamasında, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın gazetecilere yönelik tehditkar söylemlerinin kabul edilemez olduğunu belirterek, bu söylemin suç teşkil ettiği ifade edildi.

 “Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak siyasetçilerin son günlerde giderek artan seviyesiz uslüp ve tehdit içeren açıklamalarını dehşet ve endişeyle takip etmekteyiz.” denilen açıklamada, “Zonguldak'ta görev yapan gazeteciler, zor şartlar altında büyük bir özveriyle mesleklerini icra etmektedirler. Pandemi sürecinde Türkiye ve dünya basınında 'Ve Zonguldak' olarak gündeme gelen kentte, kendi canlarının yanı sıra, ailelerinin sağlıklarını adeta hiçe sayarak sahada halkın doğru ve tarafsız haber alması için mücadele eden gazeteciler, baskı altına alınarak susturulmaya çalışılmaktadır. Her açıklamamızda hatırlattığımız gibi, gazeteciler yaptıkları haberlerle halkı doğru ve tarafsız şekilde bilgilendirmekle yükümlüdür. Buna uymayan meslektaşlarımız için hukuk yolu sonuna kadar açıktır”

 “Son olarak Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, katıldığı bir yerel televizyon kanalının programında, bulunduğu makamın bilincinden uzak ve açık şekilde gazetecileri tehdit etmiş, haddini de aşarak yargı mensupları hakkında da konuşmuştur. Bu açıklamalar, daha önceki belediye başkanlığı döneminde kurum sekreterleri için söylediği sözlerle Türkiye gündemine oturan Ali Bektaş'a yakışabilir. Ama Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığını yaptığı bir partinin mensubuna yakışmadığı aşikardır”

 KGD açıklamasında, AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar ve Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın gazetecilere yönelik ifadelerini de hatırlatarak, “AKParti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar'ın gazeteciler için 'kaleminizi kırarlar', sözü içeren açıklaması, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Selim Alan’ın kabul edilemez ifadeleriyle partisi mensuplarına da sessiz kalmama çağrısı yapması, ardından Bektaş’ın gazetecilere yönelik açık tehdit içeren ifadeler kullanması bu saldırıların sistemli hale getirilmeye çalışıldığını göstermektedir. Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın “Savcılık gereğini yapsın. Yapmazsa ben yapacağım. Tehdit ediyorum. Sokakta gezemezler” şeklindeki ifadeleri suç teşkil etmektedir” diyerek,  “Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ı kullandığı bu ifadeler nedeniyle kınıyor, başta Cumhuriyet Savcıları olmak üzere İçişleri Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KGD,, BEKTAŞ’I, KINADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı