KİM SUÇLU?
Haber
22 Şubat 2021 - Pazartesi 17:45 Bu haber 1112 kez okundu
 
KİM SUÇLU?
GÜNDEM Haberi
KİM SUÇLU?

Kötü hava şartları ile birlikte gündeme giren elektrik kesintileri, pandemi, hayat pahalılığı ve işsizlik gibi sorunları adeta gölgede bıraktı. Günlerdir konuşulan ve hâlâ çözüme kavuşturulamayan elektrik kesintisi konusunda bir açıklama da Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’dan geldi. 
Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Kanal Z ekranlarında yayınlanan Murat Altay’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Güne Merhaba’ programına telefon ile katılarak, geçtiğimiz hafta kent genelinde yaşanan elektrik kesintilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Vali Tutulmaz yaptığı açıklamada, “İlimiz son bir ayda iki kere kar ve fırtına kaynaklı elektrik sıkıntısı yaşadı. 1 hafta kadar elektrik veremediğimiz yerler oldu. Fakat birkaç hususu bir arada değerlendirmek gerekiyor.” dedi.
Kar yağışının afet düzeyinde olduğuna dikkat çeken Vali Tutulmaz, Zonguldak’ın elektrik altyapısının 1970 ve 1980’li yıllardan kalma olduğunu, EnerjiSa’yı bu bakımdan eleştirmenin yanlış olduğunu dile getirdi. EnerjiSa’nın vatandaşların taleplerine cevap verip vermeme noktasında değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, elektrik altyapısının da değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Vali Tutulmaz, kesintilere yönelik dikkat çekici ifadeler kullanarak, “Ama şunu unutmamak lazım ki doğal afet her zaman beraberinde yıkımı da getiriyor. Bu afet işi ne kadar gelişmiş olursan ol ne kadar alt yapın iyi olursa olsun bir yere kadar. Biz alt yapıdan dolayı belki EnerjiSa’yı direkt olarak suçlamayacağız. Ama suçlayacağımız şey şu probleme anında müdahale ediyor mu? Vatandaşa anında cevap verebiliyor mu? Biz bu yönlerin üzerinde durduk.” ifadelerini kullandı.
Diğer taraftan Vali Mustafa Tutulmaz’ın bu açıklamaları ise akıllara Zonguldak Belediye Başkanı Doktor Ömer Selim Alan’ın ‘EnerjiSa çalışmalarımıza gölge düşürdü’ açıklamasını getirdi. Başkan Alan, kar yağışına hazır olduklarını ancak EnerjiSa yüzünden elektrik ve su kesintileri yaşandığını dile getirmişti. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın açıklamalarının ters düşmesi kafalarda soru işaretlerine sebep oldu. Zonguldak’ta Adalet ve Kalkınma Partili siyasetçiler, yaşanan olumsuzlukları kar yağışının olduğu dönemde enerji dağıtım şirketinden kaynaklı olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİM, SUÇLU?,
Yorumlar
Haber Yazılımı