Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 14:48 Bu haber 3347 kez okundu
 
Kızılay’da Ergenç dönemi
Türk Kızılayı Zonguldak Şube Kongresi yapıldı
GÜNDEM Haberi
Kızılay’da Ergenç dönemi

Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi’nin olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi, Murat Uzun 3 dönem kuralı ile aday olamazken, tek liste ile Kızılay Başkanlığı’na Aydın Ergenç seçildi.

Çalışma ve İşkurumu toplantı Salonu’nda yapılan Genel kurula; AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, AK Parti il Başkanı Zeki Tosun, CHP  İl Başkanı Hakkı Güney, İYİ Parti Merkez ilçe Başkanı Adnan Ömür, Türk Kızılayı Genel Merkez Genel Sekreteri Ahmet İşgüzar, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper küçük, Elvanpazarcık Belediye Başkanı Hüseyin Uzun,  İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, AFAD Müdürü Ahmet Güngör, Şöförler Odası Başkanı Osman Köksal Bahar, Zonguldak Kömürspor Kulüp başkanı Süleyman Caner, Zonguldak Türk Ocağı Şube Başkanı Özcan Gedikli, Zonguldak Valiliği Yazı İşleri Müdürü Alaattin Öztürk, Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Zonguldak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Necati Başar, Çaycumalılar Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Zonguldaklılar Derneği Başkanı Hasan Yaman, Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Kilit, Gençlik Hizmetleri Spor il Müdürü Hakan Yüksel, Trabzon Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Bayrak, AK Parti Zonguldak Belediye Başkan adayı Ömer Selim Alan, CHP Zonguldak Belediye Başkan adayı Şenol Şanal’ın yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK’lar, din görevlileri, mahalle muhtarları ile Kızılay gönüllüleri katıldı.

Divan Başkanlığı’nı Necati Başar’ın yaptığı Genel Kurul, Kızılay’ın faaliyetlerini anlatan sinevizyon sunumu ile başladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, açılış konuşmasını Türk Kızılayı Şube Başkanlığını 5 ay sürdüren ve bu Genel kurulda aday olmayan Murat Uzun yaptı.

UZUN: FARKINDALIĞI OLUŞTURABİLMEYİ ÇOK ARZU EDİYORUM.

Yaklaşık 10 yıl Türk Kızılayı Zonguldak şubesinde yönetim kurulu üyeliği yaptıktan sonra Nihat Aygün’ün istifasının ardından Şube Başkanlığı’na getirilen ve 5 ay süreli Başkanlık yapan Murat Uzun, Kızılay’ın 150 yıllık bir tarihi olduğunu ve dünyanın her yerinde önemli faaliyetler üstlendiğini belirterek, “Türk Kızılayı bugün modern afet yönetimi ve acil durum yönetimi ilgili de kanunların, yönetmeliklerin ve tüzüğün verdiği doğrultuda ciddi anlamda eğitim faaliyetlerine de devam etmektedir” diyerek gönüllü kan bağışı konusuna dikkat çekti. Uzun,  Zonguldak’ta geçen yıl 21 bin ünite kan toplanmıştır. Türkiye genelinde kan ihtiyacımız yaklaşık 4 milyondur, bunun 3 milyonunu toplayabiliyoruz. Gönüllü kan bağışçı oranımız yüzde 3,9. Yani her hangi bir kampanyaya gerek kalmadan kendiliğinden kan bağışı yapan orandan bahsediyorum. Ama diğer taraftan gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 5’den fazla. Onlar biz gibi kan toplamak için ortalığa düşmüyorlar. Farkındalığı yaratmışlar, her kurum, her kişi, her sivil toplum örgütü kamu ya da özel sektör fark etmiyor, bunları artık bir bilinçle bir farkındalık dahilinde yapıyor. Zonguldak’ta 2019 yılında şu ana kadar 2 bin 400 ünite kan topladık. Bu yılki hedefimiz 22 bin 500. Ben bu vesileyle bütün katılımcılardan bu kan merkezimizin yürüteceği faaliyetlere maksimum desteğe sizlerden istirham ediyorum ve bunun bir seferle sınırlı olmamasını arzu ediyorum. En azından yılda iki sefer bu kampanyaları sürekli hale getirip bu farkındalığı da oluşturabilmeyi çok arzu ediyorum” dedi.

ŞANAL: KIZILAY OLAĞANÜSTÜ HER DURUMDA İNSANIMIZA ULAŞAN ÇOK KIYMETLİ BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ

CHP Zonguldak Belediye Başkan adayı Şenol Şanal da yaptığı konuşmada, “150 yılı aşkın bir süredir dünyada bir iz bırakan Türk Kızılayı’nın bu toplantısına katılmaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim.  Kızılayı sadece kan olarak görmek çok doğru bir davranış ya da düşünce değil. Kızılay olağanüstü her durumda insanımıza ulaşan, onun sıkıntılarını bertaraf eden çok kıymetli bizim gözbebeğimiz. Bu nedenle yapılan titiz çalışmaların insan hayatının yönlenmesinde, insanların gelecekle ilgili anlık sıkıntılarının bertaraf edilmesinde çok etkin olduğunu biliyorum” diye ifade etti.

ALAN: YOL ARKADAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM
 

AK Parti Zonguldak Belediye Başkan adayı Dr. Ömer Selim Alan ise, “Her geçen gün artan Kızılay ailemizle birlikte Zonguldak’a hizmet etmekten son derece onur duyuyorum,  Kızılay ailesinde olduğum için ve yol arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” diyerek yeni yönetimi başarılar temenni etti.

EROĞLU: ÇOK VARLIKLI OLABİLİRSİNİZ, ÇOK SAĞLIKLI OLABİLİRSİNİZ AMA ÖNEMLİ OLAN KRİZİ YÖNETMEKTİR

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu da bir konuşma yaparak, “Ülkelerin, aslında ailelerin çekirdek olarak baktığımızda şirketlerin ve ülkelerin ayakta kalma mücadelesinde en önemli sacayaklarından biri tanesi kriz yönetimindeki kuruluşlardır. Kızılay da, Türkiye’nin Osmanlı’dan beri Cumhuriyet devamında var olma mücadelesinde en önemli şaselerinden biri. Yani çok varlıklı olabilirsiniz, çok sağlıklı olabilirsiniz ama önemli olan krizi yönetmektir. Krizi yönetemezsiniz çok güçlü bir ülke olarak belki görülebilirsiniz ama varlığınız devamı da sekteye uğrar” diyerek kurum olarak Kızılay’a desteklerin devam edeceğini söyledi.

KÜÇÜK: KIZILAYCILIK VAZİFESİ ÖNEMLİ BİR VAZİFEDİR

Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük bir konuşma yaparak,  “Kızılaycılık vazifesi önemli bir vazifedir. Ben de, Kızılay’daki vazifemden gurur duyuyorum. Bayrağı devralacak yeni arkadaşımıza başarılar diliyorum” dedi.

İŞGÜZAR: YENİ SEÇİLECEK ARKADAŞLARIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ

Türk Kızılayı Genel Merkez Genel Sekreteri Ahmet İşgüzar yaptığı konuşmasında, “Zonguldak kan merkezimiz Türkiye çapında en çok kan toplayan kan merkezimiz. Yaptığımız yardımları ne vücut dilimizle nede konuşmalarımızla hiç belli etmiyoruz. Yeni seçilecek arkadaşlarımızın yanında olacağız. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

TÜRKMEN: KIZILAY TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİDİR. 

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ise Kızılay’ın önemli bir kuruluş olduğunu belirterek, “Biz Kızılayı nerede olursa olsun Türk milletinin gerçekten özü, nesnesi, merhameti olarak görürüz.  Biz bu coğrafyada ve dünyada vakıf ve merhamet üzerine kurulmuş bir devlet ve yönetim olduğu için ayakta durmuşuz. Yoksa sadece o teknolojilerle kalanların ömürlerine bir bakın, bizim coğrafyamız kadar siyasi depremlerin olduğu hadiselerin bu günde cereyan ettiği bir coğrafya daha ayakta kalmak, devlet olmak ve onun devamı olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin bugün dünyada parlayan, ilerleyen, söz sahibi olan gündem koyabilen, dünyadaki mazlumların bütün dertlerini ve sıkıntılarını üzerine alabilen ve bugün misafir ettiklerimize bakın dünyanın en güçlü devletlerinde bir tane bulamazsınız böyle bir şey. Nerede varsa, Türk devleti oradadır, dolayısıyla Türk Kızılayı da oradadır. Kızılay Türkiye’nin gözbebeğidir” diye ifade etti. 

Türk Kızılayı eski Şube Başkanı Nihat Aygün de yaptığı konuşmada, genel kurula katılanlara teşekkür ederek, uzun bir süre Kızılay’da görev yapmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

ERGENÇ: BÜYÜK BİR SORUMLULUĞU ÜSTLENECEĞİMİZİN FARKINDAYIZ

Türk Kızılayı Zonguldak Şube Başkanlığı’na seçilen Aydın Ergenç de yaptığı teşekkür konuşmasında,

“Olağan Genel Kurulumuza hoş geldiniz. Sizlerin şahitliğinde çok büyük bir sorumluluğu üstleneceğimizin farkındayız. Bu 150 yıllık çınarın Zonguldak ayağında büyük bir heyecan içerisindeyiz. Göreve geldiğimiz takdirde projelerimizi en kısa sürede tamamlayacağız. Kızılay’ın değerini artıracak yatırımlar yapacağız. Türk Kızılay’ının aktif olduğu çalışmalarda Afetler de yer almaktadır. Bunın için en iyi çalışmaları yapacağız. Yeni bir heyecanla çıktığımız bu tolda sizlerin desteğini esirgemeyeceğini biliyoruz. İş birliğimizi daha da güçlendireceğiz” dedi.

Ergenç, önceki dönem Kızılay Şube Başkanları ve Yönetimine de isimlerini okuyarak tek tek teşekkür etti.  

Yapılan konuşmaların ardından, Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi’nde görev yapan Nihat Aygün ve Murat Uzun ile eski yönetim kurulu üyelerine teşekkür plaketi takdim edildi.

KIZILAY’IN YENİ YÖNETİMİ

Tek liste ile gidilen genel kurulda yeni yönetim şu şekilde oluştu;

Şube Başkanı Aydın Ergenç. Yönetim kurulu; Abdullah Nergiz, Ahmet Güngör, Ahmet Yılmaz, Fatih Keleş, Levent Yaman, Mevlüt Keskin, Mevlüt Özdemir, Selim Atalay, Süleyman Caner, Süleyman Yılmaz olarak belirlendi. Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kızılay’da, Ergenç, dönemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı