‘KÖTÜ GÜNLER’ GEÇTİ, ‘ÇOK KÖTÜ GÜNLER’ GELİYOR …
Haber
02 Eylül 2020 - Çarşamba 10:00 Bu haber 1622 kez okundu
 
‘KÖTÜ GÜNLER’ GEÇTİ, ‘ÇOK KÖTÜ GÜNLER’ GELİYOR …
COVİD-19 Haberi
‘KÖTÜ GÜNLER’ GEÇTİ, ‘ÇOK KÖTÜ GÜNLER’ GELİYOR …

Şubat-Mart 2020 aylarındaki korku ve heyecan yok vatandaşın yarısında.

Hele çarşı-Pazar ve sahillerdeki dip dibe görüntüler, yetkililerin ‘Önlem alın’ nutuklarını örtecek nitelikte yayılınca ‘Maske-hijyen- fiziki temas’ bir celsede rafa kalktı.

Ardından, pandemi ile ilgili alınan önlemler kaldırıldı. ‘Normalleşme’ dönemi başlatıldı. Alış-veriş mekanları ve sahillerdeki kalabalıklar nakledildi TV’lerden.

İlk başlarda, vaziyetin önemine binaen 3T(Tedbir-tedbir-tedbir)diye milletçe ‘Önlem zinciri’ oluştururken, ‘Normalleştirilmiş hayat’ çerçevesinde ‘Laçkalık’ başladı. Hatta, 3T’nin ‘Tanı-tedavi-takip’ kısmı söz ve göz ardı edilmeye başlandı.

Devletin yaptığı ‘SahillereTurizm hamlesi’ sonrası ise ‘mevsim normali hava sıcaklıkları’ bahane edilip ‘Rahatlama’ dönemi başlatıldı adeta.

İlacı-ameliyatı olmayan bu mendebur virüs, rahatlayan toplum içinde rahatlıkla yayıldı. ‘Mutasyon/değişime uğrayacak’ ve ‘Aşısı bulunmak üzere’ lafları, insanların ‘Tedbir’ motivasyonlarını bozdu.

Bu arada, devlet ağzından yapılan ‘Dünya ile karşılaştırmalı’ açıklamalar, vatandaş üzerinde ‘tecrübe’ özelliğimiz ile ‘tahammül’ sınırlarımızın yüksekliğini yayınca; caddelerde ‘Corona atsan yere düşmez’ görüntülerinin yayılmasına neden oldu.

İlk etapta ‘Saygıdeğer’ kabul edilen ‘Sağlık Bakanı açıklamaları’ birkaç ay içinde ‘Nazar-ı dikkate’ alınmamaya başlandı. Artan vaka ve hasta sayılarından sonra yapılan ‘Önlemlere uyun’ talimatı da dinlenmedi. COVİD siyasi tartışma konusu olup ‘taraflar’ yarattı.

Velhasıl-ı, ‘Yalancı çoban’ işine döndü pandemi ile ilgili korkutucu ikazlar.

Köyün çobanı ‘Şaka yapayım’ demiş köylüye. Köye girip ‘Ey ahali, sürüyü kurt bastı’ demiş. Köylü kazma-nacak fırlamış dağa. Çoban ‘Sizi denedim’ demiş. Bir hafta sonra yine ‘Kurt sürüyü bastı’ demiş çoban, köylü yine dağa çıkmış. Çoban ‘Şaka yaptım’ demiş. Birkaç gün sonra çoban kan ter içinde köye koşup ‘Kurt sürüyü bastı’ demiş ancak, köylü kılını kıpırdatmamış. Kurt gerçekten sürüyü basıp, parçalamış.

Bu gün geldiğimiz nokta ‘Tıpkı ile aynı’.

‘Maske-hijyen-fiziki temas’ konularındaki ‘Usulüne uygunsuzluk’ neticesinde, ‘İkinci dalga’ korkusu başladı. Yani, kurdun sürüyü basması sonrası beklenti.

Gün itibarıyla, artık, virüsü kapmış birinin, virüsü yeni bir kişiye bulaştırmasını anlatan ‘R değeri’ fazla bir şey ifade etmiyor. ‘Mutasyon/değişim’ veya ‘Aşı olmaması’ insanları korkutmuyor.

Toplumda bir ‘Ayrışma’ söz konusu. Kovidçiler ve kovide karşı olanlar var. Ne hikmetse ‘maske bolluğu’ ile ‘Covidli bolluğu’ aynı paralelde seyrediyor.

Üst siyaset, Sağlık Bakanlığı ve il hıfzıssıhha kurulları; okulların açılması ve grip salgını dönemi başlangıcında, ikinci dalga korkusuna kapılmış durumda. Ancak, hayatı dalgaya alan kesimin ikinci pandemi dalgasına kafa takmadığı görülüyor.

Sebebi de, ‘Kontrollü yeni hayat’ adı altında, pandemi ile ilgili alınan önlemlerin gevşetilmesi, gevşetilen konularda bile ‘Denetim zafiyeti’ yaşanması. Seçilmiş ve atanmışların yaptığı denetimlerin ‘Şhow’ niteliği taşıması en büyük emaresi. Pandemi ile ilgili yerel istatistik verilerin açıklanmaması, güven-itimatı zedeliyor.

Velhasıl-ı, 2020 başı itibarıyla başlayan COVİD’li günler macerasında, alınan tüm tedbirlere rağmen, iyimser bir hava yok. Kötü ‘Günler’ geçti, beklenen ‘Çok kötü günler’ geliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘KÖTÜ, GÜNLER’, GEÇTİ,, ‘ÇOK, KÖTÜ, GÜNLER’, GELİYOR, …,
Yorumlar
Haber Yazılımı