google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 18:09 Bu haber 2206 kez okundu
 
KOZLU-KİLİMLİ-FİLYOS-EREĞLİ ALAPLI LİMANLARI VE SORUNLAR
GÜNDEM Haberi
KOZLU-KİLİMLİ-FİLYOS-EREĞLİ ALAPLI LİMANLARI VE SORUNLAR

KOZLU-KİLİMLİ-FİLYOS-EREĞLİ ALAPLI LİMANLARI VE SORUNLAR

 

Zonguldak Batı Karadeniz’in 80 Km kıyı şeridine sahip güzel bir sahil şehridir. Bu sahil şeridi içinde Fransızlardan kalma Zonguldak limanı dışında bir özel sektör limanı(Eren Enerji) olmak üzere 5 adet balıkçı barınağına sahiptir.

Bunun yanında bir çok doğal plaj ve kumsal bulunmasına rağmen, Zonguldak maalesef deniz turizmi açısından fakirdir.

Ancak, değerlendirilmesi yapılsa, Filyos, Ereğli, Alaplı, Kilimli ve Kozlu Limanları(Balıkçı Barınakları) hem amatör balıkçılık hem de endüstriyel balıkçılık için yöre ve bölge ekonomilerine katkı sağlayacak yeni sektörler arasına girebilir. Ekonomisini kömüre bağımlı olmaktan kurtarmak için alternatif sektör arayışı içinde olan Zonguldak için bu limanlar, gerçekten ‘Bulunmaz nimet’ özelliğindedir.

Ne var ki, Zonguldak, deniz ürünlerinden faydalanma konusunda beceriksiz olduğu gibi limanlardan faydalanma konusunda da beceriksiz.

Balıkçı barınakları maalesef, yasal statüleri çerçevesinde kullanılmadığı ve yeterli şekilde denetlenemediği için, gereği gibi faydalanılamıyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı, Zonguldak il merkezine yakın olduğu için amatör ve sportif amaçlı kullananların uğrak yeri. Balık sezonunda endüstriyel balıkçılarda yükleme boşaltma için geldiklerinde deniz trafiği allak bullak oluyor. Kozlu Limanı su alanı 69 . 200 m2. Kozlu Limanı resmi kayık/gemi bağlama yeri 168.Kayıtlı kayık/gemi sayısı 330 ancak, 432 kayık/gemi bağlı durumda. Kozlu Limanı içi özel, ticari, endüstriyel gemiler ve demirlemiş şamandıralarla tam bir ‘Rezalet’ arz ediyor. Diğer limanlarda koruyucu mendireklere ‘Yasal’ olmadığı için kayık/gemi bağlanmıyor. Kozlu da ise yasaklar askıda, gemiler koruyucu mendireklere yaslanmış durumda…

Kozlu Limanı’nın pespaye görüntüsüne en büyük neden ise Zonguldak Limanı içindeki çekeklerin yıkılması sonrası kayıkların düz ayak olduğu için Kozlu’yu barınak seçmesi.

Kozlu’daki sıkıntıya sebeplerden biri de, yıkılan ikmal mendireğinin(2018) yapılmayışı. İkmal mendireği yapılsaydı, kayık yükü bu mendirekte azaltılabilirdi.

Balıkçı Barınakları yönetmeliğine göre  barınaklarda öncelik ticari teknelere(Geçimini denizden sağlayanlara)veriliyor. Uygun yer olursa amatör ve sportif amaçlı kayıkçılara yer gösteriliyor.

Ancak, siyasetin hakim olduğu idare şekli yanında, 1 milyon kişiye denizi sevdirmek için verilen ‘Amatör denizcilik Belgesi’ durumu hepten karıştırdı. Tekne yaptıran barınaklara sığındı, görüntü ‘Mezbelelik’ halini aldı.

Görüntü kirliliğine bir de eski çöp deponi alanından taşınan çöp ve tıbbi atıkların liman içine girmesi yanında, eski TTK Lavuar atıklarının(Şist) liman uzun mendireği yanlarını doldurması oldu. Sorun giderek büyüyor.

Filyos Balıkçı barınağı.101 bin m2 su alanı mevcut. Dere ağzına yapıldığı için alüvyonlar dolduruyor, liman ağızlarında deltalar oluşuyor. Dolayısıyla liman sığlaşıyor. Endüstriyel balıkçılar ticaret için limanı kullanamıyor.

İşletmeciliği Su Ürünleri Kooperatifinde olmasına rağmen, son zamanlarda siyasetin belediye ayağı balıkçı barınağını, turizm amaçlı kullanmak için almak istiyor. Ancak, liman içindeki alüvyonların oluşturduğu sığlaşma ile pahalı olduğu için uğraşmak istemiyor. Böylece Filyos’ta milyonlarca liraya yapılmış bir liman kaderine terk ediliyor.

Kilimli Balıkçı barınağı. 92 bin m2 su alanı mevcut. Liman, rivayet o ki; ocaktan çıkan ‘Gayrak’ kayalarıyla yapılmış. Bunlar zamanla eriyip dağıldığı için liman ömrü daralıyor. TTK’nın Alacaağzı’na dökülen şistleri Kilimli Barınağı içinde sorun. Kilimli de özel ve ticari maksatlı tekne sayısı 80 civarında.

Alaplı Balıkçı barınağı. Dereağzına yapılan bir liman daha. Alüvyonlar sürekli giriş çıkışı tıkıyor. Endüstriyel balıkçılık riskli. Alaplı da kıyı balıkçılığına uygun 70-80 kayık var.

Ereğli Balıkçı Barınağı, liman içinde bulunduğundan sıkıntısı yok denecek kadar az. Kuvvetli fırtınalardan diğer barınaklar kadar zayiat vermiyor.

Balıkçı barınaklarımız, yasal statülerinde değerlendirilse, endüstriyel balıkçılık ortamından faydalanır. Geçen yıl itibarıyla Ereğli’den 95 bin ton, Kozlu’dan 1.700  ton ve Kilimli’den 10 bin ton civarında balık sevkiyatı yapıldı. Bu maddi-manevi vatandaşın gıda ihtiyacı demek. Bunun dışında, havuz balıkları beslenmesi yanında kedi-köpek maması yapımında etkili madde olarak kullanılıyor. Sevk edilen balıklardan balık yağı çıkartılıp ihraç ediliyor.

Görünen o ki, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, balıkçılık adına katliam yapıldığından, deniz ve sahillerin temiz tutulmamasından balık çeşitleri bitti. Dolayısıyla kaya ve amatör balıkçılık da…

Endüstriyel balıkçılık azaldığından, limanların bakım onarımları da işletmeciliğini yapan belediyeler ve kooperatiflere yük olmaya başladı. Balıkçı barınakları özelliklerini kaybedip, ‘Şamandıra, alüvyon birikintisi, tıbbi atık ve şist alanı, kontrolsüz deniz aracı birikintisi olan su alanları haline döndü.

Yiğitlerin değil sorunların harman olduğu illerin başında gelen Zonguldak’ın denizden görüntüsü de böyle.

Yetkili ve ilgililere saygılarımla.

 

 

DEFNE FABRİKASI/BARTIN

 

Defne ağacı, ormanlarımızın son yıllara kadar ekonomiye katılmayan envanteri arasında yer alıyordu. Önce akşamcılar ‘Balık’ tatlandırıcısı olarak kullandılar. Sonraları, bölgeye katma değer sağlayan bir orman ürünü olarak sahneye çıktı.

Önceki gün, Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bartın/Karabük/Zonguldak çalışanları için hazırladığı eğitim/denetim çalışması için Kurucaşile/Gölderesi mıntıkasındaki çalışmasına katıldım.

Bu konuda, gözlemlerimi yorum ve anektodlarla aktaracağım. Ancak, bu vesile Bartın’daki Defne Fabrikası’nda ziyaretimi aktarayım.

Uğur Koyutürk bölgenin en büyük müteşebbislerinden biri. 15 yıl önce Valilik nezdinde kurulan defne fabrikası çalışmalarına katılmış. Ancak, iyi yönetilmediği için iş zarar etmiş, zamanın parasıyla 20 milyon uçup gitmiş. Dört yıl önce ilk fabrikasını kurmuş Uğur Koyutürk. Bu gün itibarıyla Bartın, Zonguldak, Bandırma, İzmit, Adana, Ereğli’den topladığı yaprakları yurt içi ve yurtdışına( Polonya-Almanya/Uzakdoğu) gönderiyor.

Tecrübe kazanmayla birlikte, defneden değişik şekillerde faydalanma yollarına gidiliyor. Defne çayı, göz çevresi kremi, yüz temizleme jeli, cilt aydınlatıcı serum, makyaj sabitleyici termal su, besin takviyesi gibi ihtiyaçlar karşılanıyor.

Orman köylüsü için velinimet defne. Köylü yaprak olarak getirdiğinde tonunu 3 bin liraya, yapraklı çalı olarak getirdiğinde 1.200 liraya satıyor ÖZTEM’e. Yıl da 9 ay gibi uzun süre toplanıyor Defne. Dolayısıyla, çevre köylerine/köylüye 14 milyon gibi bir maddi destek sağlanıyor.

Fabrika sahibi, ailecek işin başında. Türkiye de bu işi yüze yakın insan merdiven altı veya resmi kanallarla yapıyor. Ancak, piyasadaki denetimsizlik ile köylünün çalışkan olmaması morallerini bozuyor.

Tecrübeli müteşebbis, defne konusunda üretim ve ihracatta dünya birincisi olması karşısında mütevaziliğini koruyup, Orman Bölge Müdürlük yetkilileriyle yakın teması sürdürüp, ürünün yayılması ve ürün ile ilgili üretimlerin arttırılması için yoğun gayret sarf ediyor.

Yüze yakın insana fabrikada  ekmek vermek yanında, yüzlerce orman köylüsünün geçiminin sağlanmasında aktif rol oynayan Uğur Koyutürk’ü kutluyoruz.

 

 

ORMANDA BAŞARILI EĞİTİM/DENETİM …

 

 

Zonguldak Orman Bölge Başmüdürlüğü, önceki gün Bartın/Kurucaşile/Gölderesi mıntıkasında tohumlama temizliği denetimleri yanında, Bartın/Karabük ve Zonguldak bölgesi çalışanlarının yerinde eğitimlerini yaptı.

Orman Bölgenin alışık olduğumuz yangın tatbikatı dışındaki bu eğitim ve denetim tatbikatı da katılanlar tarafından olumlu bulundu.

İşletme müdürleri, işletme şefleri, danışmanlar, orman muhafaza memurları ve ormancıların katıldığı çalışmalar Bartın’a 60 Km mesafede Küre Dağı eteklerinde yapıldı.

Zonguldak Orman Bölge müdürü Zekeriya Beyazlı ve Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Pınar’ında katıldığı eğitim/denetim çalışmalarında, karşılıklı konuşmalarla bilgi/tecrübe paylaşımı yapıldı.

Bölge Müdürü Beyazlı, çevresinde topladığı personele ‘Eğitim ve denetimler sürecek. Hedef tecrübelerin aktarılması. Acaba dediğiniz konularda sorup öğrenip, sonuca gideceksiniz. Sizden büyük ölçekli hatalar beklemiyoruz. Küçük ve orta ölçekli hatalarda ‘Art niyet’ dışındakiler bizimdir’ diyerek motive etti.

 

 

 

PROJE İMAM HATİP: YENİ TERCİH ALANI

 

Gençlik bir milletin özü, geleceğinin teminatıdır. Yeni nesil eğitimli olduğu kadar ülke savunması ve yurt ekonomisine katkı verir.

Dolayısıyla, gelecek nesillerin daha donanımlı olması için devlet büyük gayret sarf ediyor. Ülkesini, devletini ve dinini seven bir nesil yaratmak için elindeki imkanları okullar aracılığı ile sarf ediyor.

Dolayısıyla, Gençliğin/ yeni nesillerin eğitim/öğretimini üstlenen okullar arasında datatlı bir rekabet yaşanıyor.

Proje İmam Hatipler, son dönemde lise ve dengi okullar arası rekabete giren okullarımızdan biri. En büyük özelliklerinden biride, okul müdürlerinin, öğretmenleri seçebilmesi. Dev let okullarındaki başarılı öğretmenler daha ziyade dershane kökenli uzman öğretmenler tespit edilip davet ediliyor.

Bağlık Proje İmam Hatip Okulu, Doktora ve yüksek Lisanslı tecrübeli öğretmenleriyle liseler arasında fark yaratmaya başladı. Bu yıl ilk mezunlarını veren okul okulun Tıp v e Hukuk fakültelerini kazanan mezunları var.  20 sınıf,33 öğretmenle 350 öğrenci hedefli okul, ailelerin dikkatini çekmeyi başardı ve Fen Lisesi yerine tercih edilmeye başlandı.

Okul yönetimi, Vilayet merkezine mesafesi dolayısıyla fazla rağbet görmediklerini belirtiyorlar. Ancak, sportif, kültür, eğitim çalışmaları ile tanıtımların yapacakları belirtiyorlar. Okul şimdiden Robotik kodlama ve AB projelerinde başarılarını ispatladı.

İmam Hatipler konusunda genelde olumsuz eleştiriler hakim. Bende bu kategori içinde olanlardanım. Dün bu konuda Bağlık Proje İmam Hatip’i ziyaret edip bilgilendim. Düşüncelerimi paylaşacağım.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOZLU-KİLİMLİ-FİLYOS-EREĞLİ, ALAPLI, LİMANLARI, VE, SORUNLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı