301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Temmuz 2018 - Pazartesi 19:03 Bu haber 1673 kez okundu
 
KOZLU LİMAN AĞZINDA TEKNELER BATARSA!
- Haberi
KOZLU LİMAN AĞZINDA TEKNELER BATARSA!

KOZLU LİMAN AĞZINDA TEKNELER BATARSA!

Dünkü ‘Kozlu Limanı S.O.S. veriyor’ başlıklı yazımız, daha ziyade denize, sahile ve şehre önem verenler arasında ilgi uyandırdı.
Bir tarafta ‘Limanımız var’ veya ‘Limanlarımız var’ diye övünüyoruz, bir taraftan da limanları bir rezalet mıntıkaları olarak algılıyoruz.
1 Temmuz Türkiye de Denizcilik ve kabotaj bayramı olarak kutlanır. Zonguldak’ta da kutlandı! Denize çelenk bırakıldı, günün manasına uygun bir hafif ‘Nutuk’ çekildi.

Beş-altı tane liman var Zonguldak’ta… Bir araya gelip ‘Liman ve deniz’ hatırasına ‘etkinlikler’ düzenleyemediler. Kürek çekme yarışı, motorlu kayık yarışı, yüzme, bayrak kapma, ördek kapma gibi katılanların bir yıl boyunca konuşacakları etkinlikler bunlar… Kaldı ki, belediyelerin bu etkinliklere kafa yorması gibi bir durum da yok. Liman içlerinde görev yapan SU ürünleri kooperatifleri var. Bunlar, organizeyi eksiksiz yapabilecek insanlar. Belediyeler sadece sponsor/destekleyici bulacaklar. Etkinliklere katılacaklara günün manasına uygun hediyeler için…
Şimdi…
Sayın Kozlu Belediye Başkanı… Becerip de Denizcilik bayramı ile ilgili bir etkinlik düzenleyemediniz… Hem de Liman işletmesi Kozlu Belediyesi uhdesinde iken…
Bari şu liman içi ve çevresini gözetleyen kameralar konusuna eğilin.
Mevcut kameralardan bazıları(!) göstermiyor. Bu bazıları(!) hangileri biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, limandaki belediye görevlisine sorun. Neden, ‘illa’ bu ‘Bazıları’ göstermiyor?
Liman içindeki çadır, demirlemiş araba(!), sintine ve yağ atıkları konularında yine belediye yetkilisinden bilgi alınabilir.
Önemlisi, Liman içi otopark haline getirilmiş. Dünyanın hiçbir yerinde, liman içine çekeklerin(!) kapılarına araba parkı yapılmaz. Araç parkı için neden ağ tamir bakım atölyeleri üzeri kullanılmaz ki!
Kozlu Limanı Belediye uhdesinde ise, limanın ‘Yol geçen hanı’ olmasına izin verilmemeli.
Liman yol geçen hanı olursa, teknelerden çalınacakların sorumlusu da belediye olur. Bu güne kadar yapılan bir dünya hırsızlık var limanda. Bu hırsızlıkların sorumlusu kimdir? Hırsızlar kimlerdir? Neden insanların ‘Güvenli/güvenlikli’ diye bağladıkları kayıklarından teknik malzemeleri ve eşyaları çalınsın?
‘Kozlu Limanı S.O.S veriyor’ başlıklı yazımızda bu konular yok. Dünkü manşetimiz, fırtınadan yıkılan koruyucu mendirek’in etrafa dağılan kayalarıyla ilgiliydi. Mendirek’in kayaları liman ağzını doldurdu. Bu gün için gezi tekneleri çarpıp batabilir. Yarın önümüzde deniz fırtınalarının olacağı günler var. Liman ağzında kayalara çarpıp batacak gezinti teknesi yada balıkçı kayıklarının sorumluları, elbette bu yazının muhatapları olacaktır. 
Hiçbir şey yapamıyorsanız, liman ağzındaki kayaların üzerine ‘İKAZ’ manasında ışıklı şamandıra asın…
“Beş bin lirayı bulup, denizcilik bayramı etkinliği düzenleyemeyenler, bu işlere bakar mı?” diyorsunuz, değil mi?
Haklısınız valla…

BÜYÜK FENER MAHALLESİ BULUŞMASI

Zamanın ortaçağ şatolarına taş çıkartır mahiyette mimari yapısıyla Zonguldak ve havalisinin eğlence merkezlerinden biriydi deniz kulübü…Geçmişi bu günlere taşıyan, geçmişte burada yaşayan Fransızlardan kalan yadigarlardan biridir…

Deniz Kulübü’nü hatırlatmamızın sebep-i hikmeti Fener Mahallesi’nde de olmasından kaynaklandı. Fener Mahallesi Zonguldak’ın en eski/ tarihi yaşatan mahallelerinden biri.
Dün sosyal medya da dostum Muammer Güner’in ‘Büyük Fener Mahallesi buluşması 8 Eylül Cumartesi günü’ paylaşımını görünce sevindim. Fener Semtinde bulunan Fener Liselilerin buluşmalarının haberini yaparız yıllardır. Sosyal bir faaliyet olsada, bir çok güzelliğin yansıtılmasıdır bu buluşmalar. Biz de Teknik Öğretmenliler yaparız bu toplantıları. Yıllar sonra karşılaştığımız sınıf arkadaşlarımızı tanımakta zorluk çekeriz çoğu kez.
1950-1980 yılları arasında Fener Mahallesinde yaşamış veya kendisini Fener Malalleli olarak kabul edenleri davet ediyorlar.
Böyle bir organizasyonu yapanları kutluyorum.
Benden söylemesi. Kendini ‘Fener Mahalleli’ hissedenler, sosyal medya üzerinden Muammer Güner’le irtibatlaşabilir. 
Bu konuda haberlere yer vereceğiz.

DOKUZ AY SONRAKİ SEÇİMLER​

Konu yerel yönetim seçimleri.
Yani Belediyeler ve İl Genel Meclis üyeleri seçimi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iç muhalefetin ‘Genel Başkanlığı bırak’ çağrıları üzerine ‘Belediye Seçimleri var’ bahanesini ileri sürdü.

AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ise beklentilerinin ötesinde az oy aldığı için belediye seçimlerini bir rövanş görüp, teşkilatlarına ‘Hazır olun’ emri verdi.
Şimdi, tartışılan ‘Kılıçdaroğlu gidecek mi-kalacak mı?’ ile  ‘Büyükşehir Belediyeleri dışında kalan 51 belediyenin ‘Bütünşehir’ olup olmayacağı…
Aslında, seçimlerin öne çekilmesi gibi bir ‘Tartışma’ yok. Çünkü, tartışmaya gerek yok. Seçim sonuçlarına bakılırsa, AK Parti ile MHP bundan böyle seçimlere ‘Mecburiyetten’ birlikte ‘İttifak’ ederek girecekler. İyi tarafı şu. AK Parti içindeki cemaat tayfaları ‘o biçim’ çalışmaya başladı. Ancak, MHP ile ittifak girilen seçimlerde, istedikleri ‘Cemaat tayfalarını’ listelere sokmak biraz değil, çok zor olur. ‘Kendimden’ biliyorum. Ülkücüler; Apocuları da sevmez, Fetocüleri de… Göreceğiz elbette…
Aslında, Devletin yeniden ‘Sistem’ gereği yapılanması çerçevesinde diğer partilerinde yapması gereken bir ‘Eylem’ bu... Eylemden öte, kalıcı bir birleşmenin alt yapısı hazırlanmalı.
İki ayrı beden değil, şimdilik bir bedende iki ruh… CHP- İYİ Parti ve diğerleri de aynı birlikteliği kendi içlerinde farklılıkları izole edip gerçekleştirmeli. Bundan böyle kendi içlerinde farklılıkları izole edip ‘Tek yumurta ikizi’ gibi hareket edemeyenlerin ‘ekmek yemesi’ biraz değil, zor olacaktır.
Bu perspektifte ‘Sıkıntı’ HDP olarak göze çarpıyor. Doğu ve Güneydoğu ağırlıklı bir parti olmasına rağmen, CHP ve MHP’nin tersine batı bölgelerinden oy alıyor.
HDP’nin ‘Kürtlerin oyunu alması’ kadar doğal bir şey olamaz. AK Parti nasıl alıyorsa… Diğer partilerimizde, bu bölgelerin insanlarına hitap edip oylarını alabilir. Ancak, HDP’nin terör uzantılarının yada örgütlerinin himayesinde olması düşünülemez. 
HDP’nin seçimlere katılması, demokrat bir yapıda olmasını göstermez. HDP’nin demokratik düzen içinde yer alması için, terör örgütleri ve uzantılarıyla işbirliğini açık/net dille konuşup, icraat göstermesi gerekir.
İşte o zaman, HDP demokratik düzen içinde ve yeni sistem içinde olup, diğer partilerle ‘İttifak’ içine girebilir. Biri ya da birilerinin ‘Yandan çarklı’ destekleriyle ‘Baraj’ aşmasına gerek kalmaz. HDP kendini yenilemeli, dünyaya açmalı, ‘Türkiye sevdası’ ortak paydasında buluşmalıdır.
Bana göre dokuz ay sonra sadece belediye seçimleri yapılacaktır. İl Genel Meclisleri ortadan kaldırılacaktır. Yani, Tüm belediyeler Bütünşehir belediyelerine dönüştürülecektir.
Dokuz ay sonrası seçimlerde. 24 Haziran gibi ‘Teknik/taktik’ açıdan çekişmeli olacaktır.

ASFALT / AKDEMİR/SIKINTI​

Zonguldak’ın en büyük sıkıntılarından biri yolların bozukluğu. Belediye bazı mahallelerde yolları traşladı, asfalt dökümü için hazırladı. Ancak, asfalt işi bir türlü başlayamadı. Merkez de Acılık semtinde üç ay önce kanalizasyonlar açılmıştı. Yollar bir ay önce traşlandı. Ancak ne kanalizasyonlar halledildi, Acılıkta sinek istilası önlenebildi nede asfalt dökümü yapılabildi. İncivez mahallesinde toz-duman apartmanların teras katına çıkıyor.

Seçim öncesinde ‘Asfalt döken elemanlar Çorum’a gitti, gelmediler, onları bekliyoruz’ denmişti.
Dün Belediye Meclis toplantısında Belediye başkanı Muharrem Akdemir’e ‘Ne oluyor bu asfalt işi?’ diye soruldu.
Muharrem Akdemir’de ‘Talihsizlik’ der gibi ‘ Asfalt plent makinası bozuldu, yapılmasını bekliyoruz’ dedi. Bu kez, belediye meclis üyeleri ‘Hangi mahallelere asfalt dökülecek’ diye sormak istedi. Muharrem Akdemir ‘Plent makinası bozuk’ diye devam etti.
Anladığımız kadarıyla, meclis üyeleri ‘Hangi mahallelere asfalt dökülecek’ bilmiyorlar. Belediye Başkanı Akdemir’de ‘Plent makinası’ ile ‘Asfalt dökülecek mahalleleri’ karıştırdı…
Bana sorarsanız, asfaltlama işi mutlaka gerçekleşecek… Ama önümüzdeki ay, ama dokuz sonra yapılacak olan belediye seçimlerinden önce…

DENİZ KENARINDA ORMAN KESİMİ​

Zonguldak ilginç bir şehir. Geceden gündüze tarihte değişiyor coğrafya da…
Dün Yeşil mahalleden aradılar. Gece-gündüz farkını resimlerle anlatmaya çalıştılar.

Emirgan Otel yanındaki ağaçların kesilmeye başlanmasıyla birlikte Orman Bölge yetkililerine ulaşılmış. Gelen ilgililer olay mahalli tespit fotoğrafı çekip, otel ilgililerine tespit tutanağı olduğu sanılan bir kağıt vermişler.
Olayın detayını bu gün öğreneceğiz. Ancak, semt sakinleri bu konuda istekli ve takipçi… Olayı şehir içi ve şehir dışı resmi makamlara yazılı ve görüntülü olarak seri hal de aktarıyorlar.
Elbette, olayın Zonguldak merkezli yetkililere ulaşılması da olacaktır.
Zonguldak Valisi Sayın Ahmet Çınar’ın haberi olması halinde bakalım gelişmelerin seyri nasıl olacaktır.
Bekleyelim, görelim.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOZLU, LİMAN, AĞZINDA, TEKNELER, BATARSA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı