İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
01 Temmuz 2018 - Pazar 17:24 Bu haber 1076 kez okundu
 
KOZLU LİMANI S.O.S VERİYOR
Koruyucu Mendirek yıkıntı kayalarının tıkadığı liman ağzına ‘Uyarı Şamandıraları’ konmalıdır.
GÜNDEM Haberi
KOZLU LİMANI S.O.S VERİYOR

* Deniz’in kudurduğu Ocak(2018) ayından bu yana hasar gören sahillerde önleyici tedbirler alınmadı.
* Zonguldak genelinde (Kozlu, Alaplı, Ereğli, Kilimli, Filyos Limanları)70 tekne batmış, milyonlarca liralık hasarlar oluşmuştu.
* 70-80 şiddetinde esen fırtına balıkçı barınakları, balıkçıların yaşam alanları ve mendireklerde zararlara neden olmuştu.
* Zonguldak’ta en büyük zarar Kozlu koruyucu mendireğinde meydana geldi. Gözlemciler, yıkılan mendireğin statik hesaplarının yanlış yapıldığını, beton takviye ile koruma altına alınmadığını belirtmişti.
* Gözlemciler, yıkılan 200 metrelik mendireğin 10 metre genişlik ve 10 metre derinlikte olup 20 bin metreküp hacim oluşturduğunu ve zararın 4-5 milyon lira olduğunu ileri sürmüştü.
*Geçen süre zarfında, yıkılan mendirekle ilgili önlemler alınmadı. Denize yayılan 20 bin metreküp hacimli taşlar toplanmadı.
* Denize dağılan büyük blok taşlar liman ağzında tehlike oluşturuyor.
* Geçen ay Zonguldak Valiliğinde ve akabinde Kozlu Kaymakamlığında ‘’Kozlu Balıkçı Barınağı ile sahil ve plajlarda alınacak tedbirler’ konulu toplantılar yapıldı.
* Yapılan toplantıda, Kozlu Limanı girişinde mendirek yıkıntı kayalarının tekneler için tehlike oluşturduğu, Sinyon fenerlerinin tamiratı ile ilgili karar alınıp, Kozlu Belediyesi ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü dikkati çekildi.
* Balıkçılar, Eylül de Bıldırcın, Kestane karası, karakış ve Zemberi fırtınaları olduğunu belirtip, “önlem alınmazsa, liman ağzı tamamen kapanır, koruyucu mendireğin geri kalan kısmı parçalanır” diyor.
* Balıkçılar, liman ağzına ‘Uyarı Şamandıraları’ konmazsa, Endüstriyel tekneler’ ve büyük gezi tekneleri batabilir’ uyarısı yaptı.
* Zonguldak Valiliği ve Kozlu Kaymakamlığının aldığı kararlar bakalım ne kadar uygulamaya konacak!

ÖZEL HABER: Adnan KÜÇÜKVAR

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOZLU, LİMANI, S.O.S, VERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı